Published On: 11 Mars, 2016

TRONDITËSE për sllavomaqedonët! Zbulohet e vërteta e madhe: Shqiptarët në Maqedoni 47 %, shumicë absolute!

LEXONI edhe: http://www.shqiptari.eu/shik-u-zbulon-rroten-dhe-ujin-e-voket/

 

Më në fund shpaloset e vërteta e madhe, shqiptarët në Maqedoni jo që nuk janë numri dy i popullsisë, por janë numri një, 47 % e popullatës janë shqiptarë, gati shumicë absolute! Që këtej e tutje, të gjithë duhet të thonë se shqiptarët janë populli shumicë në Maqedoni, pasi sipas të dhënave të reja rezulton se ata që e konsiderojnë veten sllav maqedon, nuk janë as 40 %. Megjithëse të dhënat për minoritetet nuk janë të sakta ato janë hiq më pak se 15 % e popullsisë së përgjithshme.
Informacioni i rëndësisë së veçantë vjen nga publicisti dhe intelektuali nga Maqedonia, Nijazi Muhamedi, i cili këtë të dhënë e ka bërë publike në një medium televiziv duke iu referuar burimeve të institucioneve ndërkombëtare.
“Sipas një informacioni të marrë javet e fundit nga një institucion ndërkombëtar, shqiptarët në Maqedoni janë 47 % nga popullsia e përgjithshme e Maqedonisë…”, thotë Nijazi Muhamedi.
Por, ai apo edhe burimi i informacionit nuk ka sqaruar nëse jashtë kësaj shifre janë lënë edhe rreth apo më shumë se 100 mijë shqiptarë ortodoks. Pra, jemi më shumë se një milion shqiptarë këtu, kjo tashmë është e qartë.
SHQIPTARI.EU

 
Displaying 59 Comments
Have Your Say
 1. Zef Margilaj thotë:

  Realiteti esht qe me shum se 130.000 Shqiptar po nga Maqedonija jan reghistruar TURQ si ndikon tek juve ky fakt i vertet qe vet i sherbimi secret Amerikan CIA ? Po ashtu New York Times para pak kohesh ka treguar qe Shqiptaret nga Maqedonia gradualisht po i bashkangjiten Shtetit me fanatik Islamik qe Planeti ka . TURQIA ne krye me demagogun erdogan. Thaci shqipfolsi Maqedon thot qe ky nuk esht vendi i kishave dhe Kryqave por Esht vendi ky thohet AHAH HUGBERT , Ndoshat juve mendoni qe keto fjal nga nje burr i lik i semur Phsihopat ndikon Pozitivisht tek Shqiptaret ne vecanti tek besimtaret Kristian me falni por Ky rast dhe kjo bised ndikon shum Negativisht ne cdo Medium si at Evropjan po ashtu Amerikan. Nuk dihet per as nje individ cka ka mrenda zemres se tij as nuk dihet sa te holla ka ne Bank per vec atij Individi ? individi burr si qe esht thaci maqedonas te thuesh po dhe thaci Kosovar kur bisedon si ne Parlament po ashtu tubime te ndryshme Mediumet te ndryshme shperndajn lajmet me nje her dhe neve Shqiptaret te cilet jemi ne Diaspor dhe te perhapur ne cdo vend ne planet, Percjellim Mediumet lajmet cdo dit ne Vendlindjen tone, Rastet qe ndollen negative ne truellin Ku do Shqiptaret jetojn Mbar neve na Brengosin dhe po ashtu Befasojn ne ni menyr apo tjeter?

  Përgjigjiuni
  Pelqej(20) Nuk Pelqej(15)
 2. fahri thotë:

  Shum jemi po qa po na duhet kur partit jan te perqara dhe shumica edhe te bashkuara me maqedon keshtu nuk kemi me kan shumic kurrrr.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(47) Nuk Pelqej(4)
 3. Sazan thotë:

