Published On: 20 Janar, 2016

Turpërohet koalicioni opozitar: Nisma e VV nuk e nderojnë Rugovën

  • AAK shkon, por në VV kinse ende nuk e dinë nëse marrin pjesë në homazhe.

Në 10-vjetorin e vdekjes së Presidentit Rugova, jemi mësue me pa homazhe të shumta nga liderë partiak e fytyra publike.

Mirëpo disa parti refuzojnë me i ba homozhe varrit të ish-Presidentit Rugova.

Sekratari i përgjithshëm i Nismës për Kosovë, Bilall Sherifi i ka thanë Televizionit Rrokum përmes telefonit se Kryesia e Nismës për Kosovë nuk e sheh të arysyeshme me ba homazhe te varri i Presidentit Historik, Ibrahim Rugova. Simbas tij, Rugova ka qenë kryetar i LDK’s dhe s’ka pse me e kujtue tue i ba homazhe.

Madje Sherifi thotë se as partitë tjera, pos LDK’s, nuk kanë nevoje me e ba nji gja të tillë.

Partia e dytë e opozitës, Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës duket se ka me vazhdue traditën e homazheve në kujtim të Presidentit.

Përkundër insistimit të Televizionit Rrokum, asnjani prej zadhanësve të Vetëvendosjes nuk pranuen me u deklarue rreth pjesmarrjes në homazhet e nesërme.

As Kuvendi i Kosovës nuk ka organizue ndonji aktivitet në kujtim të veprës së Rugovës, ndoshta tue e pasë parasysh se këtë nismë e ka marrë Presidentja e Republikës.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...