Published On: 2 Mars, 2016

Tronditëse për shqiptarët fitorja eventuale e Donald Trump: Ishte gabim i madh bombardimi i serbëve

Agim Vuniqi

Sot në News Watch u publikua prononcimi i njërit nga kandidatët e mundshëm për president të ardhshëm të SHBA nga radhët e republikanëve, Donald Tramp, i cili godet rëndë interesat nacionale të shqiptarëve sidomos të Kosovës, ngase ai publikisht u ka kërkuar falje serbëve për gabimet kinse të bëra ndaj serbëve gjatë fushatës 78 ditëshe të NATO-s në caqet ushtarake të Serbisë, të cilët bën krime të papara, spastrime etnike, zhvendosje dhe spastrim etnik të mbi 1 milion shqiptarëve.

Duket se kriza e krijuar politike tash për tash në Kosovë gjatë fazës së zgjedhjeve në SHBA është politikisht e dëmshme dhe mund të lëndojë interesat gjeostrategjike të shqiptarëve, këtë duhet ta ketë parasysh regjimi i tashëm në Kosovë, i cili po sillet në mënyrë të papërgjegjshme ndaj opozitës në njërën anë dhe duke bërë koncesione të njëpasnjëshme ndaj LS dhe Vuçiqit, në anën tjetër. Më tepër se kurrë duhet të mbizotërojë arsyeja politike, për të krijuar qetësi relative, sepse është mbushur kupa e pezmit të qytetarëve që mund të shpërthej vrullshëm, dhe do të dilte jashtë kontrollit, gjë që do të përmbyste ëndrrën akoma të parealizuar të shtetit të konsoliduar të Kosovës. Medoemos opozita e bashkuar duhet ta ketë emisarin e saj për kontakte të vazhdueshme me diplomatët amerikanë dhe ata të BE-së, duke ua shpjeguar atyre kauzën politike të opozitës.

Në vijim deklarata e Donald Trump, shqip dhe anglisht: 

Donald Trump: Ishte gabim i madh bombardimi i serbëve

Donald Trump me Larry King, me rastin e përvjetorit të bombardimit të Serbisë ka kritikuar Bill Clinton dhe sulmet kriminale mbi serbët, aleat i Amerikës në të dy luftërat. – Klintonët kanë bërë një rrëmujë në Ballkan dhe Kosovë. Shikoni se çfarë kemi bërë në Serbi në bombardimet ajrore nga një lartësi të sigurt. Po ata serbë kanë shpëtuar pilotët amerikanë në Luftën e Dytë Botërore. Është një gabim që bombarduam një komb që ka qenë aleat tonë në dy luftërat botërore. Klintonët besojnë se ishte një sukses, dhe unë gjej atë të turpshme. I zgjasë një falje për të gjithë serbët e për fajin e politikës amerikane, kryesisht Clinton-ët. Ne kemi nevojë për aleatë në luftën kundër terrorizmit islamik të cilët kanë përvojë luftarake duke luftuar këtë të keqe – dhe se në Evropë janë rusët dhe serbët. Nëse unë të bëhem kreu i Amerikës politika e jashtme do të ndryshojë rrjedhën që deri më tani ka qenë shpesh e gabuar.”

Donald Trump: It was a great mistake to bomb the Serbs who were our allies in both world wars Donald Trump with Larry King on the occasion of the anniversary of the bombing of Serbia criticized Bill Clinton and criminal attack on Serbs, the ally of America in both wars. – The Clintons have made a mess in the Balkans and Kosovo. Look what we did to Serbia in an aerial bombardment from a safe height. Those same Serbs rescued American pilots in World War II. It is a mistake that we bombed a nation that has been our ally in two world wars. Clintons believe that was a success, and I find it shameful. I extend an apology to all the Serbs for the error of American policy, primarily Clinton’s. We need allies in fight against Islamic terrorism who have combat experience fighting this evil – and that in Europe are the Russians and the Serbs. If I become the head of America the foreign policy will change the course that has until now often been wrong”. SHQIPTARI.EU

