Published On: 21 Shkurt, 2016
Bota |

Turqi, roja bregdetare shpëton 199 emigrantë

Ekipet e rojës bregdetare të Turisë në Detin Egje të enjten dhe të premten kanë shpëtuar 199 emigrantë, sipas forcave të sigurisë.

Shtabi i Përgjithshëm i Turqisë thekson në faqen e tij të internetit se “143 emigrantë në afërsi të Muglas, janë shpëtuar të enjten, ndërsa 56 janë shpëtuar të premten në afërsi të Izmirit”.

Emigrantët me origjinë nga Siria, Iraku, Afganistani dhe shumë vende tjera tentojnë të udhëtojnë përmes Turqisë në mënyrë ilegale nëpërmjet rrugëve detare për në ishujt grekë, e më pas të shkojnë në ndonjë prej vendeve evropiane.

Sipas të dhënave të mëparshme nga selia e OKB-së në Gjenevë, në të cilën folën edhe përfaqësues të UNICEF-it, nga shtatori, periudha kur u mbyt djaloshi Aylan Kurdi, e deri më sot, në Detin Egje mesatarisht mbyten dy fëmijë në ditë.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...