Published On: 29 Prill, 2016

Tronditëse: Azem Syla bashkëpunëtor i UDB-BIA-s!

 

Gazeta Shqiptari.Eu ka vendosur të publikojë të dhënat e dokumentit ndoshta më diskret të botuar në mediat shqiptare.

Azem Syla nuk është vetëm një i dyshuar për urdhërim të vrasjeve dhe bashkëpunim në to, dhe si një i dyshuar për krime ekonomike, për rreth 30 milionë euro dëm të shkaktuar shtetit.

Problemi kryesor me të është se ai, tashmë është një i dyshuar për tërë veprimtarinë në UÇK, se në anën e kujt ishte, të shqiptarëve apo të serbëve.

Azem Syla kishte detyrë të ndjeshme në UÇK, i emëruar komandant i Shtabit të Përgjithshëm nga komandantët e “Rognerit”, hotelit në Tiranë ku ishin vendosur gjatë luftës. Pra, ai ishte ne hierarki kryesori në krahun e LPK-së, por që me vrasjen e ministrit kolonelit Ahmet Krasniqit në shtator 1998, krahu institucional u dobësua, duke kaluar thuaja në anën e LPK-së, krahut të Ibrahim Kelmendit, ku edhe e ka burimin kryesor armiqësia e këtyre dyve.

Sipas këtij dokumenti të siguruar nga gazeta shqiptari.eu Azem Syla, dokumentohet si bashkëpunëtor i BIA-s apo UDB-së serbe.

Dokumenti është quajtur: SHIK-u, sektori për marrëveshje dhe shkëmbime kriminale politike ekonomike, me BIA-n.

Nga dokumenti është fshirë kodi.

Azem Syla (…)

Udba /BIA/

Maksimovic Dragan /Beograd (…)

Vidosav Novakovic (N.), Smederevë.

Stevic Vukasin /Laplasellë (…)

Ne më parë kemi paralajmëruar për botimin e këtyre të dhënave nga burime perëndimore, të cilat konfimojnë dyshimet e hedhura më parë gjatë ditës së operacionit të gjerë të kërkimit të deputetit Azem Syla, se po zbulohet edhe një sekret për shqiptarët se ish komandanti i Shtabit të Përgjithshëm të UÇK-së, Azem Syla po zbulohet se punonte për interesa të Serbisë.
Ne ishim mediumi i parë që shkruam se arrestimi po ndodh tani, pra këto ditë, për të siguruar më shpejt liberalizim të vizave, kusht i vënë muaj më parë nga fuqitë vendosëse në BE, një tezë që e kemi ngritur prej muajsh, bazuar në analizat dhe informacionet tona.
Ndërsa, kemi komentuar me nxjerrjen para drejtësisë të Azem Sylës përfundimisht ai u tradhtua nga Hashim Thaçi.
Por, tani Hashim Thaçi ndodhet edhe para këtij zori të madh, si ta distancojë, diferencojë veten, nga krimi kombëtar politik, nga etiketa e bashkëpunëtorëve të Serbisë.

Nesër kush ishin edhe pesë bashkëpunëtorët e ngushtë të Azem Sylës me BIA-n serbe, ish UDB-në. SHQIPTARI.EU

http://www.shqiptari.eu/ekskluzive-azem-syla-e-kercenon-presidentin-hashim-thaci-me-jete-do-tju-sulmoje-me-tere-arsenalin/

http://www.shqiptari.eu/azem-syla-u-dorezua-ka-filluar-intervistimi-ne-prokurori/

 
Displaying 13 Comments
Have Your Say
 1. Bico thotë:

  Azem syla me komplet familjen e me te aferm bija e dhendur,teze e tezaka e nipa e mesa e kan gjakos e perdhos Kosoven e mjer e populli i saj le te han bari me mir u bjen se ma gomar nuk po mundet me na ba ky bir kuqke e ne kete zjafet hajnish esht edhe boxhanaku milaim zeka i zhut fort ne bashktrathti kombtare

  Përgjigjiuni
  Pelqej(0) Nuk Pelqej(1)
 2. Soleyland thotë:

  Mari
  Familen e keti far pisi qeveria e ka larguar jasht Kosoves per shkaqe sigurie,
  e tash duhemi ta zbulojm adresen e vertet se ku jan famila e keti far pisi edhe ata duhet ti denojm patjeter..
  se shpejti publikohet edhe adresa…