Teksti i botuar anglisht: http://newswatchreport.com/item/228551_donald-trump-it-was-a-great-mistake-to-bomb-the-serbs-who-were-our-allies-in-both-world-wars

 
Displaying 10 Comments
Have Your Say
 1. Enveri thotë:

  P.S.:
  Ah më falni se hartova për të ju informuar se PRESIDENT(E) E ARDHËSHME E SHBA-së DO JETË E NDETUARA HILLARY RODHAM CLINTON

  Kjo eshte nje informatë sekrete por e cila nga ky moment nuk eshte ma sekrete!

  Amerika ka nevojë substanciale dhe jetike per reforma demokratike te brendshme dhe te jashtme andaj reformat mund ti bejne vetem personalitetet e ndritura te ketije vendi diç eshte ne rastin konkret juristja brilante dhe intelektualja e shkelqyer Hillari R. CLUNTON.
  AS BILL CLINTON KURRE NUK DO ISHTE AI QE ESHTE PO MOS TE ISHTE MBESHTETJA DHE MBI TE GJITHA KESHILLAT E HILLARIT.
  ANDAJ SHQIPTARET NE TERE BOTEN DUHET TA MBESHTESIN KETE GRUA PERPARIMTARE DHE TE FORMUAR QE TE BEHET PRESIDENTE JO VETEM E SHBA POR E MVARE BOTES SE LIRE DEMOKRATIKE DHE PERPARIMTARE

  AMERIKA ESHTE NE REVOLUCION SOCIAL E DEMOKRATIK!
  PO KU JANE LIDERET SHQIPTARE TE KOSOVES TE CILET NUK DIAN TE MESOJNE ASGJE PIR VETEM VENDNUMROJNE DHE DEMOLOJNE SHTETIN KOMBIN DHE ARDHMERINE TONE!
  KU JANE INJORANTET POLITIKUAJ TE KOSOVES TE CILET PO E SHESIN ATDHEUN SI ESAT PASHE TOPTANI E AHMET ZOGU!

  Përgjigjiuni
  Pelqej(0) Nuk Pelqej(0)
 2. Enveri thotë:

  Mos u bani histerik…dhe mos bani panik.
  Donald Trump e ka ne plan qe hordhitë ardhacake Sllave te cilat e kane pushtuar Ilirinë,ti ktheje atje nga kane ardhë ne stepet e Siberisë së azisë! Donald ka gjak Skocezit dhe si i tille eshte ashtu si Iliro -Shqiptarët, pasardhës i Pellazgëve andaj ai e din se nga rrjedhë edhepse në politikë eshtë fillestar apo amater!
  Donald Trump ka per ta pastruar Europen nga plehu sllavo-aziatik dhe nga mbeturinat islamike te cilat po e ndotin kete kontinentin tone te bukur dhe te vjeter!
  Vetem kur Europa eshte pastruar nga Sllavët,nga Turqit dhe Arabët por gjithësesi edhe nga hordhite e ndryshme e Afrikes dhe Azisë,vetem atehere Europa eshte EVROPE dhe atdheu i evtopianëve.
  Ne Shqiptaret duhet te vendosim nje here e pergjithëmone se ku duam dhe me kend fuam!
  Pa dyshim jeme populli ma i vjeter i EUROPES dhe si te tille kulture dhe identitet te paster Pellazg-Evropian por duhet ta shkundim pluhurin dhe balten e kulturave te huaja qe na rendon mbi tripin mendjen dhe shpirtin tone…mbi koshiencen dhe vetedijen tone e mbi te gjitha mbi identitetin tone .

  Jem Shqiptare Ilirë Pellazg dhe asgja tjeter! Europa i din keto fakte por ne Shqiptaret a i dime keto ?

