Published On: 31 Korrik, 2016
Bota |

Trump i bëri mafias një ofertë të parezistueshme…

David Cay Johnston, gazetar i njohur, fitues i çmimit Pulitzer, në një libër biografik për Donald Trump, kandidat për president në SHBA, zbulon detaje tronditëse.

Një ekstrakt i librit të tij është publikuar nga Daily Mail.

Fillimisht tregohet se sa i pamëshirshëm është Donald Trump edhe me njerëzit e gjakut të tij.

Nipit të tij i lindi një fëmijë me probleme shëndetësore. Fatura për shërimin shkonte afër 1 milion dollarë.

Vëllai më i vogël i Trump, Robert, e siguroi nipin se faturën do e paguanin ata.

Por pas vdekjes së babait të Donald, Fred Snr, nipi vendosi të ngrejë padi pasi mendonin se ai nuk u kishte lënë shumë para në testament.

Donald, i zemëruar, vendosi të ndërpresë pagesën për mjekimin e fëmijës së tij.

Por më e frikshme duket marrëdhënia me mafian.

Donald Trump u lidh me Roy Cohn, një prej njerëzve më të pamëshirshëm në SHBA.

Cohn, një avokat i njohur, kishte lidhje të forta me mafian.

Ai e ndihmoi Trump kur e paditën për diskriminim racor, pasi nuk i shiti një apartament një gruaje me ngjyrë, por dy klienteve të bardha iu tha se kishte apartamente të lira.

Marrëveshja që vulosi bashkëpunimin e Trump me mafian ishte ajo me dy klientë të Cohn, dy prej mafiozëve më të mëdhenj në SHBA.

Në vitin 1978, Trump punësoi firmat e këtyre mafiozëve për të ngritur Trump Tower.

Në vend që të përdorte çelik, ai përdori beton të gatshëm nga kompanitë e Anthony ‘Fat Tony’ Salerno dhe Paul Castellano- klientët e Cohn.

Trump nuk kishte asnjë problem me sindikatat, pasi mafia i kontrollonte ato.

Lidhjet e Trump me mafiozët vazhduan edhe për çështjen e kazinove.

Një prej miqve të tij ishte edhe mafiozi Bob Libutti.

Trump i jepte dhurata të shtrenjta dhe në një rast tentoi të joshte vajzën e tji.

“Donald, do të të q… topet nga këmbët,” e kërcënoi Libutti kur e mori vesh.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...