Published On: 15 Shkurt, 2016

Turqit e ndërtuan Çele-Kullën me 952 kafka shqiptarësh! Kryengritjes i printe Gjergj Pjetri

 

Pinjolli i fisit të Kelmendit, Gjergj Pjetri, udhëhoqi kryengritjen e të krishterëve kundër Perandorisë Osmane në territorin e sotëm të Serbisë. Për ta ndëshkuar kryeneçësinë e tij, pushtuesit turq bënë hakmarrje të tmerrshme kundër shqiptarëve ortodoks(vranë mijëra shqiptarë të ritit bizantin, me 952 kafka të tyre ndërtuan Çele-Kullën, në Nish), ndërsa bajraktari serb, Millosh Obrenoviqi, një fshatar i pagdhendur, që u pasurua në kohën e Turqisë, u lidh me turqit dhe ua ofroi kokën e Gjergj Pjetrit, për ta qetësuar zemërimin e Perandorisë Osmane. Millosh Obrenoviqi vrau në pabesi pinjollin e fisit të Kelmendit, kokën e të cilit ua dorëzoi turqve.

Historia Shqiptare

LEXONI edhe:

http://www.shqiptari.eu/ekskluzive-azem-syla-e-kercenon-presidentin-hashim-thaci-me-jete-do-tju-sulmoje-me-tere-arsenalin/

http://www.shqiptari.eu/skandal-i-radhes-syla-a-po-i-refuzohet-ndihma-azem-syles-nga-udb-ja-e-serbise/

 
Displaying 50 Comments
Have Your Say
 1. Nue milic thotë:

  Historin e shiptarve e kan shkatrruar romaket qe sot hiqen miq ,por si e shkatrruan Romaket kan pas vetem 10 kilometra ne detin e adriaticut edhe me ilirt I kan humbur gjithmon luftat Cezari pati fate se compromentoi strategt e Iliris Te cilet e tradhtuan Ilirin per Romen edhe i treguan Cezarit Se per Te fituar me Ilirin duhet me i fut ne luft veri jug sepse Piro I epirit nuk u bashkua me Agonin Te birin e Kentit the Kur iliret vrane njeri tjetrin Romaket e paten te leht me fitua luften Kur iliria u shkatrua ate her zbriti sllavizmi ne ballkan duke zaptuar tokat Ilire sepse Iliret I hangri lufta the Te tjeret moren toke falas edhe ma e ma shum nuk po zgjatem . Si erdhi turqia ne ballkan mbasi Sulltam Mehmeti Fitoi luften mori kostadinopollin bashkoij turqin filloi pushtoij Arabin edhe ballkanin Prinsat shiptar ishin ne lufte njeri me tjetrin e pati Te leht Te fitoij sepse jugu nuk beri resistenc kalaja e gjirokastres ra shum shpejt e vetmia ka qendrua Esht Kalaja e Rozafes edhe kalaja e Rozafes asht marre me marrveshje e Me tradhti ,dikush mendon Se Ishte I mire Turku si asht i mire kur Te veret gjithcka ce gjen perpara Kur nuk Te Len gjuh as tradit e si asht I mire

  Përgjigjiuni
  Pelqej(14) Nuk Pelqej(3)
 2. Roberti thotë:

  O TURKI NUK KA GJAK NJERI.
  KUSH E DON TURKIN AI NUK ASHTE NJERI NORMAL.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(11) Nuk Pelqej(2)
 3. ELIOT thotë:

