Published On: 16 Shkurt, 2016

U përurua shqiponja dykrenare në Shkup në përvjetorin e luftës në Maqedoni

  • Qindra qytetarë shqiptarë morën pjesë pasditen e sotme në përurimin e postamentit me shqiponjën dykrenare në lagjen e Tophanës në komunën Çair të Shkupit, në ditën e përvjetorit të fillimit të luftës së Ushtrisë Çlirimtare Kombëtare në vitin 2001.

Shpalosjen e këtij monumenti e bënë lideri i Bashkimit Demokratik për Integrim Ali Ahmeti dhe kryetari i komunës së Çairit Izet Mexhiti.

“Sot Shkupin e dua me Hasan Prishtinën, e dua Shkupin me Isa Boletinin, e duam Shkupin dardan, e duam Shkupin më shumë se dje, sepse e kemi Universitetin Nënë Tereza, këto janë gjëra që preken.

Këto janë vepra kapitale. A ka kujtim më të mirë për heronjtë tanë që përkujtohen me një shqiponjë në mes të Shkupit, tha Ali Ahmeti.

Mexhiti me këtë rast tha se shqiponja është kopje e asaj në Tiranë, kurse një e njëjtë gjendet edhe në Mitrovicë.

“Sot është një ditë e shënuar për Shkupin. Shkupi ka qenë një vend historik e kaluara e zhveshi Shkupin. Sot, 16 shkurti është dita e veteranëve, dhe sot, po i kthehet krenaria Shkupit”, tha Mexhiti.

Sipas Mexhitit, vendosja e saj është plotësisht e ligjshme, ngase bazohet në një vendim të Kuvendit komunal të vitit 2012.

Ish komandant i Brigadës 114 të UÇK-së, Nazmi Bushi, para të pranishmëve tha se 16 shkurti i vitit 2001 ishte një ditë e veçantë për popullin shqiptar në Maqedoni, sepse pikërisht në këtë ditë filloi lufta midis forcave të Ushtrisë Çlirimtare Kombëtare dhe forcave të armatosura maqedonase.

Autoritetet maqedonase, respektivisht Qyteti i Shkupit, që drejtohet nga partneri maqedonas në koalicionin qeveritar VMRO-DPMNE – BDI, kanë kërkuar që monumenti të hiqet, ngase e konsiderojnë si të paligjshëm, por inspektorati i urbanizmit e ka refuzuar këtë kërkesë.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...