Published On: 29 Janar, 2016
Bota |

Trupat evropiane kanë abuzuar seksualisht me fëmijët në Afrikë

Kombet e Bashkuara kanë thënë se kanë akuza të reja për abuzimin seksual të fëmijëve nga trupat evropiane në Republikën e Afrikës Qendrore.

Një numër vajzash, nga mosha 14 deri në 16 vjeçe, kanë thënë se janë përdhunuar nga pjesëtarët gjeorgjianë të Eufor-it të BE-së, ka deklaruar OKB-ja.

Sipas burimit të njëjtë, një vajzë shtatë vjeçe dhe një djalë nëntë vjeç kanë thënë se janë abuzuar nga trupat franceze.

Trupat janë dërguar në Republikën e Afrikës Qendrore për të frenuar dhunën midis milicive të krishtera dhe rebelëve myslimanë.

Rebelët kanë marrë pushtetin në mars të vitit 2013. Në përgjigje, milicitë kanë kapur armët kundër tyre.

Abuzimet seksuale dyshohet se kanë ndodhur pranë një kampi për persona të zhvendosur, pranë aeroportit në Bangui, më 2014, por kanë dalë në dritë në javët e fundit, gjatë intervistave me një ekip të OKB-së.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...