Published On: 7 Prill, 2016

UDB-ashët jugosllavë më thoshin: “I ke ba miq, BALLISTAT!”

Martesa, Dasma, 7 dite të “muajit të mjaltit”

Të dielën më 28 Qershor 1981, u martova me Nexhën, pas një muaji që u lirova nga burgu, ndërsa më 4 korrik 1981 duhej të shkoja ushtar në Doboj, qytet në Bosnjë e Hercegovinë. Thirrjen nga “Vojni Oseki” i Rahavecit e kisha marr 3 javë para kohe, sapo kisha dalur nga burgu, pasi që unë kam pasur me shkuar ushtar më parë, në prill por pasi u burgosa, u shty edhe afati. Në thirrje thuhej se duhej të shkoj ushtar në qytetin e Dobojit, dhe në kazermë duhej të lajmërohesha më së largu deri në orën 24:00 të 7 Korrikut.

Nexhmia, tash gruaja ime, ishte mësuese dhe punonte si mësuese në fshatin e saj, të lindjes në Zhilivodë bashkë me vëllain më të madh, Shefqetin. Ishte çika e Qerim Shabanit nga Zhilivoda, fshat i komunës së Vushtrrisë. Qerimi i kishte 11 fëmijë, 6 vajza e 5 djem: Halimja, Adilja, Bahtia, Nexhmia, Naxhia dhe Nazlia e 5 djemtë ishin: Nasufi, Nazifi, Shefqeti, Shefkiu dhe Samiu. Nexha ishte fëmiu i tetë me radhë e vajza e katërt, pas Dadës, Dilës e Dukës. Kështu i thirrnin: Halimën, më të madhes motër, të gjithë i thonin Dadë, Adilës, Dile dhe Bahtisë, Duke. Këta ishin fëmijët e Qerimit dhe Eminës, bijë nga Vranidolli. Qerimi ishte rrit jetim, pa nënë e pa babë. Me profesion, punonte si mjeshtër, Murator. Më 1918, ushtria serbe ia kishte pushkatua babën, Shabanin, kur ai ishte 4 vjeçar dhe vëllai tjetër më i madh, Qerkini, 6 vjeçar. Thuhet se motrat e Shabanit iu kishin thënë fëmijëve, Qerimit e Qerkinit: “shkoni mas babës se ndoshta shkive iu vjen gjynah….. e i falin”!? Ata i rriti Mixha Mustafë, vëllai i Shabanit dhe Halla Sherife nga Vranidolli. Halla Sherife është gruaja e Mixhës Mustafë dhe nëna e Aziz Zhilivodës dhe e Hajrizit, babait të Ushtarakut të ardhshëm, Kolonelit Ahmet Krasniqi, Ministër i Parë i Luftës …  Qerimi dhe Azizi janë rrit bashkë, kanë hëngër bukë e krypë bashkë e kanë fjetur bashkë, si bineq … Pra, familja e nuses time ishte ndër familjet më të njohurat në rrethin e Artakollit të Çyçavicës, për qëndrimin heroik kundër pushtetit serbë dhe vuajtjet e sakrificat që kishin pas. Kolonel Ahmet Krasniqi, ishte nipi i Azizit. Kjo ishte një barrë tjetër që rëndonte mbi mua, mbi supet e mia, pas demonstratave.

UDB-ashët jugosllave që më pyesnin më thonin: “I ke ba miq, BALISTAT!”

U martova, pa bujë me një dasmë të vogël.

Në dasëm nuk thirra shumë, për shkak të gjendjes jo të mirë ekonomike por edhe asaj të përgjithshme politike dhe veçanësrisht asaj timës. Xhevati ishte i vetmi shok i studimeve që erdhi në dasëm. Ismet Bytyqi, ndjesë pastë, mi dha paret me i ble një palë rroba kur u martova ndërsa pare hua mora te Dani (Ramadani), një kojshi i Nexhat Ibrahimit nga Prizreni. Me Nexhatin njiheshim sepse ai ishte shok dhome (cimer, si ilegal ) me Skënder Gashin dhe Xhevat Durmishin. Me siguri ka edhe ndonjë shok tjetër që më ka ndihmua por tash nuk më kujtohen kush e sa pare më kanë dhënë.