  more shqiptare intiligenta ;;;;,,, a mund te me thote njeri ;;;perse turqit ne ben ne shqiptareve kristiane myslymane ;;;dhe grekun serbin e lane te qete ne fete e veta ototoks ,,,,,???? sepse ato ju ulen ne gjunje dhe komplotuan kunder nesh ;; tokat tona i ndane ;;;DHE TURKU JA BENTE DHURATE ..KUR SHIKOJ QE MALI I ZI JETOI 300 VJET NE SUNDIMIN E VENECIAS …ITALIANEVE .???KUSH JA BERU DHURATE …???? TURKU JA BERI SE ISHIN TOKA SHIPTARE … DH BENE NJE PAKT ME VENNICIANET QE TE MOS NDIHMONI SKENDERNEU ..TURQIT I LANE MLIN E ZI …. DO ME THEN BENIN CDO GJE PER TE NA MBAJTU TE MPOSHTUR DHE TE NA GRABITNIN NE ILLIRIANEVE ….. ROMAKE T SUNDUAN BOTEN DHE BENE RUGE E QYTETERUAN EUROPEN .. EDHE SOT NE FRANCE NE ANGLIE SHIKON RRUGE TE NDERTUARA NGA ROMAKET ….TEK NE TURQIT EDHE NJE PUS SE BENE ….. DUCJA E BERI TIRANEN DHE RRUGEN TIRANE ELBASAN … DHE ITALIANE T NDEJTE 3 VITE NE SHQIPERI … VIVA ALBANIA DHE TE GJITHE SHQIPTARET MYSLYMANE KATOLIKE ORTOTAKS ..MOS HARROJME SE JEMI ILLIRIANE … MOS TE NA NDAJE FEJA …CDO NJERI TE VENDOSI VETE ..POR NE FUND MOS HARRONI SE JEME ILLIRIANE … ET FIER DE ETRE …SHPESH FRANCEZET ME PYESIN A JEMI MYSLYMANE….. DHE KUR I TREGOI HISTORINE E ILLIREVE … CUDITEN ..DHE TE JEMI KRENARE PER TE PARET TANE ….

  Përgjigjiuni
  Pelqej(43) Nuk Pelqej(1)
 4. Saimir thotë:

  Ka edhe me keq. 20_30 mij kafka i hengri ’44 po aq deri ne ’90. 4000 kafka i hengri ’97. 400 mije shqiptar i la me 400 lek/dite politika e 25 viteve te fundit …etj etj

  Përgjigjiuni
  Pelqej(7) Nuk Pelqej(2)
 5. g thotë:

  pjella me e poshter e botes ,turqit po kush…

  Përgjigjiuni
  Pelqej(11) Nuk Pelqej(2)
 6. Liria thotë:

  njerz te qelbur, cporruni. turqet e poshter ;(

  Përgjigjiuni
  Pelqej(6) Nuk Pelqej(3)
 7. sadik tullari thotë:

  TURQ KURRE NUK KA PASE. TURK KA QENË ERTUGLLU ME DISA MIA USHTAR TE ARDHUR NGA AZIA EMESME DHE ME POPUJT E PUSHTUAR NGA SLLAVO GREKET QE I KAN ÇLIRUAR, SIÇ KAN QENË SHQIPTARET ETJ. ESHTE KRIJUAR PERANDORIA OSMANE DHE E KAN SUNDUAR BALLKANIN 520 vjet.
  PO MOS TE BASHKOHESHIN SHQIPTARET NE KUADRIN E PERANDORIS OSMANE,
  DO TE ZHDUKESHIN NGA SLLAVO GREKET!!!

  Përgjigjiuni
  Pelqej(9) Nuk Pelqej(13)
 8. SHQIPTARI thotë:

  o llap ik more mbeturin tuko-sllave mos e permend emerin e kombit tim SHQIPTAR ik shko laje at got tuko-sllave te flliqur,tuki esht mik i yti sepse e ke nje gjak me te.por ne SHQIPTARET nuk i kemi as gje,as tukin e as sllavin e mallkuar…ZOTI E BEKOFT KOMBIN TIM SHQIPTAT,mallku qofshin armiqt e kombit tan SHQIPTAR turko-sllavet dhe kopilat e tyre..

  Përgjigjiuni
  Pelqej(63) Nuk Pelqej(18)
 9. SHQIPTARI thotë:

  o besnik zhuri mos ja fut kot more i mjer po populli ILIRE eka marr krishterizmin 354 vite para romakve,lexo pak per historin e kombit tan SHQIPTAR e mos shit pordha turko- sllave kombi i yn SHQIPTAR i ka GERMAT,GJUHEN DHE FLAMURIN TAN KOMBETAR SHQIPONJEN ME DY KRENA NGA KISHA KRISHTERE…ket nuk ka bir kurve qe e ndrron sipas deshires te ti….SHQIPTAR SI NE LIND NJERIU E NUK BEHET DOT…

  Përgjigjiuni
  Pelqej(53) Nuk Pelqej(8)
 10. endrit duraj thotë:

  Ne duhet të jemi krenar që e kemi trasheguar te paret fene krishtere para gjithë Europës por para se gjithash ne jemi SHQIPËTARË. Po te kisha mundësi do e hiqja fenë nga tokat shqiptare. Neve na mban të bashkuar emri SHQIPËTAR dhe jo feja. Dhe mos e fyeni asnjë shqiptar për arsye të kota sepse në atë kohë rrethanat ishin ashtu sepse ne nuk jemi si serbët qe janë në gjendje të ta japin gruan dhe ta shkërdhesh para syve të tij vetëm për shtet. Ne kemi moral. Rroftë Shipëria, përshëndetje nga Prizreni

  Përgjigjiuni
  Pelqej(58) Nuk Pelqej(4)
  • Kolovica thotë:

   Pa dyshim jem raca ma e mir ne bot Shqipëri etnike
   Vdekje serbit
   Vdekje turkut
   Vdekje grekut
   Vdekje të gjith tradhëtarëve te kombit shqiptarë.

   Përgjigjiuni
   Pelqej(21) Nuk Pelqej(2)
 11. mirel thotë:

  Shqiptare qorra, nuk e shikoni mire me sy se nuk ishte hakmarrje ndaj ortodoksve, por hakmarrje ndaj kryengritesve.
  Kemi turk dhe serb ne skene, nje musliman, tjetri ortodoks. Kur behet puna per te shfarosur shqiptaret asnje nga ato nuk pyet per fene, as serbi as turku.
  Ata jane gjithmone aleatet me te mire kunder shqiptareve, qe megjithe keto therrje dhe krime qe kane pesuar ne kurriz nuk mesojne kurre, po do rrine dhe do grihen nje per turkun dhe nje per krishtin.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(48) Nuk Pelqej(4)
 12. llapi thotë:

  kishte qen mir shqiptaret me msu historin reale e jo ata qe e lan shkru serrbet,armiku i vertet i shqiptarve eshte aj qe i ka okupu trojet shqipetare ,e qe eahte serrbi greku maqedoni,kurse turqit jan aleat te betuar te shqiptarve.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(15) Nuk Pelqej(60)
  • Kolovica thotë:

   Un vet i përkas fes myslimane por kur i dërguari i perandoris romake erdhi ne Shqipëri gjegjësisht ne Ilirinë e atëhershme ai u befasua se pikërisht ne shtetin Ilirinë gjeti krishterimin që nënkupton se Iliria ishte para romakëve e krishterë.
   Lexoni….

   Përgjigjiuni
   Pelqej(15) Nuk Pelqej(3)
  • Kryegjati thotë:

   Shko falu pak me bythën përpjet se ndoshta të vjen allahu të ta kënaqi.

   Përgjigjiuni
   Pelqej(0) Nuk Pelqej(0)
 13. Djale Kastrioti ! thotë:

  Vdekje turqeve !!! Rroft mbdreti i shqipnise Gjergj Kastrioti (ai qe jua zhduki faren anadollakeve te qelbur. Rrofshshin nipat e Gjergj Kastrioti !! Kurr nuk do ta shesim kte toke kaq te shenjte te lar me gjak fisnikesg nga te paret, kurr nuk i harrojme mu dimet e Krishtit qe hoqen Kastriotet an e mbar atdheut, te cilet me ndihmen e tij ja dolen ti shporrnin pushtuesit, dita e dites don zoti do shporrin faren e tyne te keqe “kelyshat e tyre” osmano-komuniste !!!

  Përgjigjiuni
  Pelqej(46) Nuk Pelqej(16)
 14. montalbano thotë:

  Do ishim si gjithe Europa po mos ti kishim mislimanet mren kta njerez i falen dreqit e jo zotit.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(17) Nuk Pelqej(51)
  • Llesh Gurri thotë:

   Montablo, paske nevoj per trajtim psigjike, ta them si vella. Mos humb kohe po bjeri vetit pas. Urrejtja ndaj islamit te ofron shume me paraardhesit e tu biologjike sepse mekete tregon se as i krishter nuk je. Shikohu me shpesh ne pasqyr dhe do te zbulosh fillimin e transformimit tend biologjike

   Përgjigjiuni
   Pelqej(38) Nuk Pelqej(2)
 15. Nipi i gjergj kastriotit thotë:

  500 vjet pushtim perdhunim prapambetje nuk harrohen. Shqiptaro turqit e maqedonis dhe kosoves i thone sot turkut vella. Turqit greket serbet nuk Jan vellezer te shqiptareve . Ju turqit e kosoves e maqedonis jeni tradhetare te kombit shqiptar jeni jashteqitje