  Në korrik 2012 nga departamenti NATOS doli se në fzrom SHQIPTARËT janë 47% ! Pikë (.)
  Pse NATO këtë “shpikje ” e beri bash ne 2012 ?!
  No koment se ne Pranverë 2014 do të bëhej REGJISTRIMI i popullsisë në fyrom . Por DUI (bdi ose BiDaI) dhe Pdsh nuk ndërmorën asgjë në shtrijen toksore tëfyrom-it, kurse nga ana tjetër partite sllavoSERBULelsdm, vmro dhe satelitët slanë shtëpi që nga disa faktre dyshonin si e cka te regjistroheshin psh. tek shtëpitë e shqiptarëve- orthodokse, shqiptarëve -turqelinje, shqiptarve -torbeshë,shqiptarëve -maqedonci muslimani, shqiptarëve-romë, shqiptarëve-xhipçi.. dhe vetë romëve, ashkalinjëve, vlehëve, boshnjakëve, bugarëve…etj.etj.
  Dhe erdhi viti 2014 dhe shyqyr që plasi puna e BUGARËVE që dolën mbi 150.000 pa mbaruar ose pa nise regjistrimi, se do të dilnin nja 350.000 -400.000 bugarë. Pra Serbët VMRO-serbjanska ose VMRO-MIALLKOV,GRUJOS, JANKULLOVSKA …= STOP ” POPIS” (regjistrim)!

  Përgjigjiuni
  Pelqej(28) Nuk Pelqej(3)
 4. Astrit Malsori thotë:

  Gjysma e gënjeshtrës ësht e vërtet, thot nji fjal popullore. A e din dikush, të na thot, pse nuk u ba deri në fund, regjistrimi i popullsis në vitin 2011 ? Un mendoj se për këtë ësht fajtor, regjimi komunist që na degradoi plotësisht, me ndihmën e Enver Hoxhës, që nuk guxoi kurr ta ngreje zërin në OKB, për të dretat e Shqiptarve kudo që ishin, se Eurpa na ndau si zogjt e korbit. P.S. Edhe Shqiptarët Taleban le të pushojn me urretjen, ndaj Vëllezërve Shqiptar të krishter.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(36) Nuk Pelqej(8)
  • lazar thotë:

   Te lumt A M e gjete me ne fund fajtorin …….Enver Hoxha eshte pikerisht ai qe organizoi UCK

   Përgjigjiuni
   Pelqej(2) Nuk Pelqej(2)
  • Dre.n thotë:

   Regjistrimi i popullsise ne vitin 2011, nuk u perfundua se qe nga ditet e para perqindjet ishin tronditese per Maqedonet, nga frika se do te dal e verteta ne shesh, Shqiptaret jan shumice, dhe ato qe pretendohet te jen maqedone vet quhen Bullgare.

   P.s: Fakti qe ti ju referohesh shqiptareve myslyman si Taleban, tregon shume se pse po na ndodhin keto qe na ndodhin. Je per te ardhur keq.

   Përgjigjiuni
   Pelqej(4) Nuk Pelqej(1)
 5. Emri juaj... thotë:

  Edhe qeni 1 eshte.por ruan nje kope me DELE.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(16) Nuk Pelqej(0)
 6. skenda thotë:

  gjitha qe jan shkruar nuk jan te verteta por qe jemi shumice jemi ket e di bota

  Përgjigjiuni
  Pelqej(17) Nuk Pelqej(4)
 7. Isniq thotë:

  Nuk po e dij se me endrra hale rrnojm ne shqiptaret.Nese jan 5 milion ne turqi nuk e dij se qka kemi perfitime ne kosove e shqiperi. Nese ne Maqedoni jan shumice shqiptaret si munden maqedonet ta udheheqin vendin, a vet shqiptaret i votojn maqedonet me qen ne kryesije a qka eshte puna ktu nuk po mundem tju kuptoj.
  Mire e ka then nje thenje Taulant me nelt. poashtu kam edhe nje SUGJERIM per kombin Shqiptar kudo qe te jetojn;ENDRRAT SHIKOHEN DERISA JE NE GJUM KUR TE ZGJOHESH MOS SHIH ENDERRA ME SY HAPUR

  Përgjigjiuni
  Pelqej(23) Nuk Pelqej(6)
  • Besim thotë:

   sa per diuni i nderuar nese nuk e ke dit ja shiqfrat e shqiptareve ne gjith boten. hqiptarët në Gjermani: 450.000
   Shqiptarët në Zvicër: 300.000
   Shqiptarët në Suedi: 70.000
   Shqiptarët në Francë: 75.000
   Shqiptarët në Danimarkë: 12.000
   Shqiptarët në Belgjikë: 60.000
   Shqiptarët në Itali: 800.000 – 1 milion.
   Shqiptarët në Angli: 100.000
   Shqiptarët në Amerikë: 200.000-800.000 (1.000.000)
   Shqiptarët në Siri: 10.000
   Shqiptarët në Turqi: 5.000.000
   Shqiptarët në Argjentinë: 50.000
   Shqiptarët në Kanadë: 35.000
   Shqiptarët në Ukrainë: 50.000
   Shqiptarët në Finlandë: 9.000
   Shqiptarët në Rumani: 10.000
   Shqiptarët në Hungari: 1.500
   Shqiptarët në Bosnjë: 5.000
   Shqiptarët në Bullgari: 300
   Shqiptarët në Kroaci: 18.000
   Shqiptarët në Sloveni: 8.000
   Shqiptarët në Serbi: 65.000
   Shqiptarët në Mal të Zi: 32.000
   Shqiptarët në Greqi: 1.200.000 (5.000.000)
   Shqiptarët në Maqedoni: 800.000
   Shqiptarët në Kosovë: 1.700.000
   Shqiptarët në Shqipëri: 2.800.000
   Shqiptarët në Azerbajxhan: 10.000.

