Published On: 23 Maj, 2016

U bëmë gazi i botës/ Shqipëria merret si shembull negativ edhe në Belgjikë

Pas Britanisë së Madhe, edhe politikanët belgë po përdorin Shqipërinë për të ilustruar argumentet e tyre me shembuj negativë. Është fjala për gardianët e burgjeve, të cilët prej tre javësh janë hedhur në grevë e protesta, për të kërkuar rritje pagash dhe reduktim të orëve të tejzgjatura të punës.

Protesta precipitoi në akte dhunë javën e kaluar, kur protestuesit mësynë në zyrat e ministrisë belge të drejtësisë, duke vandalizuar ambientet e brendshme. Për këtë situatë reagoi edhe kreu i Aleancës së re flamande, partisë më të madhe në Belgjikë, Bart de Wever.

Njëherësh edhe kryetar i bashkisë së Antverpit, Vever kritikoi ashpër aktet vandale të gardianëve dhe tha se sistemi i burgjeve në vend është tejet i vjetëruar, duke e krahasuar atë me Shqipërinë.

Bart De Wever, Kryetar i Aleancës së re Flamande: “Ka vetëm një vend veç Belgjikës, ku gardianët e burgjeve mund të zhvillojnë grevë pa afat. Dhe ky vend është Shqipëria”.

Nisur nga kjo, Vever tha se në Belgjikë, shërbimi në agjenci të rëndësishme për sigurinë ka rënë në nivele minimale.

Greva e gardianëve ka pezulluar punën në burgjet e të gjithë vendit. Për të mos lejuar shpërthimin e burgjeve dhe daljen e të burgosurve, qeveria urdhëroi ushtrinë t’i marrë ato nën kontroll.

Por kjo nuk është hera e parë që Shqipëria dhe shqiptarët përdoren si një shembull i keq nga politikanët europianë. Gjatë javëve të fundit, politikanët britanikë e kanë përfshirë Shqipërinë në debatet e tyre për referendumin për daljen ose jo të Britanisë së Madhe nga Bashkimi Europian.

Ka qenë ministri britanik i drejtësisë, Majkëll Gove ai që në mbrojtje të tezës së daljes nga unioni, ka argumentuar se me hyrjen e Shqipërisë në Bashkimin Europian, do të shtohet kriminaliteti në vendin e tij. Në përpjesëtim me numrin e emigrantëve në vend, shqiptarët kanë edhe shifrat më të larta të të burgosurve në Britaninë e Madhe.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...