  Përgjigjiuni
  Pelqej(79) Nuk Pelqej(34)
  • besnik zhuri thotë:

   Mati fjalet e burr se nuk matet kombesia me fe, duet ta dish se te paret zu sikur ata te mijt nuk ishin as të krishter dhe as musliman, të krishter u bën gjat luftrave kur romakët sulmuan tokën Ilire dhe nga ta pranuam krishtërimin, pastaj sulmet nga perandoria osmane që ishte 500 vite mendou veq pak se shqipëtaret nuk kishin më gjenerata djemsh për luft.mos harro se me kto komente nuk i ndihmon bashkimit kombëtar edhe hamzai ishte nipi i skënderbeut por e tradhtoj edhe ai. Deri në pavarsimin e Shqipëris ne shqipëtaret të besimit islam ja kemi kthy pushken sa her që turku ash duk nga anët tona kurse ty në bjeshkët e mirdites as që i ka shkue ndër mend qe jeton kush atje lart në male…. Në qoft se qenkemi pjell turku atëher ti qenke pjell romaki…. Turp për komentet që poston. Fejs shqipëtarit asht shqiptaria.

   Përgjigjiuni
   Pelqej(54) Nuk Pelqej(18)
   • ilirian thotë:

    Mirdita nuk ka veq male. Mirditen turku e ka luftu gjithmone qe mas vdekjes te skenderbeut. Jan te gjitha ne histori. Vllaznit ton kosovar ishin bash ne mirdit kur u shpall qeveria e kimzes ne 1911 ku u zgjodh kryeminister terenc tocci nji arberesh prej italie. E ngriten flamurin kombtar. Per mirditen matu pak kur tflasesh sepse shum gjak ka derdh ai vend per flamur. Kurse sa i takon fese nuk me intereson hiq. Po te varej prej meje do e kisha ndalu me ligj fene sepse veq lufte e percarje ka sjell nder shekuj. Respekte.

    Përgjigjiuni
    Pelqej(37) Nuk Pelqej(4)
   • Pal ValmoriEmri juaj... thotë:

    Jo Besnik Zhuri, e ke gabim. Fene e krishtere nuk e solli pushtimi romak ne Iliri, madje krishterimi u perhap ne Iliri para Italise permes misionareve te Jezusit(si ato te Jahovait aktualisht, nderkohe qe romaket e luftonin krishterimin.Prandaj feja e pare shqiptare monoteiste,pas paganizmit, ishte feja e krishtere. Sipas shpiegimit tuaj pushtimi romak e paska shperndare fene e krishtere ne gjithe Europen, Ameriken dhe gjithe boten!!!!

    Përgjigjiuni
    Pelqej(17) Nuk Pelqej(1)
  • Kelmend thotë:

   Nqs verte turqit do na kishin mbajtur 500 vjet ateher asnje shqiptar nuk do kishte mbijetuar asoj kohe sepse do vriteshin nga turqit … historia eshte shkruar sipas interesit dhe europa eshte “kurrva plake”e ksaj bote

   Përgjigjiuni
   Pelqej(7) Nuk Pelqej(1)
 16. Kujtim thotë:

  Tokat shqiptare i kan okupu serbet. Malazezet. Greket. Maqedonasit pa komb. Turku iku se mori me vete token ton E moren te tjeret. Mos e kerkoni fajin te te tjeret. Fajin e kemi ne vet se skemi qen te bashkuar prej egzistimit te popullit ton. Sot e ksaj dite akoma jemi po ato

  Përgjigjiuni
  Pelqej(66) Nuk Pelqej(8)
 17. arjani thotë:

  Ok e dim se te krishteret mbrojn serbin dhe shajn turkun.
  Po sot ne kohen tone kush eshte armiku yne?
  Dhe ciliesht aleati yne?

  Përgjigjiuni
  Pelqej(15) Nuk Pelqej(33)
  • Emri juaj...kastriot gjakova thotë:

   Arijan nuk asht e vertet se te krishteret i mbrojn serbt. Armiku i shqiptarve jan te dyt edhe serbi edhe turki asnjeni jo ma pak se tjetri. Me ket koment ti pergjigjem edhe besnikit. Iliret nuk e muren fen prej rromakve por vet prej apostojve dhe e kan marr fen krishtere para se te gjith evropes.

