Published On: 6 Janar, 2016

UEFA shkruan për disa statistika interesante të Shqipërisë

Në kuadër të plotësimit të profileve për skuadrat që do të marrin pjesë në finalet e kampionatit Europian “Francë 2016″, UEFA ka publikuar në faqen e saj zyrtare statistikat e Shqipërisë me kundërshtarët e Grupit A, ndaj të cilëve nuk ka fituar në asnjë përballje në kuadër të kualifikueseve të Europianit apo të Botërorit.

Fillimisht jepen detajet e ecurisë së kuqezinjve në eliminatoret e “Francë 2016″. Shqipëria e De Biasit e mbylli fushatën eliminatore në vendin e dytë në kuotën e 14 pikëve, me katër fitore, 2 barazime dhe 2 humbje dhe me golaverazh të përgjithshme 10/5. 6 golat e kuqezinjve i shënuan Bekim Balaj, Ermir Lenjani, Mërgim Mavraj, Shkëlzen Gashi, Berat Gjimshiti dhe Armando Sadiku.

Shqipëria nuk ka marrë pjesë në finalet e një eventi madhor siç është kampionati Europian. Shqipëria do të debutojë në Europian ndaj Zvicrës më 11 Qershor në Lens në orën 15:00. Kuqezinjtë kanë luajtur dy ndeshje me përfaqësuesen helvetike në kuadër të Euro 2014. Të besuarit e De Biasit i humbën të dyja sfidat, 2-0 në Zvicër dhe 1-2 në “Qemal Stafa”.

Në të dyja përballjet shënoi Xherdan Shaqiri, që edhe pse është me origjinë shqiptare, përfaqëson Zvicrën. Në eliminatoret e Botërorit helvetët i kanë fituar të katër takimet e zhvilluara mes dy përfaqësueseve, transmeton supersport.

Interesant sipas UEFA-s, është fakti që shumë lojtarë të Shqipërisë luajnë në Superligën e Zvicrës, ndërsa vëllezërit Xhaka do të jenë kundërshtarë, pasi Graniti përfaqëson Zvicrën ndërsa Taulanti Shqipërinë. Sfida e dytë e Shqipërisë në Euro 2016 do të jetë ajo me Francës që do të luhet në “Velodrome” të Marseilles më 15 Qershor në orën 21:00.

Shqipëria është mundur nga Franca në katër përballjet që janë zhvilluar për kualifikueset e Europianit, por kuqezinjtë kanë bilanc pozitiv me “Gjelat” në takimet miqësore, teksa kanë barazuar 1-1 në Francë dhe kanë fituar 1-0 në “Elbasan Arena” me gol të Ergys Kaçes. 5-0 është fitorja më e thellë e Francës ndaj kuqezinjve, rezultat i arritur në eliminatoret e Euro 1992.

Lorik Cana kapiteni dhe lojtari me më shumë ndeshje me fanellën kuqezi ka luajtur në Francë me PSG dhe Olimpikun e Marseilles, ndërsa aktualisht është pjesë e Nantes, ku aktivizohet edhe Ermir Lenjani.

Shqipëria do të luajë ndeshjen e fundit në Grup me Rumaninë më 19 Qershor në Lens, në orën 21:00. Kuqezinjtë në të kaluarën janë përplasur plot 16 herë me përfaqësuesen ballkanase. 6 përplasje i takojnë eliminatoreve të europianit, nga të cilat 4 herë ka fituar Rumania dhe dy të tjera janë mbyllur në barazim.

Në eliminatoret e Botërorit të dyja përballjet e luajtura i kanë fituar rumunët, ndërsa në miqësore 2 fitore i përkasin Shipërisë, dy kanë përfunduar në barazim dhe në pesë të tjerat ka triumfuar Rumania. Në përplasjen e fundit miqësore të zhvilluar në Maj të 2014-ës ën Zvicrës, golin e vetëm të sfidë e realizoi lojtari me shumë eksperiencë i Rumanisë, Razvan Rat.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...