Published On: 7 Mars, 2016

‘T’ua rrahim krahët e t’i vrasim në pabesi!’, ja morali i ‘komandantëve’!

Gani Sadiku

Herojtë nuk mund t’i nderoni me fjalë, ata do t’i nderoni, kur ta zhvilloni vendin. Nuk nderohen familjet e dëshmorëve e posaçërisht familja Jashari, duke folur fjalë të mira për ta dhe për vendin. Nuk nderohen të rënët, as duke i kujtuar një herë në vit. Nuk nderohen as duke i lavdëruar për veprat sublime të tyre, dhe duke u thurrë fjalë të mëdha. Ata nuk dëgjojnë më, ata nuk janë me ne, për t’ua rrahur krahët, por ata janë në çdo vend, janë kudo, në çdo shtëpi e në çdo zemër.! Ata janë më të lartësuar se fjalët e juaja boshe. Ne po i lavdërojmë, ndërsa herojtë po na mallkojnë. Nuk nderohen herojntë duke ia shtuar plagët Kosovës. Duke i quajtur “legjendarë”, sepse ata nuk janë legjenda, por realitet i ditëve tona. Ju nuk e kuptoni as fjalën legjendë Ata do të nderoheshin më shumë se çdo fjalë që e thuani, sikur ju, ta zhvillonit vendin. Sikur ne ta bënim vendin të dashur e të jetueshëm edhe për familjet e të rënëve. “Unë jam mirë kur Kosova është mirë”. Ne jemi të prirur t’i lavdërojmë ditën e t’i shajmë natën. T’i përqeshim, e t’ua hamë hakun. T’ua rrahim krahët e t’i vrasim në pabesi. Nuk ka familje të dëshmorëve që kënaqet me gjendjen që na e sollët ju, që ditë e natë i lavdëroni të rënët e tyre. Nëse ju se zhvilloni shtetin, dhe nëse çdo ditë e vidhni, fjalët për të rënët i keni vetëm farsa boshe. I keni vetëm për ta ngritur veten në kurriz të tyre. Ata s’kanë nevojë as për lavde as për fjalë, ata e bënë vet historinë tonë. Ata e ngritën vet peshën e kombit mbi majën e Sizifit. Fjalët tuaja janë pallavra të kriposura në kuzhinat socialiste, që na e kanë rexhur mendjen përplot 50 vjet duke i dëgjuar. As herojtë por as ne, nuk e kemi ëndrruar Kosovën të tillë, kështu e bëtë ju, politikanë, ju komandantë të Rognerit, e bënë artistët, këngëtarët, mjekët, akademikët, e kush jo? Shumë nga ju kontribuat për mbrapsht! Me sa kaçik patët, e sollët vendin n’këtë derexhe. Si u erdhi n’kuti e vodhët, e nëpërkëmbët, e sakatosët, në vend se ta lulëzonit. Ju e përgjakët ardhmërinë e brezave. Ju e vodhët lirinë e të tjerëve, paranë e popullit, ju e zaptuat ‘dijen’, i zaptuat spitalet, e shkollat, ju e zaptuat univerzitetin, e tash? Ju po i lavdëroni më së shumti, heronjtë për ta vrarë vendin. Ju jeni shëmtia e së ardhmes.

Ju na e latë vetëm ajrin që ta thithim dhe ujin që ta pimë, se ato s’mundët të na e ndalni, pa na e ndalë gjakun që rrjedh nëpër damarët tonë të vuajtur. Pa na e ngri lotin në sy, dhe pa na e ndalur fjalën në buzë. Sot s’ka kush që shkruan e që vajton më mirë se ju që vratë në pabesi, s’ka kush që dinë t’i ngushllojë nënat që vetë ua vratë bijtë e tyre, dhe s’ka kush që lidhet më shumë për të kaluarën sepse s’keni as të tashme dhe as të ardhme.

 
Displaying 4 Comments
Have Your Say
 1. skenderi thotë:

  Nuk ka koment . Pershkrim shum i mir .rrespekt zoti Sadiku!

  Përgjigjiuni
  Pelqej(1) Nuk Pelqej(0)
 2. nazmiu thotë:

  Na perbuzen historine, na e vodhen te tashmen, na e vrane ardhmerine.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(2) Nuk Pelqej(0)
 3. dauti thotë:

  Shume e qarte zoteri Sadiku. Historia jone e lashte, e mbushur me luftera dhe perpjekje per mbijetese, pastaj periudhat e mevonshme historike gjithashtu njihen e lidhen me emra konkrete si Bardhyli, Pirro, Teuta. Gjithashtu edhe periudha e sundimit te Perandorise Osmane ne tokat shqiptare eshte e mbushur me ngjarje qe ngrisin lart deshiren e shqiptareve per clirim. Skenderbeu nuk ishte legjende, nuk ishte legjendar as Isuf Elezi, as Mic Sokoli, legjende nuk ishte as Isa Boletini, as Rexhep Ferri e as Idriz Seferi, as Haxhi Zeka e as Bajram Curri. Keta e shume te tjere ishin persona te vertete, jo te trilluar e te sajuar. Ishin burra te vertete, trima te paepur, qe me pare pranonin te derdhin edhe oiken e gjakut te tyre sesa te d8rezohen para armikut. Adem Jashari ishte i tille, ai nukbishte legjend as legjendar (i rrejshem, i sajuar, i trilluar, i pavertete). Ata qe heroin Adem Jasharin e quajne legjendar, kete nuk e bejne me qellim, por e bejne nga mosdija dhe kur kete e bejne nga mosdija, duhet te themi: “Fali o Zot, sepse nuk po dine se cfare po bejne”. Popujt qe nuk kane te kaluar dhe 9ersona te lavdishem, jane te detyruar qe te shpikin legjenda dhe mite. Neve nuk kemi nevoje, sepse mitet dhe legjendat jane mashtrim, hane perralla.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(4) Nuk Pelqej(0)
 4. njaziu thotë:

  te lumt per kete shkrim.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(6) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...