Published On: 26 Shkurt, 2016
Bota |

Uashingtoni fillon “cyberwar” kundër ISIS-it

SHBA-ja ka filluar një luftë kibernetike të paprecendentë kundër ISIS-it në Irak dhe Siri, për të goditur aktivitetin e militantëve islamikë në internet.

“Objektivi kryesor është ai i bllokimit të përdorimit të medias sociale si mjet të rekrutimit të luftëtarëve të huaj”, sipas disa mediave amerikane, një ditë pas një takimi në Shtëpinë e Bardhë me përfaqësues të Silicon Valley dhe të Hollywood.

Kjo ofensivë e drejtuar nga Pentagoni do të fillojë në “Fort Meade”, në Maryland, i zgjedhur nga sekretari i Mbrojtjes, Ashton Carter, si shtab i përgjithshëm i operacionit “cyberwar”.

Sulmet në rrjet do të shërbejnë për të penguar operacione financiare online nga ana e krerëve të ISIS-it.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...