Published On: 11 Gusht, 2016
Bota |

Trump insiston: Obama, themelues i ISIS-it

Kandidati republikan për Shtëpinë e Bardhë, Donald Trump e cilësuar presidentin amerikan, Barack Obama si themelues të ISIS-it, transmeton Klan Kosova.

“Ata nderojnë presidentin Obama” tha ai gjatë një mitingu në Florida të mërkurën. “Ai është themelues i ISIS-it”.

Ai gjithashtu ka sulmuar rivalen e tij demokrate për Shtëpinë e Bardhë, Hilary Clinton duke e quajtur atë një bashkë-themeluese.

Nga fushata e Clintonit kanë reaguar menjëherë, duke e konsideruar një deklaratë të tillë si një “pretendim fals”.

“Ky është një tjetër shembull fjalimeve fyese dhe me mendjemadhësi të Donald Trump përpara amerikanëve”, tha këshilltari kryesor politik i ish-Sekretares së Shtetit, Jake Sullivan. “Ajo që mund të shquhet nga komentet e Trumpit është se, për të disatën herë, ai po u bën jehonë pikave kyçe të Putinit dhe kundërshtarëve tanë, për të sulmuar udhëheqësit amerikanë dhe interesat amerikane, ndërsa ka dështuar të ofrojë ndonjë plan serioz për t’u përballur me terrorizmin, apo për ta bërë këtë vend më të sigurtë”, shtoi më tej Sullivan.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...