Published On: 1 Mars, 2016

Uli Hoeness lirohet nga burgu

  • Fituesi i ‘Botërorit 1974’ u lirua pasi kreu gjysmën e dënimit 3.5 vjeçar

    Ish presidenti i Bayern Munich Uli Hoeness është liruar nga burgu pasi kreu gjysmën e dënimit të tij 3.5 vjeçar për evazion fiskal. Hoeness, ish lojtar i klubit dhe drejtor sportiv për 30 vjet përpara se të bëhej president në 2009, u dënua në mars 2014 për evazion fiskal prej 28.5m €. Fituesi i ‘Botërorit 1974’ filloi të kryente dënimin në qershor të po atij viti. Në fillim të 2015 atij iu dha mundësia të linte burgun paradite dhe të punonte në sektorin e të rinjve të Bayern për tu kthyer në qeli pasditeve. Ende është e paqartë nëse do të kthehet të mbajë ndonjë pozicion në klub.

    Hoeness u akuzua fillimisht për evazion prej 3.5m € teksa investone miliona euro në bursë nëpërmjet një llogarie bankare në Zvicër. Por gjatë gjyqit zyrtari i Bayern, tronditi gjykatën duke rrëfyer që ka shmangur 5-fishin e asaj shume (18.5m €). Kjo shifër u rrit edhe më tej duke shkuar në 28.5m €, e pranuar edhe nga trupa mbrojtëse e Hoeness. Bayern vazhdon suksesin edhe gjatë mungesës së tij teksa janë drejt trofeut të tyre të katërt në Bundesliga. Ata gjithashtu arritën gjysmë-finalet e Champions League gjatë 2014 dhe 2015 dhe janë pretendentë që të rrëmbejnë trofeun europian këtë vit.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...