   Përgjigjiuni
   Pelqej(84) Nuk Pelqej(14)
   • Xhavid thotë:

    Ju lutem tregoni cilave statistikave ju referoheni?
    A i keni harruar shqiparët të cilët jetojnë në Austri,Holandë, Kroaci(Dalmaci), Mal të Zi … E kështu me radh mos t’i njehsoj,por është koha e fundit kur n nëmënyrë shkencore mefakte bindëse të referojm jo vetëm për numrin e shqiptarëve në bot,por edhe për shum gjëra q kane tëbëjn më kombin tonë të lasht sa vet kontinenti Evropës!
    Një fakt i pamohueshëm egziston se për kah numri jemi tëarët në Ballkan,duke marrë parasysh edhe numrin e asimiluar të shqiptarëve, të cilin numër nuk duhet nënqmuar!!!!!!!
    Por për kombin tonë primare duhet të jetë flakja e perdes së analfabetizmit, injorancës,bestytrive te kota dhe glorifikimeve të fantazauara a la stili Ballkanik përkatësisht stilit shqiptar!
    Te flakën cilësitë që e burgosin popullin në shkretërinë e injorancë si që janë: Egoizmi,Lakmia,Bajraktarizmi dhe Naiviteti…

    Përgjigjiuni
    Pelqej(24) Nuk Pelqej(0)
   • ” Nje popull i pashkolluar, asnjehere s’mund te thurre kurore ”
    …O milet ky shtet eshte as me pak e as me shume vetem se nje emer te cilin nuk e njeh askush si shtet!!!…nuk ka identitet, nuk ka paraardhes, nuk ka bosht kurizore, me nje fjale ska ADN.

    Neve shqipetareve nuk na duhen statistika europiane e boterore (mos flasim per ato statistika vendore) sepse rrenjet e shqipetareve jane shume te thella ne keto troje dhe ne si popull nuk duhet lejuar te trajtohemi ne kete menyre saqe na quajten edhe njerez mali ose njerez nga koha e gurit, edhe pse neve jemi ketu me here se koha gurit dmth qe nga fillimi I njerezimit.

    Se fundmi i pershendes perzemersishte te gjithe shqipetaret kudo qe jane kudo qe ndodhen dhe u them se “faren qe e mbulon dheu nuk kalbet por mbjellet”.
    Pra le te bashkohemi njehere e pergjithmone me te gjitha forcat qe kemi e tu biem nje grusht te fuqishem e tu themi se
    ” SHQIPETARI NUK VDES KURRE “

    Përgjigjiuni
    Pelqej(14) Nuk Pelqej(0)
  • Astrit thotë:

   Mos harroni se politika dhe feja i la shqiptaret analfabet. Te pa shkolluar. Shkolla eshte njohuri dhe pa njohuri ti nuk njeh veten tende dhe jo me shume. Maqedonet u bene te gjithe me shkolle dhe diten se si ti drejtonin popullin analfabet shqiptar. Jemi ne vitin 2016 dhe akoma nuk njihet numri i saket i shqiptareve. Maqedonet e dine numrin e shqiptareve. Jane populli i pa shkolle shqiprare qe num e di numrin e vet. Feja dhe politika kan lozur nje loje shume te madhe kundra popullit shqiptare ne maqedoni.

