Published On: 1 Prill, 2016
Bota |

Turqia detyron disa migrantë sirianë të kthehen në shtëpi

  • Turqia i ka detyruar me mijëra migrantë që të kthehen në shtëpitë e tyre gjatë muajve të fundit, ka thënë organizata Amnesty International, duke pohuar se këto veprime shkelin ligjet evropiane dhe ndërkombëtare.

Amnesty tha se dëshmitë që ka mbledhur në provincat në kufirin jugor të Turqisë sugjerojnë se autoritetet kanë mbledhur dhe larguar grupe prej 100 sirianëve, burra, gra dhe fëmijë, pothuajse në baza ditore, që nga mesi i janarit të këtij viti.

Organizata thotë se zhvillimet tregojnë për rrezikun që ekziston për migrantët që po kthehen në Turqi, sipas një marrëveshjeje të nënshkruar mes Ankarasë dhe Bashkimit Evropian, e cila hyn në fuqi javën e ardhshme. Ligjshmëria e marrëveshjes varet në Turqinë që konsiderohet si vend i sigurt për azil-kërkuesit, gjë që nuk qëndron, sipas Amnesty International.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...