Published On: 24 Prill, 2016

Tronditëse: Bedri Curri viktimë e përgjimeve ilegale të dyshuarve të Gjykatës speciale! Nuk ishte dëshmitar i mbrojtur!


Gazeta SHQIPTARI.EU

Janë hapur mundësi të reja hetimi për vrasjen e ish ushtarit të UÇK-së Bedri Curri në Drenas. Ai u vra në rrethana të paqarta për policinë dhe hetuesit.
Bedri Curri u gjet i vrarë me 21 prill, të enjten rreth orës 18.15 me një plumb në kokë në një mal në afërsi të shkollës në fshatin Korreticë të Drenasit, dhe nuk dihet nëse u ekzekutua aty apo diku tjetër.
Një lajm i shpërndarë nga disa media kumboi si zbulim se Curri ishte dëshmitar i mbrojtur, dhe se ishte shfrytëzuar ardhja e tij nga Zvicra për të qëruar hesapet.
Por, porositësit e vrasjes nuk e dinin që ai nuk ishte dëshmitar. Sipas burimeve të gazetës shqiptari.eu, ai ishte duke u përgjuar, pasi supozohej se mund të ishte potencialisht dëshmitar në Gjykatën special për një seri vrasjesh të kryera nga struktura të UÇK-së.
Përgjimi ilegal i tij, çoi në vrasjen e Currit. Kjo ndodhi pas Curri, si një ish ushtar i UÇK-së tek autoritetet zvicerane kishte deponuar disa pretendime se dinte për krime, por që ato pretendime nuk ishin marrë për bazë. Madje mendohet se ndoshta këtë e kishte bërë edhe për të siguruar më lehtë mundësinë e azilimit.
Çështja e tij u ndërlikua, kur kishte marrë telefonatë nga jashtë dhe ishte pyetur për deponimet e tij, dhe nëse ai mund të dinte diçka më shumë. Por, që nuk ka asnjë të dhënë se nëse atij i është ofruar mundësia që të dëshmojë para trupit gjykues në Gjykatën special, e cila ende nuk është krijuar, përkatësisht nuk e ka filluar punën si gjykatë.
Pra, situata është shumë më e ndërlikuar në Kosovë nga bota e krimit, se sa që mendohet. Nëse një shqiptar u vra vetëm pse potencailisht mund të ishte dëshmitar i gjykatës speciale, ç‘fat i pret dëshmitarët dhe të gjithë ata që luftojnë kundër krimit të organizuar.
Bedri Curri, 37-vjeçar nga Korrotica e Epërme e Drenasit nuk ishte as 20 vjeçar kur i ishte bërë bashkuar Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës në Brigadën 114 “Fehmi Lladrovci”. Pas përfundimit të luftës, Bedriu kishte shkuar në Zvicër, por siç thonë në Drenas, ai vinte shpesh në vendlindjen e tij. Ai edhe tani kishte ardhur në Korroticë të Epërme të Drenasit për të qëndruar shkurt në familje. Mësohet se edhe babait i tij, Vehbiu, të cilin në Drenas e njohin si rrobaqepësin më të vjetër, kishte ardhur nga Zvicrra, ku ndodhej në vizitë tek Bedriu.
Të enjten rreth orës 18:15, Bedriu gjet i vrarë me një plumb në kokë në një mal në fshatin e tij, në afërsi të shkollës. Komandanti i Stacionit të Policisë në Drenas, toger Driton Morina, tha se me këtë rast është duke u marrë policia rajonale dhe se çdo informacion duhet të merret atje. SHQIPTARI.EU
Shkrimi nuk mund të merret pa lejen e gazetës shqiptari.eu

LEXONI edhe:

http://www.shqiptari.eu/ekskluzive-ahmet-krasniqi-bardhyl-mahmuti-publikisht-eshte-zotuar-se-do-te-me-vret-lpk-ja-me-gjithe-ushtaraket/

http://www.shqiptari.eu/origjina-e-nenes-se-skenderbeut-vojsava-kastriotit/

 

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...