Published On: 1 Shtator, 2016
Bota |

Trump: Meksika do të paguajë për murin në kufi, 100%

Kandidati presidencial republican Donald Trump, ka insistuar që Meksika do të paguajë për një mur kufitar “100%”, në një fjalim të posaçëm për emigracionin.

Sipas BBC, ai i tha turmës së njerëzve që brohoriste në Arizona se, ai duhet të siguronte kufirin dhe la hapur mundësinë që milionë emigrantë të paligjshëm të ktheheshin mbrapsht në vendin e tyre.

Disa orë më parë, ai takoi Presidentin e Meksikës, Enrique Pena Nieto, por tha se, ata nuk kishin diskutuar për financimin e murit; Presidenti më vonë këmbënguli se ai i kishte thënë Donald Trump se Meksika nuk do të paguantë.

Ka qënë spekulim që kandidati republikani mund të tërhiqej nga plani i tij për të dëbuar 11 milionë emigrantë pa dokumente që jetonin në SHBA.

Në fjalën e tij në Phoenix, ka pasur sinjale kontradiktore për këtë. Trump tha se, “fati i tyre” nuk ishte një çështje thelbësore dhe që deportimi i të të ardhurve kriminelë do të ishte prioritet. “Ne do t’i trajtojmë gjithsecilin, që jetojnë ose me banim në vendin tonë, me dinjitet të madh”,- tha ai.

Por më më vonë ai shtoi diçka si pa kompromis: “Çdokush që ka hyrë në SHBA ilegalisht është objekt për deportim. Kjo do të thotë që të kesh ligje”.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...