   Përgjigjiuni
   Pelqej(16) Nuk Pelqej(8)
 8. Emri juaj... thotë:

  Eshte me se e vertete se shqiptaret jane shumice ne Maqedoni. Se shpejti maqedonet do dalin ne vend te trete pas bullgareve,pasi cdo dite maqedonet po aplokojne te behen bullgare. Shqiptaret gjithnje ne Maqedoni kane qene shumice pavaresisht se udheheqja maqedonase ka manipuluar gjithnje me shifrat dhe etnite. Megjithese ata mundohen te stimulojne maqedonet per te lindur sa me shume femije, shqiptaret jane te paret per natalitet. Maqedonet jane gjithnje ne renie. Kot mundohet qe te manipulojne. E keqja eshte se edhe shqiptaret ne koalicionet qeveritare ne Maqedoni kane mbyllur syte,u jane perulur me servilizem per te ruajtur karriket.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(27) Nuk Pelqej(3)
 9. sheri thotë:

  BASHKIMI, NATALITETI DHE MENÇURIA, keto virtyte qe sot jane deicitare tek ne shqiptaret, do ta shiptarizojne perfundimisht Maqedonine…

  Përgjigjiuni
  Pelqej(23) Nuk Pelqej(2)
 10. Tronditese eshte per Shqiptaret thotë:

  Kjo eshte tronditese per shqiptaret, te cilet jane shumice dhe pakica ajuqinonen. Pse? Sepse te gjithe ata qe e ndiejne vehten muskiman….ata nuk jane Shqiptar. Sepse islami nuk lejon kombe. Pra maqifshikarin me kete sttistike trakit. Ne Maqedoni jane vetem 25% Shqiptar, tjetert jane muskiman,mturqe,i tkarit, maqedonortodoks tkarit etjetj. Qaq. Kjo eshtebstatistika envertetet. Menduh thaqqat nuk jane shqiptar por muslimanpismilet.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(12) Nuk Pelqej(38)
 11. ilir thotë:

  JEPINI DOREN VELLEZERVE TUAJ ORTODOKS .DHE TE BASHKUAR MUND TI ZHDUKNI BULLGARET (SLLAVOMAQEDON) .DHE ME NDIMEN E TIRANES ZYRTARE.PORR SYTE NGA EUROPA DHE JO NGA ARABOARABOTURQIT! . DHE KESHTU MUND TE BEHET SHQIPERIA E MADHE OSE ORGJINAL ILLYRIA.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(59) Nuk Pelqej(1)
 12. blerim thotë:

  ne jemi popull qe zdam dhun po ajo kur na imponohet nga te tjeret nuk i ikim jemi shiptar autokton det e me det jemi zot vet

  Përgjigjiuni
  Pelqej(30) Nuk Pelqej(2)
 13. velu thotë:

  Shqiptaret kane jetuar gjithe ne Trekandeshin Nish Shkup- Shkoder ,prandaj dihet se Shkupi la qene e mbetet qendera me e madhe me popullate shqiptare gjate gjithe kohrave por edhe sit. Me 47 % me sa duket know perqindje nuke me befason fare une mendoj se perqindja duhet te edhe me e madhe pernga numeri

  Përgjigjiuni
  Pelqej(39) Nuk Pelqej(3)
 14. Tarrsi thotë:

  Pordhe. Po te ishin shqiparet 45 % do ta trgonin kutite e votimit.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(8) Nuk Pelqej(23)
 15. ILIRI thotë:

  Edhe Arabet shumica por po i sundon nje pakice, Izraeli. Ky fakte duhet te na turperoj e jo te na gezoj, te na udheheq nje pak ice eshte Turp per ne.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(36) Nuk Pelqej(1)
 16. Qerim thotë:

  Ne menyre paqesore Po e marrim Maqedonin edhe ate me natalitet

  Përgjigjiuni
  Pelqej(16) Nuk Pelqej(2)
 17. mandi thotë:

  Partite shqiptare dhe shqiptarët duhet te bashkohen

  Përgjigjiuni
  Pelqej(40) Nuk Pelqej(0)
 18. blerim thotë:

  Une besoj se numri i shqiptarve ne maqedoni eshte shumë më i madhë se sa ai që e përcaktojn statistikat qeveritare, mirpo : Sa mundë te ndikoje kuantiteti, kur mungon kualiteti? Thënë në gjuhën popullore, cilët do i quajm shqiptare? ?Ata qe 20 Vjet vrapojnë mbas BDI së apo ata mbasë PDSH së Apo ata që shkojnë në Siri ose ata qe bëhen ma francezë se vet francezët, ose anglezët. Prandaj nukë është edhe aqë e rrëndësishëme se sa jemi. Sa për ilustrim shih rrastinë e kosovës sa janë shqiptarë sa janë serbë? Por pa pëlqimin e serbëve nukë vendoset asgjë. Neve na duhet nji lider që të na udhëheq ne rrugën e duhur, jo njerëz si puna e Salës, Ramës, Mustafës, Thaqave ose Alisë. E për te vërtetu këtë do e kisha bë një pyetje. Sa prej ( juve ) shqiptarve e dini hymnin komtar ?Nga ktu mundë te marim numrin sa jemi . Tungë

  Përgjigjiuni
  Pelqej(57) Nuk Pelqej(6)
  • lisec thotë:

   Deri sa ti eshtron pyetjen,sa prej juve e jo prej neve domethene ty nuk je shqipe.

