Published On: 6 Maj, 2016

Turqia do të largohet nga Kosova, shkruajnë mediat turke

Deklarata e kandidatit për kryetar të PDK-së, njëherësh kryeparlamentarit Kadri Veseli, i cili tha mbrëmë në emisionin “Zona e Debatit” në Klan Kosova se vendi ynë duhet të jetë më shumë i fokusuar të lidhet edhe me Evropën dhe Amerikën e në këtë mënyrë të largohet nga Turqia është bërë lajm edhe në mediat turke.

“Asgjë nuk duhet të bëjmë më shumë sesa atë që ka bërë shteti i Izraelit.  Kemi ngjashmëri me Izraelin. Jemi pak dhe çdo njeri që na ik është e rëndë për neve si drejtues të shtetit”.

“Orientimi i Kosovës, sipas Veselit është SHBA-ja dhe Evropa, kjo nuk është mënyra e vetme për sa i përket tërheqjes së investimeve në aspektin e funksionimit shoqëror”, citon portali turk kosovahaber deklaratën e pretendentit për postin e të parit të PDK-së  dhënë në “Zonën e Debatit”.

 Po ashtu ky medium turk në shkrimin e saj përmend edhe fjalët e Veselit kur thotë se ndërmjet Turqisë dhe Evropës, Kosova e zgjedh këtë të fundit, transmeton gazetaexpress.
 
Displaying 1 Comments
Have Your Say
  1. Nuhiu thotë:

    Edhe ashtu duhet. Per kunder respektit ndaj shtetit mik turk, interesi i Kosoves, ashtu siq eshte edhe interesi i Turqise, eshte Europa dhe Amerika. Bravo Kadri Veseli!

    Përgjigjiuni
    Pelqej(0) Nuk Pelqej(2)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...