Më ka ndihmua edhe Ademi, vëllai im, edhe pse as ai nuk kishte kushte të mira jetese. Mi ka blerë mobilet e dhomës dhe stoli ari (një qafore, nuses, Nexhës) kur jam martuar.

Të hënën, kur u krye dasma unë e përcolla Xhevatin deri në Stanovc dhe u përshëndeta me familjarët e Xhevatit, pasi që kisha me shkua ushtar.

Gjumi më lodhte e kryet nuk mundesha me e qu përpjetë për shkak të vizitave të shumta të miqëve e mysafirëve të tjerë që vinin me më pa …  ndërsa Xhevati bënte hajgare me mua: “Knusi e qukiste një djalë, që ishte martuar i ri… ndërsa djali i “i ri” i thonte knusit: “hajt se unë kam mi than babes me t`martu edhe ty” apo tjetra, tregonte Xhevati: “ … kur ish pas qu n`sabah ni djal` qi ish martu, iu thotë shokve t`vet: k`nojsit pa knojshin gjith`natën”  ”, më ngacmonte Xhevati me humorin e tij të lehtë e satirat shpuese.

Nexha ish mërzit dhe nuk i kish ardhur mirë që unë e kam lënë vetëm, ditën e parë në Turjakë por dita e hënë, ishte dita e grave e unë nuk dëshiroja të rrija me gruan. Pastaj më vinte marre dhe do të më keshnin edhe familja, mahalla e moshatarët….!

Gruaja ime, Nexha ende, edhe tash bënë hajgare me mua: “Për dasmën tonë e keni pre nje cjap”!, Pra dasma jonë ishte një dasëm e thjeshtë, sa për adet .

Dhandërr s`pari

Pas dy ditëve që u martova shkuam në Zhilivodë, si dhëndër s`pari unë, Nexha e Ademi. Ishte hera e parë që shkilja tokën e Zhilivodës. Një fshat me të vërtet idilik e piktoresk. Shtrihej në rrëzë të maleve Qyqavicës me ujë të bollshëm, ara të bereqetshme e të pasur me thëngjill, nën tokë.

Unë e Nexha edhe pse ishim të fejuar, kurrë nuk kam qenë në fshatin e saj. Kur shiheshim në Prishtinë, ndodhte që unë e përcillja por kufiri ka qenë, Lumi Sitnica, 5 km. larg Zhilivodës. Ajo nuk dëshironte që familjarët dhe farefisi ta shohin me mua, para se të martohemi.

Kështu ishte ajo kohë e ata njerëz, edhe unë Nexha.

Aty i pash të gjithë familjen e nuses time, fëmijët e Qerimit, Qerkinin, djemtë Aziz Zhilivodës dhe Behxhetin, të cilin e njihja edhe më herët. Na bënë shumë muhabet me ushqime të shijshme e të lloj-llojshme, prej supës …  sallatës e deri në syltjash e me lloj-lloj ëmbëlsirash. /Vijon – Shqiptari

 

 
Displaying 1 Comments
Have Your Say
  1. Xhafer Leci thotë:

    Parulla « vëllaznim-bashkim-it » ishte vetëm një iluzion për ne shqiptarët, sepse çdo ushtar shqiptar, si dhe i tërë populli shqiptar, ishin të përbuzur nga jugosllavët. Ata na konsideronin si një vegël pune. Më kujtoheshin fjalët e babait tim si dhe të axhallarëve, kur isha i vogël, kur bisedonin në oda dhe thoshin se parulla « vëllazënim-bashkim-it » është vetëm rrenë komuniste, ngase shqiptarët kurrë nuk ishin dhe as nuk mund të vëllazëroheshin me serbët.

    Përgjigjiuni
    Pelqej(6) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...