Published On: 11 Korrik, 2016

Ujqërit e Anadollit dhe delet shqiptare

 

Gani MEHMETAJ

Është e habitshme se si shpellarët e Anadollit dhe beduinët e shkretëtirës në shekullin XXI u bën model jetese për një pjesë të shqiptarëve tru shpërlarë. Është e pakuptueshme se si e dëgjojnë besimtarët kokë ulur historinë shqiptare nëpër xhami, në vend që t’i nxirrnin me shqelma hoxhallarët që ua përdhosin kombin.

Pjesë e madhe e hoxhallarëve në Kosovë, në Shqipëri e Maqedoni janë në konflikt të hapur më shtetin. Jo pak nga ta para besimtarëve e kultivojnë urrejtjen fetare, e nxisin mosdurimin brendakombëtar, predikojnë luftën gjenocidale kundër “kaurrit e qafirit”, mbjellin urrejtje kundër amerikanëve që na çliruan. Nuk janë të rrallë ata që kanë rekrutuar ushtarë për luftërat e pafundme fetare arabe. Në botën e qytetëruar shteti do t’i arrestonte, gjyqi do t’i dënonte dhe do t’ua ndalonte predikimin. Por të ne askush nuk i arrestoi hoxhallarët që nxiten kopenë e besimtarëve që ta ” falin bajramin e ardhshëm në Katedralen shqiptare” , ta rrënojnë shtatoren e Nënës Terezë, ta pengojnë ndërtimin e kishës katolike shqiptare në Llapushnik, apo t’i fyejnë heronjtë tonë kombëtar.

Pasojat e veprimtarisë rrënimtare të hoxhallarëve janë të shumta. Besimtarët tru shpërlarë tashmë i kemi humbur, janë shkëputur nga treni evropian i kombit, janë bërë gati armiq të komunitetit. Nëse duam t’i shpëtojmë nga ferri islamik, ata kanë nevojë urgjente për shërim, sepse nesër do të detyrohet shteti t’i luftojë më të gjitha mjetet. Pasojat e veprimtarisë rrënimtare ndjehen edhe në reagimin emocional të atyre që nuk janë tru shpërlarë, por janë të nxitur me para. Para një kohe gati sa s’ shpërtheu konflikti në Llapushnik, kur një grup “myslimanësh”, iu kundërvunë shqiptarëve katolik në ndërtimin e kishës katolike, ndërsa kurrë nuk morën guximin t’i kundërvihen serbëve kur ndërtonin kisha politike në qendrën universitare, apo brenda komunitetit shqiptar, ku nuk kishte asnjë serb. Kundër serbëve nuk ua mbante, sepse janë frikacak e qyqarë, kundër shqiptarëve turfullojnë si të çartur, sepse kundër kishës serbe hoxhallarët nuk i ndërsyen, meqë marrin financime nga Serbia, prandaj deshën të shkaktojnë gjakderdhje brenda kombit.

Dihej fare mirë se grupi islamik ishte ndërsyer nga hoxhallarët e BIK-ut, nga emisarët anadollak e ata të shkretëtirave arabe të cilët kanë vepruar mbi gjashtëmbëdhjetë vjet të papenguar në nxitjen e luftërave fetare e civile. Emisarët turq e arab veprojnë edhe tash me egërsi, në emër të përhapjes së islamizmit, sikur ne të ishim tokë e djerrë apo shqiptarët fise të egra të xhunglës. Prandaj e kultivuan dhe e kultivojnë urrejtjen kundër shqiptarëve, nxitën e nxisin urrejtje kundër amerikanëve që na shpëtuan nga kthetrat e Serbisë, i djallëzojnë të gjithë evropianët, megjithëse e dinë se ne jemi pjesë e kontinenti të vjetër. Vetëm kundër serbëve e rusëve nuk e thanë këta shpellarë të Anadollit e beduinë te Arabisë asnjë fjalë mos durimi, vetëm kundër tyre u treguan tolerant. Organet shtetërore i panë këto shëmtira antishtetërore dhe bënë sehir, disa zyrtarë janë futur në vallen e tyre.

