Published On: 19 Tetor, 2016

“Unë, biri yt Kosovë”

Zyrtari i lartë i “Vetëvendosjes”, Boiken Abazi, përmes dy postimeve në Facebook, ka fyer dje ata që shprehin dashurinë ndaj Kosovës, përmes një vargu të poezisë së poetit të madh, Ali Podrimja, “Unë, biri yt Kosovë”.

Ndaj deklaratave të Abazit, ka reaguar edhe deputeti i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, daut Haradinaj.

Ai në emisionin InfoBoxh të RTV Dukagjinit, ka thënë se është djalë i Kosovës, me babën shqiptar, ndërsa vlerësimet e Abazit i sheh si veprime personale.

Ndryshe më poshtë ju sjellim të plotë deklaratën e zyrtarit të VV-së:

Ideja e ndryshimit të psikologjisë kolektive në Kosovë nga ‘Nëna Shqipëri’ te krijimi i një nëne të re, pra ‘Nëna Kosovë’, që lind ‘kombin’ kosovar, e anashkalon faktin se ‘Nëna Kosovë’ ka për ‘babë’ Serbinë, që e ka krijuar idenë e kësaj ‘nëne’ të re nëpër dekada përmes ndarjes së Kosovës nga Shqipëria dhe (për)dhunimit sistemik kolonialist”, ka shkruar ai në një postim, duke e thënë pastaj edhe këtë: “Shprehja ‘Unë biri yt Kosovë’, që e zëvendëson ‘Nënën Shqipëri’ në vetëdijen e popullit të Kosovës me ‘Nënën Kosovë’, është në thelb mazokizëm i pastër!

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...