Published On: 25 Janar, 2016

“Udhëtimit tim i erdhi fundi! Nuk kam as kohë dhe as fuqi”

I dobësuar, i raskapitur dhe në betejë me një infeksion që i mori përfundimisht jetën, Henry Worsley bëri një foto të fundit brenda në çadrën e tij, një strehë e vogël në mjedisin më ekstrem në planet.

Eksploratori britanik 55-vjeçar kishte humbur 26 kilogramë gjatë misionit të tij për t’u bërë i pari njeri që kalon përmes Antarktidës pa pasur ndihmën e askujt.

Një mesazh i fundit prekës, i regjistruar në ditarin e tij në internet- reflektonte dëshpërimin, por edhe besimin se do ia dilte, kur i kishin mbetur edhe 48 kilometra.

“Udhëtimi im është në fund. Nuk kam as kohë dhe as fuqi fizike. Nuk lëviz dot as këmbët për të hedhur skitë përpara”.

“Përpjekjes sime i erdhi fundi. Kam kaluar 70 ditë në një vend që e dashuroj. Do lëpij plagët e mia, ato do shërohen me kohën dhe do ta përballoj zhgënjimin”.

Worsley, një ish-oficer ushtrie nga Londra, vdiq dje nga infeksioni, 71 ditë pasi kishte nisur udhëtimin prej 1530 kilometrash.

Babai i dy fëmijëve u dërgua në një spital në Kili të premten, pasi kishte dy ditë në çadër pa lëvizur.

Mjekët thanë se nuk e ndalnin dot infeksionin, që i ishte përhapur në trup.

Sot, e shoqja Joanna, 56 vjeç, tha: “Me zemër të thyer ju njoftojmë se im shoq ka ndërruar jetë, pavarësisht të gjithë përpjekjeve nga mjekët për ta mbajtur në jetë”.

“Henry e arriti një qëllim: të mblidhte mbi 100 mijë sterlina për të ndihmuar kolegët e plagosur dhe thuajse e përmbylli misionin e tij për të kaluar përmes Antarktidës”.

Në një mjedis ku temperaturat shkojnë në minus 44 gradë celsius, ai udhëtoi pa asnjë ndihmë dhe furnizim.

Një stuhi, që zhduku plotësisht një koloni pinguinësh, e izoloi në çadër për disa ditë.

Ai i ndërroi mbathjet vetëm njëherë, në ditën e 61-të.

Ai pritej që të mbërrinte në finish ditën e martë.

The final diary entry of Henry Worsley revealed he was unable to continue on his trek despite being just 30miles from the finish line. Pictured is Mr Worsley inside his tent in the final selfie he took on the expeditionRescued: Having spent two days trapped in his tent, unable to move after 70 days in the Antarctic, Mr Worsley was picked up by a support plane on Friday. His family today announced his deathWorthwhile: The married father-of-two (pictured) raised more than £100,000 for injured soldiers and even had Prince William pay tribute to his effortsThe final tweet by Mr Worsley showed his gear packed on to a sled and stuck in a blizzard engulfing the areaThe married father-of-two attempted the expedition to mark the 100th anniversary of the failed Sir Ernest Shackleton journeyAccording to his audio diary, the former Army officer finally accepted defeat after several days of whiteouts and -44C temperatures

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...