Shembujt janë të freskët edhe në Shqipëri: në Durrës hoxha i mbush më urrejtje besimtarët shqiptar kundër personalitetit të Nënës Terezë, sepse sipas tij shtatorja po e penguaka besimtarin mysliman! Në qytetin tjetër shqiptar, hoxha nxit luftë fetare kundër “qafirit”, ndërsa organet e policisë nuk e arrestuan; në një xhami të Kosovës një hoxhë mongoloid nga Azia e përdhos historinë kombëtare, duke e rrëfyer sipas versionit të Beogradit, ndërsa kopeja e besimtarëve hesht si dele, nuk e kundërshtojnë e nuk e nxjerrin më shqelma nga xhamia. Në Shkup e disa qytete të Kosovës grupet vehabiste i nxirrnin me grushte e shqelma hoxhallarët e sektit tjetër turko-egjiptian, që t’ua rrëmbenin xhaminë. Por për këtë ishin të nxitur nga emisarët arabë, kundër instruktorëve të Anadollit në tokat shqiptare, ndërsa shteti nuk ndërhynte. Madje e rrahën një hoxhë të Drenicës mizorisht.

Një hoxhë në Shqipëri, kohë më parë lexoi pjesë nga Kurani, ku nxitej gjenocidi ndaj të pafeve apo qafirëve, pra hoxha synonte të nxirrte njerëzit në rrugë për gjakderdhje. Kurani, sipas këtyre citimeve e citimeve të shpeshta që ua bëjnë hoxhallarët në Kosovë, Shqipëri e Maqedoni ia kalon librit të Hitlerit “Main kampf” në nxitjen e gjenocidit. Me Kuran në dorë ata nxisin luftë fetare.

Hoxha i Prishtinës, të cilin thuhet se e hoqën nga xhamia për shkak të veprimtarisë terroriste, por shteti nuk guxoi ta gjykonte ngase e mbron Ankaraja, predikon në shkollën islamike të Universitetit të Prishtinës, ndërsa gazetat e televizionet e kanë cituar dhjetëra herë duke nxitur urrejtjen fetare, urrejtjen ndaj femrës, mos durim ndaj kombit, kultivim të jetës primitive të shpellarit të Anadollit, apo përpjekje që t’i marrim model martesat e incestit, të cilat bien ndesh me ligjet e shtetit tonë etj.

Hoxhallarët dhe emisarët nga Anadolli e shkretëtira arabe sillën si ujqër në tokat shqiptare, kurse besimtarët që i dëgjojnë këta hoxhallarë dhe nuk i nxjerrin me shqelma jashtë, fatkeqësisht po sillën si delet, ulin kokën e heshtin, në vend të kundërshtojnë. Po ashtu, besimtarët të cilët dikur mbanin qeleshe shqiptare në xhami, i detyruan të heqin qeleshet shqiptare dhe të mbajnë “kapica” arabe. Kështu, i ç’burrnun, gjë që nuk kishte arritur ta bënte njëqind vjet okupimi as Serbia. Qindra burra janë vrarë nga ushtria serbe, sepse nuk e hoqën plisin shqiptar, ndërsa shpellari i Anadollit e beduini i shkretëtirës ua hoqi qeleshet shqiptare për t’ua zëvendësuar me ca kapela të beduinëve.

Dhe së fundi: Sa herë gënjejnë disa hoxhë kur thonë kinse në luftën atdhetare, apo të UÇK-së, paskan marr pjesë myslimanët. Asnjë mysliman nuk mori pjesë në luftën tonë. Ata që luftuan, ishin shqiptarë, luftuan për kauzën shqiptare, për shtetin shqiptar, në tokat e shqiptarëve, ndërsa morën pjesë amerikanët, britanikët, gjermanët, madje edhe hebrenj, por asnjë mysliman. Gënjejnë disa trush përlarë nëpër rrjete sociale.