   Përgjigjiuni
   Pelqej(3) Nuk Pelqej(6)
  • Shpatta thotë:

   Nese ti e din ,atëherë besoj se te gjith shqiptart e din himnin kombetar.
   Dhe ka shumë rendesi % e popullsis, si nuk ka rendesi mos u mundoni me i’u qit hi syve njerzve sepse kerkush nuk i pyet serbet per vendime te rendesishme te Kosovës, dhe po ky popull e shoartalloj ate shtet serb me gjithë makinerin e tyre dhe i shtyu jashtë Kosovës edhe do jemi te gaqem gjithehere per Kosovën.

   Përgjigjiuni
   Pelqej(7) Nuk Pelqej(2)
 19. Sherifi thotë:

  Turp per bese per politikanet shqipetare. Duhet te vijne te huajt te na drejtojne e te na tregojne se sa vlejme ne. ngrihu moj politik mjerane prej interesave te ngushta personale e vendos interesin e Kombit. jemi shumic, jemi ne trojet tona dhe duhet me pa tjeter te njihemi si Shqipetar autokton pa perzierje sllovake. Per te gjithe shqipetaret vetem nje Kombe kemi shqipnin e madhe etnike dhe vetem nje gjuhe ajo eshte gjuha e memes SHQIPE.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(37) Nuk Pelqej(2)
 20. Qemal Lame thotë:

  Shqiptarët në Maqedoni janë në munër apsolut më të madhë se ata që quhen maqedonas. Shifra prej 47 për qind, apo 64,8 për qind. Qeveria e drejtuar nga politikanë që vetëquhen maqedonas, kanë mbajtur përherë nën kontroll Ministrinë e Brendshme, ku janë fallsifikuar numuri i popullsisë dhe përkatësia kombëtare. Fallsifikimet për shqiptarët, janë bërë duke evidentuar vetëm një pjesë me besim mysliman. Janë rrgjistruar si maqedonas,shqiptarët me mbiemra të ndryshuar, me prpashtesa sllave të vëna nga vetë qeveritarët, si dhe shqiptarët ortodoksë e katolikë. Është e domosdoshme rregjistrimi i ri, objektiv dhe pa dominim të politikës nacionaliste maqedonase. Shqiptarët meritojnë të kenë të dhëna të sakta të popullsisë dhe të marrin vendin që ju takon në drejtimin e shtetit, në bazë të normave të njohura ndërkombëtare dhe nacionale të shtetit të së drejtës, parimeve të demokracisë funksionale. E gjithë hapësira tokësore që është emërtuar Republika e Maqedonisë ka qenë dhe është e banuar historikisht në shumicë apsolute nga shqiptarët. Kombet e tjera janë të ardhur në trojet ilire. Është detyrë kombëtare që të realizohet ndryshimi i emërtimit “Ballkan” në “Iliri”. Emërtimi Iliri, i hequr nga politikat antishqiptare, ka patur si qëllim që të mohohet kombi dhe qytetërini i lashtë i shqiptarëve në gjithë hapësirën e gjerë gjeografike të tyre etnike.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(52) Nuk Pelqej(3)
 21. Urim thotë:

  Po bejme bajram me vetevehten…

  Përgjigjiuni
  Pelqej(13) Nuk Pelqej(7)
 22. valboni thotë:

  Valboni nga kosova une e pershendes krt lajm te gezuar per shqiptaret por nuk po i kuptoj do politikan ton perse po mundojn me zvoglue numrin e popullsis shqiptare si ne kosove ashtu edhe ne maqedoni une para 25vitev i kom ndegjue te vjetrit ne kosov se jemi 2miljon shiptar tash kur u be regjistrimi i popullsis ne kosove duelum 1.6 ni miljon e gjashqin mij shiptar dmth qe 25 vjet shiptart jon zvoglue ne numer kte po e bejn politikant ton qe nuk e kan lan me u regjistrue asni bashkatdhetar tonin tash kur te bejn regjidtrimin e popullsis serrbe ne kosove do te dalin nja 800 mij ateher shqiptaret po jesin dy e treta e popullsis ne kosove inshalla nrrohen kjo elit politike si ne kosove shipri maqedoni se krejt njesoj jon tradhtar

  Përgjigjiuni
  Pelqej(40) Nuk Pelqej(2)
 23. nuhi thotë:

