Published On: 27 Prill, 2016

Tronditet krimi i organizuar, Azem Syla me 50 kriminelë po kërkohet nga policia! (Foto+VIDEO)

(I plotësuar) – Ashtu si kemi paralajmëruar në vazhdimësi, drejtësia më në fund ka reaguar. Azem Syla po kërkohet nga policia e EULEX-it dhe e Kosovës ia kanë mësyrë ta kapin njërin prej bosëve më të mëdhenj të krimit.
Tashmë është zyrtare dhe komandant “Daja” njeriu që për gati dy dekada ishte mbi drejtësinë dhe mbi gjithçka po kërkohet, dhe vështirë se mund ta fsheh dikush.
Ai sot po provon ti ikë drejtësisë, ndërsa, një ish shofer i tij tashmë është arrestuar, e konfirmon edhe policia.
Veprat kriminale të Azem Sylës janë nga më të ndryshmet, nga vrasjet, pëkatësisht porositjet e tyre, uzurpimet e pronave, banesa të tëra, shtëpi dhe çka jo në dorë të tij apo të grupit të tij.
Nuk mund të ketë as liberalizim të vizave si kemi shkruar më parë, pa arrestimin e figurave të larta të krimit. Si duket janë pajtuar që kjo të bëhetë në emër të Gjykatës speciale.

Rreth orës 6.00 ka nisur herët një aksion i EULEX-it bashkë me Policin e Kosovës duke kërkuar deputetin e Partisë Demokratike të Kosovës, Azem Sylen, të kërkuar nga Gjykata special.
Nuk është i saktë informacioni se ai po kërkohet si i dyshuar për keqpërdorim të pozitës për biznese me toka shoqërore që i ka kushtuar dëme buxhetit të Kosovës rreth 30 milionë euro, përkatësisht me rastin e tokave në Veternik dhe Çakllavicë ku janë të përfshirë shqiptarë dhe serbë.

Të arrestuarit janë shoferi i Azem Sylës, deputetit të PDK-së, drejtori i ndërmarrjes banesore  në Prishtinë Sabedin Haxhiu dhe Arton Vila.
Azem Syla nuk është gjetur në shtëpi, por është arrestuar ish shoferi i tij dhe pesë të tjerë.

GAZETA SHQIPTARI.EU

 

LEXONI EDHE: 

http://www.shqiptari.eu/lista-e-plote-51-te-dyshuareve-te-grupit-te-azem-syles/

EKSKLUZIVE: Ku po fshihet Azem Syla? Te banesa Dinamo apo në Qerret?!

Azem Syla njeriu që është kthyer në pikën kritike të fillimit të rrëzimit të krimit të organizuar, ndëshkimi i të cilit nga drejtësia i rrezikon tërësisht krerët e PDK-së, përkatësisht kupollën e SHIK-ut dhe të njerëzve të fuqishëm të luftës dhe pas luftës, po bën rezistencën e fundit, për tu mos u dorëzuar para drejtësisë.
Sipas burimeve të shqiptari.eu, Azem Syla po fshihet në Shqipëri, pasi ka udhëtuar nergut mbrëmë, dhe nga atje po mundohet ta negociojë dorëzimin e tij.
Tri janë adresat ku Azem Syla mund të jetë strehuar në shpejtësi në Shqipëri, e paar është adresa e restorant “Drenicës” në Durrës, vend që ka shërbyer për shtabin e “Rognerit”, që ti arrestojë shqiptarët patriot që shkuan në luftë, por deshën të ishin dhe të mbesnin ushtarë të Rugovës.
Adresa tjetër, është po aq e famshme, banesa tek “Dinamo”, aty vrasësit e porositur nga Syla, shkonin dhe strehohehsin e festonin, pas çdo vrasje.
Dhe adresa e tretë është nëj pronë e Azem Sylës në Qerret, fshat me shqiptarë të Kosovës, ndërmjet Durrësit dhe Kavajës.
Ndërkohë, që bashkëpunëtorët e tij të fuqishëm ose kanë rënë në burg, si Shpresim Uka e Shaban Syla, ose janë vrarë nga grupet kundërshtare të klanit Syla, Azem Syla po shpreson ta përballë situatën me gjetjen e një zgjidhje minimale, ndoshta po provon të shpëtojë sa më lehtë.
Por, diskreditimi i tij tashmë po bëhet publik. Së shpejti me të dhëna që do të trondisin e tmerrojnë shqiptarët. SHQIPTARI.EU

Bastisjet

  • Policia e EULEX-it me asistencë të Policisë së Kosovës që nga mëngjesi ka filluar një aksion bastisjesh në shtëpinë e Azem Sylës, deputetit të PDK-së në fshatin e tij të lindjes Kishnarekë të Drenasit.

Policia po qëndron ende jashtë shtëpisë së tij, ndërsa Policia e EULEX-it  vazhdon bastisjen e shtëpisë dhe pronave të tij në këtë fshat. Kjo është bastisja nëpërmjet fotove

Bastisje në 40 lokacione

Besa Domi, zëdhënëse e EULEX-it, ka konfirmuar për ARTA Tv aksionin e sotëm policor.

Ajo ka thënë gjithashtu se në këtë aksion janë përfshirë rreth 40 lokacione të cilat janë bastisur, duke mos dhënë detaje tjera.

Policia e EULEX-it me asistencë të Policisë së Kosovës sot në orët e hershme të mëngjesit ka bastisur edhe shtëpinë e Shpresim Ukës në lagjen “Arbëria” në Prishtinë.

Sipas familjarëve të Ukës, i cili është në vuajtje të dënimit në burgun e Dyzit, EULEX-i ka bastisur shtëpinë e tyre me dyshimin për të kërkuar disa dokumente që sipas EULEX-it janë të falsifikuara.

 Mirëpo bashkëshortja e Ukës, Myrvetja ka thënë për Indeksonline se qëllimi i bastisjes nga EULEX-i ka të bëj me raportimet e fundit në media se në rastin  Nazim Bllacës është e përfshirë Serbia përmes EULEX-it.

Sipas saj është e pakuptim që Shpresim Uka në burg dhe Policia të kryej bastisje në shtëpinë e tij.

Ajo tutje ka thënë se ata nuk kanë asgjë për të fshehur, sepse kjo nuk është bastisja e parë që kryhet në shtëpinë e tyre.

 

LEXONI edhe:

http://www.shqiptari.eu/azem-syla-do-te-arrestohet/

http://www.shqiptari.eu/bastiset-edhe-shtepia-e-avokatit-nuhi-uka-foto/

http://www.shqiptari.eu/lajmi-me-trondites-i-pas-luftes-kthehet-i-gjalle-deshmon-per-shqiptare-te-zhdukur-te-gjalle-ne-serbia-2/

 

 

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...