  Përgjigjiuni
  Pelqej(1) Nuk Pelqej(1)
 3. Qerim thotë:

  Republikanet nuk e deshirojn fare ket njeri por Hilary eshte leht ta mund

  Përgjigjiuni
  Pelqej(0) Nuk Pelqej(0)
 4. Isa thotë:

  Shqiptaret e Kosoves paten fatin e madh qe Amerika ne nje moment i doli ne krah, tani fati nuk eshte gjithmon ne krahun e shqiptarve por fatet duhen ti merrnin vete ne dore , kjo nuk ndodh dhe dite me te zeza do vijne per shqiptaret, vetem shikonin si si po sillen nerveti si ne Prishtin, Tirane e Shkup ma zi. Turp I madh per ne qe mburremi me emrin shqiptar

  Përgjigjiuni
  Pelqej(0) Nuk Pelqej(0)
 5. masar thotë:

  po se kta mjekrroshat tan bre robt …… provojshin edhe brenda pae brenda amerikes kazermat me ja u sulmue turp pas xhith atyne te mirave qe bani amerika per ne

  Përgjigjiuni
  Pelqej(1) Nuk Pelqej(3)
 6. gjergji thotë:

  Po ja fusni kot fare… ja ku eshte transkripti reali intervistes se trumpit dhe ne asnje rresht te saj nuk del ajo genjeshter qe shkruani ju,turp t’ju vije.
  http://edition.cnn.com/ALLPOLITICS/stories/1999/10/08/trump.transcript/
  KING: … who show leadership ability. But, we don’t know the — for example, you and Kosovo. Would you have done what Clinton did?

  TRUMP: Well, I would have done it a little bit differently. And I know this would sound terrible. But look at the havoc that they have wreaked in Kosovo. I mean, we could say we lost very few people. Of course, we had airplanes 75,000 feet up in the air dropping bombs. But, look at what we’ve done to that land and to those people and the deaths that we’ve caused.

  Now, they haven’t been caused with us and the allies because we were way up in the air in planes. But, at some point, you had to put troops in so not everybody could go over the borders and everything else, and a lot of people agree with that.

  Now, would people have been killed? Perhaps, perhaps more. But, at least ultimately, you would have had far fewer deaths. And you wouldn’t have had the havoc and the terror that you’ve got right now.

  So, you know, I don’t know if they consider that a success because I can’t consider it a success.

  KING: You don’t.

  TRUMP: They bombed the hell out of a country, out of a whole area, everyone is fleeing in every different way, and nobody knows what’s happening, and the deaths are going on by the thousands.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(1) Nuk Pelqej(0)
 7. Manfiori thotë:

  E tmerrshme, jo vetëm për Shqipërinë e Ballkanin, po edhe për Evropën, në se do të bëhet president i SHBA-ve një djall me brirë si Donald Trumpi. Ky serbofil i fëlliqur, duhet të jetë kopili i ndonjë putane serbe. QUO VADIS AMERIKA?!

  Përgjigjiuni
  Pelqej(13) Nuk Pelqej(3)
 8. dai ferri thotë:

  Moti kohë, bacit Dik ja paten pre uqtë 47 copa dhene ne torishtë.Dhe, per kete zarar, e pveten bacë qysh u ba kjo punë? Dili jav ktheu: -Qeni, qeni jem ma bani krejte kete te zezë.A kini nie? :” Qeni i keq sjell ukin ne torishtë”

  Përgjigjiuni
  Pelqej(8) Nuk Pelqej(0)
 9. uka thotë:

  Na maspari se dom vet vehten ateher qysh mena desht dikush theater

  Përgjigjiuni
  Pelqej(19) Nuk Pelqej(1)
  • isa thotë:

   Shum e verte Uka, as nuk e duam veten as nuk po tregom se jemi te denj per shetudheheqje, u beme turpi i botes

   Përgjigjiuni
   Pelqej(2) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...