   Përgjigjiuni
   Pelqej(19) Nuk Pelqej(3)
  • KELMEND thotë:

   Aleati turqia :
   Fakt deklaratat e rexhep taip erdoganit per aleanc me shqiptaret dhe ftesat qe ben per njohjen e pavarsise se kosoves
   Armiku yne eshte ;
   Serbi,greku,maqedoni_fakt kercenimi i tyre,ngritja e 3 gishtave lart per te kujtuar masakrat e tyre
   tyre,pushtimi i ilirides camerise,presheves,medvegjes,bujanovcit,janines etj. Serbi thot kosovo nuk ka me kosova

   Përgjigjiuni
   Pelqej(11) Nuk Pelqej(2)
  • alb4life thotë:

   te njeten politke q kan luajtur otomanet me vendet skllave para 4 – 500 vitesh e losin elle sot n shekullin 20 si turku si serbi dhe komshit tjere , n 1845 ne prizren e lepen atonomin kosova ner sundimin e atomaneve e ja u rrefuzuan , na shqiptaret ishim i vetmi popull n ballkan q nuk na llan , te thuash se na don turku neve e jan aleat i shqiptareve , athere do thoute se na nuk lexojm as shofim jemi verber , turku ka 20miljon kurt q i shtype me shekuj as nje t drejte nuk ja u lejon , nuk asht feji i tyre se evroupa asht ba kurve nga polita ,e sot ma vlla asht gjithchka pasurija voji gazie etj turku per mendimin tim cha me kan lan t parit elle mesimet eshte anmiku numer 1 ballkanit i intereson te jete lufte civile , se cha thote amerika bejn kta pedera , se gjysa e turqise eshte toke ballkanike te perbere me shiqttare bullgar serb rumun greg

   Përgjigjiuni
   Pelqej(2) Nuk Pelqej(0)
 18. loni thotë:

  Vjen keq qe tham keshtu po na prej ilirve me sa po shoh une e deri me tani tuj lakmu edhe tuj u merr met kalunen na ka shku koha brez pas brezi e tuj na hi laroj ne kallamoq

  Përgjigjiuni
  Pelqej(10) Nuk Pelqej(7)
 19. Toni thotë:

  Shumica e popojve jane pushtu nga perandori te ndryshme gjate historise. Kure popuj te mire jane pushti nga perandori te mira ato popuj jane ba pernadori ne vete kure popuj te kecij jane puhstu nga perandori te mira ato jane ba popuj ma te mire, dhe kure popuj te mire jane pushtu nga perandori te kecija ato kane mbijetu. Ne duhet te jemi krenare se i kemi mbijetu perandoris Turke dhe bashkpunumit saj me fcinjet tane per me na zhduk. Dita e dites po zbardhet ma shume material per me na eduku me idetntitetin tone. Le te edukohmi, dhe te mesojme se ne jena origjina e Europjanve. Te trashigojme gjuhen Shqipe dhe emrat Shqiptare. Keto te fundit sikurse tingellojne ma shume arab. Ncs flasim gjuhen e dikujt tjeter, kene emrat e dikujt tjetri, muziken e dukuje tjetri, veshjen e dikuje tjetri ne skena pse vazhdojme te thome se jemi trashigimtart e ktyre herojve Shqiptare. Ma mire ta pranojme se populli Shqiptare asht ne vdekje.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(20) Nuk Pelqej(5)
 20. arben ukshini thotë:

  O …..qele kullen ne Nish e ndertuan me kafkat qetnike sllave bashk.m.ndoj kopiliq pseudoShqipetar qe ishte krah serbeve.Ne betejen e Qegres mori ojese nja garnizon Osman i udhehequr nga nje Oficir Shqipetar dhe ushtaret ishin pothuajse te gjith Shqipetare.Ne ate kohe ishte Pasha i Nishit Rashid Pasha edhe aime prejardhje Shqipetare.E pse ju djeg lukthi ku ghorgjave..vladimirave…tanasave..mitkove…qe keni humb konstantinopojen..beetejen e Kosoves…Qegres e tje me vellezerit tuaj dllav sju kem faj ne Shumica Shqioetare Muslimane qe u rreshtuam pran Perandorise Osmane.Ju dhat pidh fresh sllaveve siq beri skenderbeu me dy motrat e tija maren dhe jelen kur i martoi per cernojeviqet!!!Pra ajo kulle esht bere nga mbi 900 kafka te prera qetinke ne ate beteje me ndoj mbetje kopile cernojeviqe si ouna e juaj.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(28) Nuk Pelqej(34)
 21. Shqiptari thotë:

  Çka kan lyp ata shqiptarë me luftu në anën e serbëve. Duhet të thuhet se Qele-kulla është bërë si hakmarrjendaj nji tjerër qele kulle që serbët kanë bërë më parë me kokat e pleqëve, grave dhe fëmijëve shqiptarë në Sanxhak. Dhe qele kullën nuk e kanë bërë turqit por shumica e luftëtarëve kanë qenë shqiptarë mulsliman.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(16) Nuk Pelqej(13)
 22. Gjoni thotë:

  Ky ma nalt chi po thot se kem pa te drejta nen okupimin turk me siguri se familja e tij paska pas punua per turk,dihet se kem pas vezir,bejler dhe agallar kemi pas dhe sulltan,po kta kan qene tane te shitun dhe tradhtar,pjatalepirs,kjo eshte dhe arsyeja qe turku nejti gadi 600 vjet,sot me njerz qe bejn kome te si ky qe thit se kemi pas te drejta po vazhdon te na ndrrojn historin traditat dhe menyren e jeteses.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(39) Nuk Pelqej(6)
 23. Adnan thotë:

  Cili ma i keq turku/shkijet de 2 te njejt 500 vjet ka gri e ka pre ska lan sen qe ka dit per te keqe qe nuk ka ba shkijet e kan vazhdu dhe nuk e kan nder mend mu ndal per deri sa nuk dalin atdhetar me shkru historin ashtu si ka qen jemi deshmitar se per lek para disa muajsh e kthyn turkun prej pushtusi ne aleat i pys ata qe e dojn turkn se ashte mundun qe turku i perkthen prej osmanlishtes ne gjitha gjuhet e botes vetem kur vjen puna ne shqip nuk ka mundesi se nuk ka perkthyes te hapen hartat te tregohet nymri i athershem i populsis se kah ka qen toka e shqiptareve serbi turqi i njejti mut

  Përgjigjiuni
  Pelqej(25) Nuk Pelqej(9)
 24. Niko Seferi thotë:

  NJë histori e hidhur por e vërtetë. Ashtu si në Greqi që shqiptarët luftonin kundër perandorisë otomane dhe vendasit e kishin gjetur të mos luftonin me pushtuesin, dhe pas mbarimit të revolucionit mjekroshat e kishës ortodokse rrëmbyen pushtetin,paçka se kush luftoj. Po kështu ka ndodhur dhe në Serbi, e njëjta gjë ,i njëjti skenar ka ndodhur,dhe tani mburen me luftën dhe trimërinë e të tjerëve,dhe në rastin konkret kjo luftë nga otomanët vetë është e dokumentuar duke murëzuar kafkat e 952 luftëtarve heroik të Kelmendasve. Por dihet tashmë fqinjët grabitqarë dhe hileqarë,këtë havas kanë, mburen me luftën e Shqiptarve ,që janë shquar historikisht ndaj çdo armiku.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(29) Nuk Pelqej(2)
 25. Mark K. Shkreli thotë:

  E verteta eshte se Qele-Kulla eshte ndertuar nga turqit osmane me qelet (kafkat) e te vrareve. Serbet thone me kafkat e serbeve, kurse ky shkrim pohon se ishin kafkat e kelmendaseve shqiptare. Cilado qofte, ehste barbarizem i dores se pare.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(29) Nuk Pelqej(1)
 26. Kolovica thotë:

  Na kan myt e na kan pre edhe ma shum se shkijet nuk jom ka du me i mbrojt shkijet (serbt) po sherrin jau kemi pa perandoris otomane he flaka ju dslt pasardhësve tyne.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(29) Nuk Pelqej(2)
  • kelmend thotë:

   Shkau (serbi) 20-30 vitet e fundit vrau dhe preu shum shqipar ne varret masive ne masakra …turku qe te mbajti 500 vjet te kishte bere t njejten gje kombi shqiptar nuk do te ekzistonte me

   Përgjigjiuni
   Pelqej(7) Nuk Pelqej(4)
 27. Selajdin thotë:

