Published On: 1 Gusht, 2016

Tryeza për demarkacionin: Vetëm sa do të zgjatet kriza!

Kur kanë mbetur vetëm edhe dy ditë deri në mbajtjen e tryezës, ku do të diskutohet për demarkacionin me Malin e Zi, ka mendime të ndryshme nëse do të ketë efekt kjo tryezë në zgjidhjen e këtij problemi, kur kemi parasysh deklaratat e kryeministrit Mustafa dhe presidentit Thaçi, se kjo çështje tashmë është e përfunduar.

Derisa analistët politik e konsiderojnë pa efekt këtë tryezë, në anën tjetër, iniciuesit e kësaj tryeze shpresojnë se do të argumentojnë gabimin në këtë proces, nga i cili Kosova humb hiq më pak se 8 mijë hektarë.

Analisti politik, Imer Mushkolaj ka thënë për Gazetën Blic se kjo tryezë do të jetë vetëm sa për sy e faqe. Ai megjithatë, shton se koalicioni nuk i ka numrat për ta ratifikuar në Kuvend marrëveshjen për demarkacionin e kufirit me Malin e Zi.

“Tryeza do të mbahet sa për sy e faqe, në kuptimin se nuk do të ndikojë asgjë në ndryshimin e qëndrimeve të tanishme. Koalicioni nuk i ka votat për ratifikimin e marrëveshjes, po t’i kishte do ta hidhte në votim. Isa Mustafa po përpiqet ta imponojë rrjedhën e tryezës dhe ta kthejë në favor të vetin. Në këtë mënyrë vetëm sa zgjatet kriza dhe nuk ka zgjidhje”, tha Imer Mushkolaj për Gazetën Blic.

Në anën tjetër, ideatori i kësaj tryeze, deputeti i LDK-së, Shpetim Bulliqi duke mos dashur që të komentoj shumë për efektin që mund të ketë kjo tryezë, ka thënë se janë në prag të finalizimit të punëve për këtë tryezë.

“Ka tri ditë që grupi i ekspertëve shkencor profesional jemi duke e finalizuar punën tonë rreth demarkacionit. Jemi në prag të finalizimit të punëve”, ka thënë shkurt për Gazetën Blic, deputeti Shpejtim Bulliqi.

Në anën tjetër, kryeministri i vendit, Isa Mustafa ka shkëmbyer akuza të rënda me kundërshtuesit e demarkacionit, derisa ekspertët i ka quajtur të sëmurë mendorë, që kanë nevojë për kontroll tek mjeku./ Gazeta Blic

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...