Published On: 27 Shtator, 2016

Trump humbet debatin, por fiton zemrën e një shqiptari

Kandidatët presidencialë për zgjedhjet në SHBA u përplasën në lidhje me punësimin, terrorizmin dhe të tjera tema në një debat të ashpër televiziv.

Ky ishte debati i parë televiziv mes republikanit Donald Trump dhe demokrates Hillary Clinton.

Sondazhet sugjerojnë se Clinton doli e fituar nga debati.

Mendohet se 100 milionë njerëz e ndoqën debatin në SHBA, duke e bërë atë debatin më të shikuar në historinë televizive.

Por si zakonisht në këto historitë e mëdha do jetë një shqiptar që kërkon të jetë në qendër të vëmendjes.

Kështu, një taksist shqiptar është bërë i famshëm në botë pasi mediat e huaja, që nga Italia, Gjermania e SHBA i kanë kushtuar një shkrim.

Taksisti Uljan Kolgjegja e ka dekoruar makinën e tij me foto të Donald Trump.

Ai thotë se e ndërmori këtë veprim pasi kryeministri shqiptar, Edi Rama tha se Trump do jetë një kërcënim real për marrëdhëniet shqiptaro-amerikane.

Kolgjegja, që punon prej 13 vitesh si taksist, thotë se puna i është shtuar ndjeshëm pas dekorimit të taksisë.

Ai beson se Trump do fitojë me 60 përqind.

Përplasja Trump-Clinton

Zoti Trump kritikoi zonjën Clinton se për 30 vjet nuk kishte bërë asgjë për krijimin e vendeve të punës.

“Sekretare, ju nuk keni një plan”, tha zoti Trump.

“Donaldi jeton në botën e tij,” u përgjigj zonja Clinton.

I pyetur se përse nuk deklaron taksat, Donald Trump tha se ai do t’i publikojë ato kur zonja Clinton të publikojë 33,000 emailet që janë fshirë.

Zonja Clinton pranoi se kishte bërë gabim për çështjen e serverit privat dhe se nëse do t’i jepej një shans tjetër do të vepronte ndryshe.

Sulmet kibernetike ishin një temë për të cilën u debatua.

Zonja Clinton kritikoi rivalin Trump për lavdërimet ndaj Presidentit rus, Vladimir Putin, dhe ndaj sugjerimit të tij që Rusia të piratojë qeverinë amerikane.

Kandidatët folën për grupin Shteti Islamik.

“Jam i tëri për NATO-n, por ajo duhet të fokusohet te terrorizmi,” tha zoti Trump, i cili shtoi se NATO-ja duhet të dërgojë trupa në Lindjen e Mesme për të çrrënjosur ISIS-in.

Zonja Clinton tha se NATO-ja po e lufton terrorizmin, dërgoi trupa në Afganistan pikërisht për të luftuar terrorizmin.

Ajo kritikoi zotin Trump për çështjen e armëve bërthamore, që ajo tha se ai i trajton me shkujdesje.

“Qëndrimi i tij për armët bërthamore është thellësisht tronditës,” tha zonja Clinton. Ajo tha se SHBA do t’i respektojë marrëveshjet me aleatët.

Trump u përgjigj: “Armët bërthamore janë kërcënimi më i madh ndaj vendit tonë”.

Ai foli për çështjen e gjykimit dhe temperamentit që duhet të kenë kandidatët.

“Unë kam gjykim shumë më të mirë se sa ajo dhe një temperament shumë më të mirë. Temperamenti im është arma ime më e fortë,” tha zoti Trump.

Zoti Trump kritikoi ashpër marrëveshjen me Iranin.

“Është marrëveshja më e keqe që është bërë ndonjëherë në histori,” tha ai.

Rivalja Clinton kundërshtoi.

Ajo e quajti marrëveshjen me Iranin të suksesshme.

Clinton: Cila do të ishte alternativa e zotit Trump në këtë rast?

Trump: Për të qenë president duhet të kesh forcë dhe ajo nuk e ka këtë forcë.

Clinton: Ju flisni për forcë ndërkohë që unë kam vizituar dhe negociuar me kaq shumë vende.

Trump: Ju keni shumë përvojë, por një përvojë të keqe.

Kandidati Trump tha se “zonja Clinton ka shpenzuar qindra miliona dollarë për reklama kundër meje dhe kjo nuk është e ndershme”.

Zonja Clinton tha se do ta mbështeste rezultatin e zgjedhjeve. “Dikush do të fitojë e dikush jo,” tha ajo.

Zoti Trump tha se qëllimi i tij është që Amerika të bëhet përsëri madhështore.

“Nëse ajo fiton, unë absolutisht do ta mbështes rezultatin”, tha ai.

Gruaja dhe fëmijët e zotit Trump ishin në sallë, po ashtu edhe ish-Presidenti Bill Clinton dhe vajza e çiftit Clinton, Chelsea.

Debati ndahej në gjashtë segmente 15-minutëshe.

Temat kryesore ishin tre: Drejtimi i Amerikës, arritja e begatisë dhe siguria e Amerikës.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...