Published On: 6 Gusht, 2016

Turqia mbetet kandidate për anëtarësim në BE

Pasi kancelari austriak Kristian Kern deklaroi se Turqia tashmë nuk është kandidate për anëtarësim në BE dhe “Duhet ta pranojmë realitetin se bisedimet për anëtarësim me Ankaranë aktualisht janë vetëm një fantastikë diplomatike”.

Zëdhënësja e Komisionit Evropian Mina Andreeva tha se Turqia respekton statusin e saj të shtetit kandidat-anëtar në BE.

Mirëpo, zëdhënësja theksoi se Ankaraja duhet të vazhdojë të respektojë vlerat evropiane. Pas provës për grusht shteti afro 26 mijë veta në Turqi u arrestuan, kurse dhjetëra mijë të tjerë u pushuan nga puna. Vendi është kandidat për anëtarësim në BE që nga viti 1991 e këtej.

Loading...
 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Loading...

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...
Loading...