Published On: 31 Maj, 2016
Bota |

Turqia shpall lëvizjen e Fethullah Gulen si grup terrorist

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan ka përcaktuar zyrtarisht lëvizjen fetare të Fethullah Gulen, një grup terrorist, duke theksuar se autoritetet vendase do t’i ndjekin anëtarët e saj të cilët akuzohen se po përpiqen të rrëzojnë qeverinë.

Ky hap e vendos organizatën Gylen në mënyrë të ligjshme në të njëjtin nivel me militantë kurdë të PKK-së. “Ne nuk do t’i lejojnë ata që të ndajnë kombin tonë,” – tha Erdogan përpara mbështetësve te tij ne Izmir.

“Ata do të japin llogari. Disa u larguan dhe disa janë në burg dhe aktualisht janë duke u gjykuar. Ky proces do të vazhdojë” – deklaroi Erdogan i cili njoftoi qytetarët se qeveria ka miratuar një vendim për të përcaktuar anëtaret e Gylenit si grup terrorist.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...