  Ja ke fut kot be shoku ket hidtori

  Përgjigjiuni
  Pelqej(5) Nuk Pelqej(6)
 28. SOKOL thotë:

  E cfar doni te thoni qe shqipetaret ne kohen e perandoris osmane nuk kan pas te drejta? GABIM JENI PSH.IBRAHIM PARGALI KA QEN VEZIR E SHUM PASHA E JANICERA KAN QEN SHQIPTAR. DHE E DINI PSE KAN SUNDU 500 VJET? SEPSE KAN PUNU DHE ZBATU ME SHERIAT ME FJALEN E ALLAHUT. TUNG NGA SHKUPI

  Përgjigjiuni
  Pelqej(13) Nuk Pelqej(46)
  • Kolovica thotë:

   Ai te ka asimilu ty si popull e keje ti sheriatin o kapaku i budallve se kështu na kan masakrua kush ka ardh ne trojet tona prej bizantineve e romakëve e kta muta turqit e ma ne fund edhe shkijet e ti flet kdu dokrra.

   Përgjigjiuni
   Pelqej(22) Nuk Pelqej(5)
  • BujarEmri juaj... thotë:

   Sokol,
   Edhe RAHMAN MORINA, Ali SHUKRIA, e plot te tjere kane qene ministra e shum poste te tjera, por nuk do te thote se kane punuar per shqiptare dhe se kane pas te drejta.
   Ne rastin e Ibrahim PARGALI nuk ke aspak te drejte,sepse ai ka punuar per SULLTAN Sulejmanin, e jo per te drejtat e shqiptareve.

   Përgjigjiuni
   Pelqej(17) Nuk Pelqej(5)
  • Shpendi thotë:

   SOKOL, edhe ne kohen e Serbise ka qene udheheqes i komitetit krahinore nese nuk gaboj Rrahman Morina. Shume shqiptar kan punu per Serbine ne kohen kur na kan gri e jege per se gjalli. Po ti o Sokol meri ata turq te flliqt e qoj ne shtepi e boju ndr atj, se popull ma i flliqt se ata nuk ka.
   Nje histori eshte e vertet se si Shkijet ashtu edhe turqit kane pase llaskuca qe ju kane sherby per interesa te okupatorit. kurre turku mire shqiptarit nuk i ka ba, mos harro, vetem Shqiptarer nuk kane pase te rejte ne shkollim shqip, te gjithe nisur nga malazezet, shkijet, greket dhe bullgater i kane pase shkollat e veta, vetem neve nuk na u lejua shkollimi. Prandaj mos shkarravit te lutem.

   Përgjigjiuni
   Pelqej(28) Nuk Pelqej(4)
  • LUMI thotë:

   NESE E LAME ANASH ATA VEZIRE TE POSHTER DHE FLASIM PER FAKTE HISTORIK HISTORIKE SHQIPERIA KA HUMBE TERITOR GJATE PUSHTIMIT OSMAN KETE E DI GJDO KUSH DHE JANE ASIMILUE E SHPERNGULE SHQIPTARE NE TREVAT TONA KAN QENE 3000 SHKOLLA 1000 KAN QENE TURKE DHE 2000 GREKE E SERBE DUA DIKUSH TE ME TREGOJE SI ESHTE E MUNDURE QE PERANDORIA TURKE AQ SHUME NA KA DASHTE DHE NE AQ SHUME KEMI HUMBE

   Përgjigjiuni
   Pelqej(28) Nuk Pelqej(2)
 29. SHqipnija mesme thotë:

  Po ju shifni tashi se ça bojn me njoni tjetrin shqipot…Imagjino ça mund t’ken bo at her…!

  Përgjigjiuni
  Pelqej(13) Nuk Pelqej(1)
 30. Hamdiu thotë:

  Ajo qe u tha me larte per Qele Kullen eshte shume e sakte! Nje nga prijesit e kesaj kryengritjeje kishte mbiemerin Singjeliq!
  Sin-Shen.Gjelic-Gjeli.Ta mohosh veteveten eshte padituri!

  Përgjigjiuni
  Pelqej(15) Nuk Pelqej(4)
 31. nebi thotë:

  mos u merr me pwrralla i dashur se kjo nuk ka lidhje me rw vwrtetat historike

  Përgjigjiuni
  Pelqej(5) Nuk Pelqej(7)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...