Published On: 23 Korrik, 2016

“U vendos çipi amerikan, ja çfarë fituam më 21 korrik”

Nga Spartak Ngjela

Të enjten me datë 21 korrik ndryshoi gjithçka.

Shtetit shqiptar iu vendos çipi amerikan dhe europiano-perëndimor, që do ndryshojë sistemin e rregullimit të brendshëm, dhe shqiptarët do marrin gjendjen në dorë.

Ja çfarë do rregullojë çipi:

Nuk do lejojë më që marrëzia Berisha të shkatërrojë moralin shqiptar, me forcën e urrejtjes kundër shqiptareve;

Nuk do lejojë që drejtësia të jetë shitblerje e degraduar në amoralitet;

Nuk do lejojë të blihen votat me para;

Do konfiskohen të gjitha pronat e vëna me paratë që i janë vjedhur shtetit;

Nuk do lejojë manipulimin e zgjedhjeve të përgjithshme, dhe shqiptarët për herë të parë do zgjedhin përfaqësuesit e tyre reale;

Nuk do lejojë më grabitjen e pronave private dhe shteterore;

Nuk do ta lejojë me ndëshkim material dhe penal shtypin abuziv që shpif dhe denigron personalitetin e njeriut;

Nuk do lejojë më një shtet të padrejtë që nuk shërben por grabit qytetaret;

Nuk do lejojë më qe shteti shqiptar të braktisë emigrantët shqiptarë të shpërndarë në Perëndim; do mbrojë të drejtat e tyre dhe do t’u japë të drejtën e votës për të votuar, aty ku janë, për përfaqësuesit e shtetit shqiptar…

Tani gjithçka do të ecë drejt: a e mori Amerika këtë gjë në dore?

Rrini të qetë: e shihni demokracinë europiane? Amerika e strukturoi pas Luftës së Dytë Botërore.

E shihni shtetin modern japonez? Amerika e strukturoi pas Luftës së Dytë Botërore. Por Shqipëria është edhe më në favor: në strukturimin e saj modern dhe demokratik merr pjesë dhe Bashkimi Europian.

Ja këtë kemi fituar me 21 korrik të këtij viti, duke na u hapur portat për të hyrë Shqipëria si anëtare në Bashkimin Europian. Brenda kësaj tabloja gjallon edhe jeta e re ekonomike, edhe mirëqenia, edhe puna e ndershme dhe efiçente e shqiptarëve.

Gëzuar epokën e re që filluam!

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...