Published On: 28 Mars, 2016

Tronditi Greqinë, deputeti i Syriza, shteti ynë përbëhet nga dy popuj, grekët dhe shqiptarët (arvanitët) (Video)

 • Ka shokuar dhe befasuar gjithkënd fjalimi i një prej pionierëve të demokracisë moderne dhe revolucionarëve të luftës nazifashiste në Greqi, deputetit të partisë së SYRIZA-s, Manolis Glezos.

LEXONI edhe:

http://www.shqiptari.eu/shperthejne-talljet-me-skandalin-hotline-te-ermira-mehmetit-me-musa-xhaferrin-video/

http://www.shqiptari.eu/o-tradhtar-o-kurvar-shporruni-nga-atdheu-turp-turp/

http://www.shqiptari.eu/komandant-azem-syla-deputet-e-urdheroi-mbesen-time-ik-nga-shtepia/

http://www.shqiptari.eu/qeveria-e-maqedonise-i-ka-shpallur-lufte-kesaj-video-don-ta-zhduk-video/

http://www.shqiptari.eu/tmerrues-okb-ja-kishte-fshehur-raportin-kanceri-dhe-leukomia-ne-kosove-nga-uraniumi-i-varferuar/

http://www.shqiptari.eu/skandal-trishtues-erotik-ermira-mehmeti-me-musa-xhaferi-ia-ha-krejt-ngulja-incizim-18/

 

Manolis Glezos mbajti këto ditë një fjalim në parlamentin grek. Në fakt ishte replikë ndaj deputetit të partisë ekstremiste të neonazistëve grekë të “Agimit të Artë”, Panagioti Iliopoulou, i cili e konsideroi deputetin e partisë së PASOK-ut, Ahmed Chatziosman “agjent të turqve”.

Duke iu referuar dhe ministrit të arsimit K. Arvanitopoulos, Glezos tha: “Ftoj ministrin e Arsimit të deklarojë, nëse është apo jo grek, sepse mbiemri i tij tregon se është arvanit. Po shikoja me vëmendje të madhe listën e emrave të deputetëve. Nga 38 deputetë, dy kanë emra turq dhe nga 36 të tjerët, 13 prej tyre kanë emra që nuk janë grekë, por janë të gjitha emra të huaj. Nuk kanë kuptuar ende se jemi dy popuj që jetojnë njëri pranë tjetrit”.

“Kështu, popullin fqinj nuk mund ta dëbosh. Fëmijën tënd mund ta përzësh nga shtëpia. Nga shtëpia e babait mund të largohesh. Bashkëshorten mund ta ndash, por popullin fqinj nuk mund ta ndash. Duhet të kemi mirëkuptim, paqe dhe solidaritet midis nesh që të bashkëjetojmë”, tha ai.

 
Displaying 9 Comments
Have Your Say
 1. kelmendasi thotë:

  Fikss ka nja tre vjet qe e ka than ket gje ky zotnia . Ky ka marre pjese dhe ne kohen kure vdiq enveri ne varrimin e tije

  Përgjigjiuni
  Pelqej(3) Nuk Pelqej(2)
 2. Albert thotë:

  Pak jeni vonuar me këtë lajm. Kjo deklarat është bëre para më shumë se 2 vite. Mungesa e lajmeve të reja palidhje krijoni artikuj. Kjo vetëm vërteton mungesën e shkollimit zhurnastik.

  https://youtu.be/Y8c7XU_pixc

  Qe deklarata originale dhe e përkthyer.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(14) Nuk Pelqej(1)
 3. margarit nilo thotë:

  Glezos esht vet nje Arvaniti dhe esht nje nga heronjt e luftes 2 Botrore, dhe thot nje te vertete, por ajo e vertete nuk eshte e plote. Une qe kam bere studim per kete ceshtje dal ne konkluzionin se ”illin = illir”, vecse ”illin, ellin” esht ”illir” por asht me dialektin e gegenis. Glua greke esht glu shqipe me bashkim fialesh, fenomen qe ndodhi ne koen e shkrimit te glues ne lashtesi, ku ni fiali e tere u fut ne ni fiale te vetme, dhe nga ky moment greqishtia doli si gjuhe qe dalloei nga glua e thjesh illire(shqipe), si ”dramatopios(=ai qe ben drama) = drama – to – pi – os = drama – te – be – eshte”; -”naupigos(ai qe ben anie) =nau – pi – g – os = nau(=anie) – be – q – esht”; etj, etj, keshtu dhe vetem me shqipen zberthehet gjithe greqishtia e lashte, vecse ”ë” dhe ”b” nuk kan ken ne lashtesin illire, pra jan te futura me vone.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(42) Nuk Pelqej(6)
 4. eduard kola thotë:

  bravo i qoft vetem te
  verteten ka treguar

  Përgjigjiuni
  Pelqej(15) Nuk Pelqej(1)
 5. Vladimir thotë:

  Manolis Glezos eshte nje veteran i luftes se fundit .Ai eshte hero i luftes dhe ka ngritur flamurin e atdheut te tij mbi Akropul.Ka dy mandate qe eshte debutet i ”Siriza”dhe nje kritikues i pa gabueshem ndaj kolegeve te tjere ne parlament Si gjithmone ai edhe kete radhe tha nje te vertet por nuk ishte tronditese .Te gjithe e dine themelimin e shtetit Grek dhe themeluesit kane qene arvanitasit.Por te mos harojme se keta jane me grek se greket per vet arsyen e opinionit vendas.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(47) Nuk Pelqej(4)
 6. Leo thotë:

  dallimi eshte qe greket jane shartuar me miun e kanaleve dhe zhapikun e murit, kurse ne jemi rac e paster Ariane.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(45) Nuk Pelqej(15)
 7. ILIRIDA ISMAILI thotë:

  BISEDE “EROTIKE”?! PER TAKLLAXHYNE PO , A PER KOKA JO …., BISEDA SKA TE BEJE FARE ME EROTIZEM , …..,POR POR…..HEEEEE HEEEEEEEEEEE

  Përgjigjiuni
  Pelqej(8) Nuk Pelqej(14)
 8. Rexhep morina thotë:

  Lajmet e verteta nuk plaken!

  Përgjigjiuni
  Pelqej(0) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...