  Ne vtin 1986 nje gjneral jugosllav shkruante.45 PERQIND E REGRUTEVE nge Maqedonia qe vijne ne ushtri jane te kombesise shqipetare.Skeptiket i pyese mos vall edhe ai ka pare endra.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(41) Nuk Pelqej(2)
 24. DJ KUSHTRA thotë:

  Un besoj qe kjo shifer eshte edhe me e madhe

  Përgjigjiuni
  Pelqej(45) Nuk Pelqej(3)
 25. Aga thotë:

  Lutjuni Zotin mos tna bëhen Arab populli jon në Maqedoni at’here dot humbim dinjitetin të qenit shqiptar e kjo ësht tmer sepse reziki më i madh ësht asimilimi si po bëhet me vullnet prej shqiptarit tvërtet në arab.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(70) Nuk Pelqej(25)
  • dauti thotë:

   E more Age, mendo pak me ate rradaken tende. Po te mos ishin muslimane shqiptaret e Maqedonise, do te asimiloheshin sikur shqiptaret ortodoks te Mavroves, te Rekes se Keqe, te Velesit, qe tani jane maqedonase. Ti duhet te sherohesh nga fobia islame dhe pastaj mund te debatosh me njerez te civilizuar.

   Përgjigjiuni
   Pelqej(63) Nuk Pelqej(36)
   • DaniEmri juaj... thotë:

    Daut nuk po e njoh as Agen as ty por ia paske futur kot ne reagimin tend!!!!!! Lexoje komentin e Ages ai asnje here nuk e permendi Islamin e as muslimanet por arabet!!!!!! Edhe une pajtohem me te le te jene musliman por siq kemi qene Europian perparimtar e tolerant e jo si arabet!!!!!

    Përgjigjiuni
    Pelqej(28) Nuk Pelqej(5)
   • shqiptar jam e jo arab thotë:

    jo mor daut se si mduket mue ti qenkshe me prejardhje arab ja turk ose bullgar se ti spo shifshe mir edhe spaske lidhje me trurin a pak pot duken shqiptart qe i thojn vetes musliman te asimilum a se me shum e don turkun se nji vlla shqiptar me fe tjeter ma shum e don arabin se nji vlla shqiptar te nji fe tjeteredhe turp per neve shqiptarve musliman se edhe un jam me fe musliman por kur se dua turkun e as arabin i urrej shum shum

    Përgjigjiuni
    Pelqej(14) Nuk Pelqej(2)
  • Naser thotë:

   Ja ke fut kot ti se këto shqiptare që ju thu tu arabë e mbrojtën gjuhen shqipe dhe kombin nga asimilimi e jo të tjerët por ty je serbo sllav

   Përgjigjiuni
   Pelqej(8) Nuk Pelqej(17)
 26. margarit thotë:

  Ne nji statistik turke te rreth viteve 1800 mbi regjistrimin e popullates ne Shkup, dilte se 53% e popullates ishte shqiptare, 47% ishte bullgare, cifute, coban, serb, gjift. Pra te gjith se bashku benin 47% te popullates, dhe asnje nuk ishte turk.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(49) Nuk Pelqej(6)
 27. arnavuti thotë:

  jo po jane 77% shqiptare ne maqedoni…sipas ketij nijazi muhamedit vitin tjeter do jemi shumice edhe ne greqi pastaj edhe ne turqi se kshu jemi ne shqiptaret rrace e fuqishme (sidomos kshu pa fakte dhe ne fb dhe youtube )shqiptaret e maqedonise edhe aq sa jane po duan te behen turq perdite .me vjen keq po aty jetojn akoma me mall per Osmanllin

  Përgjigjiuni
  Pelqej(30) Nuk Pelqej(30)
 28. selimi thotë:

  Shtypja, diskriminimi, neperkembja, perpuzja, urrejtja patologjike e shqiptareve ne ish Jugosllavi ka qene e tmerrshme, por ne ish Republiken jugosllave te Maqedonise ka qene dhe madje edhe sot eshte e vecante. Nga Prishtina kam shkuar shume here ne Shkup dhe Shkupi ishte qyteti me i madh me shqiptare ne Evrope. Flas per vitet e 70 -ta te shekullit te kaluar. Tirana dhe Prishtina kishin me pak shqiptare se Shkupi. Shkoja ne Bit Pazar, ne dyqanet e mrekullueshme te stilit oriental dhe lagje e populluar me shekuj nga shqiptaret. Dyqane te shumta me pronare shqiptare, ti e di se jane shqiptare, u flet shqip, i pyet per mallin, per cmimet ne gjuhen tende dhe te tyre dhevata teoergjigjen maqedonisht ose behen se nuk kuptojne dhe heshtin. Dhuna dhe diskriminimi kishte arritur deri ne ate shkalle saqe shqi9taret e Shkupit nuk guxonin te flasin gjuhen e tyre amtare. Megjithate sot eshte ndryshe, ata flasin lirshem shqip, madje edhe ne pjesen maqedone te Shkupit ne anen e djathte te Vardarit, por diskriminimi vazhdon edhe tani, sepse frika e maqedonve nga dominimi i shqiptareve eshte shnderruar ne paranoje, ne makth, depresion dhe kur keta i kap paniku nuk din se cfare bejne, ngrisin kryqa e kidha ne mjedise shqiptare, rrahin, pergjakin femije shqi9tsre neprr rruge te Shkupit, burgosin dhe denojne shqiptare te pafajshem, por si po shihet shqiptaret po zgjohen dhe dita e tyre ne kete shtet fsntazme p8 vjen.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(41) Nuk Pelqej(5)
 29. gezim thotë:

  çjan keta lajme koti pa lidhje … ka thene filan fisteku qe shqiptaret jan aq e jan kaq…duhen faakte o njerez duhet numerime e dokumentime qe tia tregosh botes te verteten nuk tregohet e verteta me thash e theme mediatike

  Përgjigjiuni
  Pelqej(20) Nuk Pelqej(8)
  • Haxhi thotë:

   Une jam Shqipetar,ALpor ne macedoni kam vend lindjen e gjyshes .Ishe vedhai igjyshes time ishte me komsi shqiptar,ndersa femite e tije nipa dhe mbesa sot bahen rreth 300 persona qe jane kushurite e mije,as edhe nji nuk ka komsi shqiptare.Doo ti thoja keti zotnis Gezim qe ata qe kan prekur kte problem e dine ma mire se ty.Une nuk e kuptoj se ku te djeg ty mor zotni.

   Përgjigjiuni
   Pelqej(8) Nuk Pelqej(2)
 30. ilir thotë:

  Shum lajm i mir te vertetat do dlin

  Përgjigjiuni
  Pelqej(13) Nuk Pelqej(3)
 31. Albert Rushan thotë:

  Kjo nuk eshte paradoksale dhe as e pa besushme sepse ne pergjithesi faktori Shqiptar ne zonat ku jeton sot eshte nje popullsi tejet e re dhe ne zhvillim , ku brezi i ri mbizoteron , ne te kundert me popujt sllave dhe greke qe jane ne asimilim dhe me popullsi tejet te mplakur , dhe ne qofte se ne maqedoni shifra e permandur me lart nuk do te jete e sakt prape te pakten per nje dhjetevjecar faktori Shqiptar do te jete dominues dhe do te mare ne dore frenat e maqedonise dhe atehere premisat per nje bashkim dhe aneksim tek shteti meme do te jete i pa shmangshem

  Përgjigjiuni
  Pelqej(31) Nuk Pelqej(3)
 32. Gezim Shkupi thotë:

  e quajtura Maqedoni eshte Vilajeti i Shkupit qe eshte udhe hequr edhe ne kohet osmane nga Pashallare Shqiptare. Gjuha Shqipe u zyrtarizua ne Manastir (Bitola). Aleksandri i Madh ka lindur si Populli SHQIPTAR katolik-mysliman-ortodoks i Maqedonise.
  Ne jemi Europa e Lashte.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(48) Nuk Pelqej(3)
 33. sadeti thotë:

  Urime, shteti i teet me radhe

  Përgjigjiuni
  Pelqej(12) Nuk Pelqej(1)
 34. Opojari thotë:

  Kjo e e vertet esht dit qe moti,por esht fsheh gjithmon nga Sllavomaqedonasit, dhe partit Shqiptare ne pushtet me ta.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(26) Nuk Pelqej(1)
 35. Arben thotë:

  Kjo eshte me se e vertet, maqedonet nuk jan popullsi shumice as qe kan qenë ndonjeher.Po te behet nje regjistrim ndërkombëtare I popullsis pa ndikime nga Brenda dhe jashtë saj por duke u bazuar ne realitet,duhet te jetë kështu 47%-50% Shqipetar 15%-20%Sllavo-Makedon 15%-20%Bullgaro-Makedon nga 10%-deri 23% Serbo-Makedon,Rom,Turq,Goran etj.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(24) Nuk Pelqej(0)
 36. Vesel thotë:

  Eshte me se bindese kjo shifer.
  Duhet te vihen ne levizje gjithe partite politike shqiptare ne ish RJ te Maqedonise. Greqia ka te drejte qe nuk e njeh kete shtet manipulator per te verteten e populates shqiptare.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(20) Nuk Pelqej(0)
 37. Hamdi thotë:

  Ne qofte se do behet shqiperia e madhe do te ndodhe vetem per mes natalitetit (me popullesi shumice)per ndryshe nuk ka shance tjeter per bashkimin e trojeve shqiptare, duke u pare se politikanet tane nuk jan aq te afte dhe jemi shume te perqare ne mes veti.uroj shqipetaret te kene femije sa te eshte e mundur.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(25) Nuk Pelqej(0)
 38. dauti thotë:

  Dendesia me e madhe e popullsise eshte ne Maqedonine Perendimore dhe ne rrethinen e Shkupit si dhe ne pjesen e Maqedonise veriore, rreth Kumanoves dhe Karadakut. Pikerisht ne keto vise ne Pollog, Radike, rreth Liqenit te Ohrit, Mavrove, Kercove e Gostivar, struge e Diber, ne fshatra te medha e te shpeshta jetojne shqiptaret, qe kane nje natalitet te madh. Ne anen tjeter, ne Maqedonine Lindore atje ku jetojne maqedonet nataliteti eshte i vogel, fshatra te tera po zhduken, po mbyllen shkolla e kisha, struktura e moshes eshte je mesatare mbi 50 vjec. Prandaj eshte paradoks qe perqindja e shqiptareve sipas statistikave zyrtare te falsifikuara mbetet 24%. Falsifikimet mund te behen per nue periudhe te caktuar, por ne fund do te zbulohen. Shqiptaret duhetvte insistojne nevregjistrim te popullsise nen mbikqyrjen e inst7tucioneve nderkombetare dhe nese regjistrimi i populosise behet ne menyre objektive, maqedonasit (qe ne te vertete jane bullgar) do te dalin rreth 36 deri 40 %.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(74) Nuk Pelqej(3)
  • Adrian thotë:

   Nè Maqedoni Shqiptarèt jan me saktèsi tè plot 64.8% e popullsis dhe pjesa tjetèr jan tè trazuar nè raza plerash si Sllav Turq Bullgar Egjyptjan Ky èsht njè realitet qè nuk mund tè mohoet nga plerat e qeveris sè atyre qè quen Maqedons dhe nuk e din se me tè publikuar e vèrteta ata nuk kan mè mundèsi tè jetoin mè nè Maqedoni sepse Maqedonia èsht njè provic Shqipètare ku kan yr plerat Sllav Turq Bullgar e Egjyptjan me anè tè ndihmès sè kallogreve Rus por megjithatè xhdo gjè shkon nè vendin e saj dhe kolerat e Rusis Nuk do tè ken mundèsi mè tè ndèrhyn me Sllavèt e tyre nè tokat e Arbèrit,sepse Shqipètarèt jan coptuar jo vetèm nga Rusofonèt dhe Turkofonèt por Dhe nga europianèt sidomos nga Francezèt qè jan shum er mè tè kèqinj se xhdo komb tjetèr nè kètè bot ,ku jan spiunèt mè tè preferuar tè Rusve.Roft populli Shqiptar dhe urime sa mè tè shpejta pèr njè Shqipèri origjinale me tokat e saja shekullore.

   Përgjigjiuni
   Pelqej(30) Nuk Pelqej(2)
 39. taulant thotë:

  Te thuash fluturon shqiponja eshte normale, por kur thua fluturon shqiptari se di si do ta mendonit ju ?!….
  Megjithate nese ky informacion eshte i vertet ateher i bie qe e gjith elita politike shqiptare ne maqedoni te jen te kategorise se njerezve me aftesi te kufizuara.
  poashtu kam edhe nje SUGJERIM per kombin Shqiptar kudo qe te jetojn;ENDRRAT SHIKOHEN DERISA JE NE GJUM KUR TE ZGJOHESH MOS SHIH ENDERRA ME SY HAPUR

  Përgjigjiuni
  Pelqej(9) Nuk Pelqej(2)
  • xheto bilali thotë:

   ne vette 78-79 ne ishe Jugoslavin ne gjeogerafi shkrunte se shkupi ka 300mije shqipetare me rethinene

   Përgjigjiuni
   Pelqej(10) Nuk Pelqej(0)
 40. ladi thotë:

  5 milion shqiptare i ke ne turqi

  Përgjigjiuni
  Pelqej(73) Nuk Pelqej(1)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...