Published On: 10 Mars, 2016

Turpi: Qeveria nuk ka guxim ta largojë uzurpatorin e postit të kryeshefit të Agjencisë për Menaxhimin e Emergjencave

Kryeministri i vendit Isa Mustafa dhe ministri i Punëve të Brendshme, Skneder Hyseni nuk po kanë fuqi, që në postin e kryeshefit të Agjencisë për Menaxhimin e Emergjencave ta emërojnë njeriun, i cili fitoi konkursin në korrik të vitit të kaluar, Veli Karaxha.

Sipas burimeve të Gazetës Blic brenda Ministrisë së Punëve të Brendshme të Kosovës, kjo agjenci edhe më tutje është me ushtrues të detyrës së kryeshefit. Është Fadil Kodra, ai i cili po vazhdon që disa muaj me radhë të jetë në këtë pozitë, ndonëse që në muajin korrik do të duhej që u.d., i keyeshefit, të zëvendësohej nga ai që e fitoi këtë pozitë.

“Konkursi ka përfunduar në muajin korrik të vitit të kaluar. Veli Karaxha është përzgjedhur më i miri, por nuk është vënë në pozitën e kryeshefit. Prej korrikut kur është zgjedhur nga komisioni i MPB-së dhe ministri, ai ende nuk e ka nisur punën”, ka theksuar ky burim zyrtar.

“Skënder Hyseni dhe Isa Mustafa nuk po guxojnë të firmosin, për shkak të Fadil Kodrës, gjegjësisht për shkak se kanë ndërhyrë të “fortit” e PDK-së në këtë proces, duke e mbrojtur ushtruesin e detyrës, së AME”, kanë thënë tutje burimet brenda MPB-së.

Gazeta Blic ka marrë vesh se ministri i Punëve të Brendshme ia ka rekomanduar kryeministrit emrin e Veli Karaxhës për të ardhur në krye të këtij agjencie, mirëpo Isa Mustafa këtë çështje e ka lënë në “harresë”.

Gazeta Blic tash e tri ditë ka kërkuar përgjigje nga ana e Ministrisë së Punëve të Brendshme, mirëpo ata nuk kanë dhënë asnjë përgjigje në lidhje me këtë rast.

Mësohet se Karaxha ka qenë drejtor i shërbimeve publike në Komunën e Vushtrrisë.

Ndërkaq, sipas biografisë së publikuar në faqen zyrtare të AME-së, Fadil Kodra është i paraqitur si kryeshef ekzekutiv. Nga këto të dhëna, gjatë periudhës 2009-2010, ai ka qenë drejtor i Departamentit të Emergjencave në kuadër të MPB-së. Kurse, në vitin 2010, Kryeshef  Ekzekutiv i Agjencisë së Menaxhimit Emergjent në po këtë ministri./Gazeta Blic/

 

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...