Historia për ujkun e delet do të duhej të përfundonte si në përralla, vjen bariu i mirë, i dëbon ujqërit dhe i shpëton delet. Por jeta është pak më ndryshe, ujqërit po na i fëlliqin delet, ndërsa barinjtë hanë bakllava të Anadollit, duke u përjargur.

 
Displaying 3 Comments
Have Your Say
 1. wolf thotë:

  Pas rrezikut historik te fqinjeve tane,armiku yne me i madh jane keta ekstremistet e religjioneve sidomos islam.ju a sugjeroj te lexojne kuranin te gjitheve dhe te kuptojne kontekstin e vertet dhe frymen e vertet te islamit. Keta qe derdellitin neper media e xhamia jane armiqta tane per momentin.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(0) Nuk Pelqej(0)
 2. Agron R Gashi thotë:

  Një person i konfesionit Musliman keto ditë e zbuloi personalitetin e tij te vertete te një antishqiptari. Xhabir Hamiti shpesh here paraqitej rrejshëm nëpër media apo ne biseda private si një musliman i moderuar, edhepse muslimani mund te jete vetem Musliman, as i moderuar as primitiv as radikal as politik….por Musliman.
  Musliman ose je ose nuk je. Nuk ka verzion tjeter.
  Xhabir Hamiti paraqitej kinse ka konflikt konceptual ne BIK me Muslimanin kryesor te Kosoves Naim Trrnava, por ne te vertete nuk kishte as konfliktin me te vogel konceptual, sepse ska konflikt konceptual te Muslimanet, por ka konflikte financiare apo konflikte per pozita administrative ne Shtetin Laik te Kosoves, ne te cilin shtet BIK eshte nje organizate joligjore , meqe uk eshte regjistruar ne asnje institucion shteteror te Kosoves.
  Xhabir Hamiti keto dite kerkon njesoj sikur Naim Trrnava qe ne Kosove, ne shkollat laike shtetrore te futet mesimi musliman duke tentuar fillimin e shkaterrimit perfundimtar te Kombit Shqiptar ne Kosove, dhe fillimin e prodhimit industrial te Muslimaneve ne Kosove.
  Nje tjeter musliman me emrin Sabri Bajgora thote qe mesimi fetar i pengon dukurite negative,,! Nuk ka dukuri me negative se religjioni e sidomos religjioni musliman qe eshte dukuri katastrofale negative , me e rrezikshme se hajnia, droga, prostitucioni, terrori etj. Mesimi fetar eshte dukuri me negative qe mund ti ngjaje kombit SHQIPTAR.
  Religjion Musliman urdheron qe qdo Musliman prioritet te e kete muslimanizmin, ndersa e ndalon perkatesine kombetare. Sipas kesaj urdherese nuk ka kombe, dmth nuk ekzistojne kombet por ekziston Muslimani.
  Rrjedhimisht nuk ka Shqiptar.
  Ne Kosove sot ka afersisht 20-25 mije praktikues te muslimanizmit, duke u bazuar ne numrin e muslimaneve qe shkojne ne faltoret muslimane , ne Xhamija, ne baza ditore. Prej ketyre 20-25 mije Muslimaneve, ka musliman me prejardhje te ndryshme, siq jane Shqiptar, Serb, Turqeli, Romë, Malazez, etj, por shumica jane me prejardhje Shqiptare.
  Xhabir Hamiti kërkon qe per 20-25 mije musliman te imponohet mesimi musliman neper shkolla publike edhepse 95% te popullates se Kosoves nuk praktikojne asnje religjion ne asnje institucion relixhioz. Imponimi i mesimit fetar eshte tradhetia me e madhe qe mund ti behet kombit Shqiptar, sepse vetem ne shtetin e ish mbreterise Jugosllave lejohej vetëm …..mesimi fetar per Shqiptar!!!
  Shkaterrimi i kombit Shqiptar është plan i vjeter e serbeve dhe turqeve.
  Sot jemi ne kthesen historike : ose te jemi SHQIPTAR ose te mos jemi Shqiptar. Ne kete kthese historike duhet te luftohet pa asnje kompromis tentimi i forcave te llojit Xhabir Hamiti dhe Naim Trrnava, qe e kerkojne shkaterrimin perfundimtar te kombit Shqiptar.
  Keto dy personalitete muslimane, jane konvertuar nga Shqiptari ne Musliman dhe eshte qeshtje e tyre personale, por ne qe e konsiderojme vehten Shqiptar duhet te mbrohemi nga sulmet e ketyre dy Muslimanve qe deshirojne te prodhojne musliman ne menyre industriale…….
  Muslimanet e Kosoves duhet te praktikojne religjionin musliman ne faltoret muslimane …….dhe kjo eshte definitive. Ritualet fetare nuk duhet lejuar ne instutucionet publike.
  Nese ne Egjipt ne tre vitet e fundit jane mbylle 34 mije faltore muslimane, eshte a aresyeshme qe ne Kosove te behet i njejti veprim.
  Pra Kosova definitivisht duhet te jete shtet sekular, ndersa religjiozet e kane vendin ne faltoret religjioze , e kursesi ne shkolla publike por vetem ne shkolla fetare.

