Published On: 20 Qershor, 2016
Bota |

Tusk, britanikëve: Rrini me ne, kemi nevojë për ju

Presidenti i Bashkimit Evropian, Donald Tusk u bëri thirrje sot qytetarëve britanikë që të votojnë në referendumin e kësaj jave në favor të qëndrimit në Bashkimin Evropian duke paralajmëruar se një rezultat i kundërt, i ashtuquajturi Brexit, do të kërcënonte me shpërbërje të të gjithë bllokut.

“Do të doja t’u bëj thirrje të gjithë qytetarëve britanikë nga ana e pothuajse të gjithë evropianëve dhe liderëve evropianë, rrini me ne, kemi nevojë për ju”, deklaroi Tusk në Lisbonë, gjatë një konference për shtyp me kryeministrin e Portugalisë Antonio Costa.

“Pa ju, jo vetëm Evropa, por i gjithë komuniteti perëndimor dhe transatlantik do të bëhët më i dobet”, shtoi Tusk duke paralajmëruar se një votim i Britanisë se Madhe në favor të daljes nga BE-ja mund të jetë “hapi i parë i një procesi të shpërbërjes së Bashkimit Evropian”.

“Ka dhe më shumë shenja pakënaqësie në Bashkimin Evropian, të cilat vijnë nga gjithë Evropa, jo vetëm nga Britania e Madhe”,theksoi Tusk duke shtuar se mosmarrja parasysh e mesazhit të dërguar nga referendumi në Britani, do të ishte diçka e pamend nga ana e bllokut.

“Nuk kam asnjë dyshim se armiqtë tanë, si të jashtëm ashtu dhe të brendshëm, do të hapin një shampanjë nëse rezultati i referendumit është negativ për ne”, tha presidenti i BE-së.

“Të bashkuar jemi të qendrueshëm, të ndarë do të rrëzohemi”, shtoi ai.

”Bashkimi Evropian dhe institucionet e tij janë tashmë të pergatitur për ditën e pas referendumit”, deklaroi Tusk.

Votimi do të zhvillohet të enjten ndërsa diskutimi mbi rezultatin nga zyrtarë të lartë të BE-së do të zhvillohet të premten.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...