  Muslimani Xhabir Hamiti jep shembuj se ne disa shtete ka mesim relixhioz. Sigurisht qe ka por ne Kosove nuk duhet te kete , sepse Kosova i ka tre religjione, dhe te gjitha religjionet i kane shkollat e tyre. Pastaj ka religjione te ndryshme , dhe asnjera prej tyre nuk eshte e njejte ne filozofi.
  Poashtu mbrenda religjioneve ka mijera verzione dhe interpretime .
  Ato interpretime dhe verzione le te jene qeshtje e personave religjioz….e kursesi e atyre qe nuk praktikojne asnje religjion.
  Xhabir Hamiti neser do te kerkoje qe te aplikohet Sheriati.
  Prandaj personave sikur Xhabir Hamiti dhe Naim Trrnava ……duhet treguar ku e kanë vendin……ne objekte religjioze per praktikim te religjionit.
  Nese kerkon praktikim te religjionit ne shkolla , atëhere mund te kerkohet edhe ne restorante, shtepi publike apo prostitucioni, stadiume, kafeteri, pishina, gjithkund!!,!,!,,,,!ne plazhë, ne Korzo..ne shitore, shoping qendra……etj..etj……

  Xhabir Hamiti edhe Naim Trrnava ju jeni…… tradhetar, sepse ju e urreni Gjuhen Shqipe, Gjergj Kastriotin, Plisin, veshjet kombetare SHQIPTARE. JU E URRENI HISTORINE E kombit Shqiptar….dhe ne fund ju urreni kombin SHQIPTAR, sepse keshtu ju dikton religjioni Musliman. Ju vesheni si arab, dukeni si arab, ligjeroni si arab ne gjuhen arabe, madheroni historine arabe, punoni per interesat e arabeve……..dmth ju jeni Arab.
  Ose je Shqiptar ose musliman………

  Përgjigjiuni
  Pelqej(3) Nuk Pelqej(1)
  • Fadil Maliqi thotë:

   Hahaha! Ju pelqejn hajnat! Po ju pelqejn kriminelet! Po ju pelqejn, shpernarsit e droges! Keta qe shkatrrojnè qdo qeliz te shendosh ne trupin e njeriut! Mbas gjitha ketyre qe ju polqejn, shtrohet pyetja: po ju ku jeni more i marr! Prandajè edhe i frigoni sherijatit!

   Përgjigjiuni
   Pelqej(1) Nuk Pelqej(1)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...