  Përgjigjiuni
  Pelqej(7) Nuk Pelqej(4)
 3. bujari thotë:

  E keq ne Kosove dhe nga kjo e keqe po e peson mbar kombi shqiptare,eshte se rreth 3-miljarde euro ne vite shkojne nga Kosova per serbi ,se krejt tregu ne kosove eshte me mallra te serbise dhe cdo mergimtar ne perendim vjen nga serbis duke harxhuar nje pjse te te hollave te kuryera me shume sakrifica.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(4) Nuk Pelqej(3)
 4. Silver KORDA thotë:

  Me keqëardhëje, por sinqert duhet të themë një fakt të jomohueshëm: në Shqipëri dhe Kosovë (natyrisht edhe në territorin e mbarë ish jugosllavisë) ka dominuar, komanduar dhe udhëhequr 70 vite UDBA…dhe sot e këtë ditë pa ndërpre dhe pa far pengesash vazhdon diktaturën e egër por subtile, dinake, dhelprake dhe totale antishqiptare!
  Fatkeqësisht, jo vetën Azem SYLA, por Hashim THAÇI (për shêrbimin sekret të Francës-mikut shekullor të Sërbisë) dhe 100ndëra shqiptar tjerë të Kosovës, Shqipërisë, viseve Ilire në Mal të Zi, Maqedonsë, UÇPMB-së…kanë qenë spiunat, zagarët dhe hyzmeqarët e UDB-a dhe janë edhe ditë sot. Përgjigja definitive dhe më e logjikëshme në dilemën dhe pyetjen: pse gjëndet Kombi nê mbarë ILIRINË (Shqipëri, Kosovë dhe mbarë viset tjera shqipërare në Ballkan) në këtë gjendje të mjerueshme kombtare, intelektuale, pabesëtare, pushtetore, çnjerëzore, jounike, konkurencore, urrejtje ndërmjet “shqiptarve të Shqipërisë” “shqiptarve Kosovar”, “shqiptarve UÇPMB”, shqiptarve Të Malit të Zi”…?
  GJELOZIA DHE TRADHËTIA!!! është përgjigja definitive dhe e hidhur! UDBA si organizat e themeluar nga Stalinat, konsomolcat, partiashët e komunizmit partizanor dhe armiqët shekullor më të egër të Shqiptarve- SERBËT, nga viti 1940 i përçan shqiptarët sipas kodit osmandhik “Përçaj dhe sundo!”. Në mbarë botën spiunat punonin me rrogë kurëse shqiptarët tradhëtuan dhe tradhëtonin Kombin e vetë falas… pa para!!!
  Azem SYLa, si ministër i mbrojtjesë se Republikês së Kosovës ishte si rrefugjat në Zvicër disa vite. Gjatë asaj peridhe Ai jo vetëm që spiunoj shqiptarët e Kosovës në Zvicër te “Babai” i tijë UDBA, por i plaçkiti, tradhëtoj, i mashtroj dhe rrejti organet Zviceriane ashtu që i manipuloj mbi 400.000.- CHF si ndihëm sociale, shtesa, kontributa të ndryeshme me dallavere, falsifikime dhe deklarata falso.
  Pasi që e zbuluan Zvicerianët, kërkoj në mbarë CH ndihèmën juridike. Një ditë, para përafërsisht 2 vitesh (apo më shumë ???- nuk kam bër evidencë), Azem Syla erdhë në zyrën time në Solothurn, me një “shokun” e tië dhe kërkoj këshilla juridike. Ai jo vetën që mohonte hajninë dhe mashtrimet e tija, por donte të më bindëte se Ai është “i pa faj dhe se do ta qesë tê vërtetën në shesh”!
  Pasi kisha lexuar në gazetat dhe mediat tjera publike të Zvicrës mbi kte rast turpror, i thash haptas që atij nuk mund ti ndihëmojn as 100 avokata, se organet e CH nuk akuzonin pa shkak dhe fakte. Pas pesë minutash u ngrit dhe “i dëshpruar” iku… Ky nuk është Udbashi i vetëm që ka hyrë në Zvicër me detyrê nga Nëns-Babai:UDBA,; të tillë kishte me dhjeta nga mbarë viset shqiptare: bile edhe direkt nga Ulqini (me instrukcione të ADB e Malit të Zi/ simotër e UDB-asë!!!!
  GJELOZIA DHE TRADHËTIA kurrë nuk do ta lejonin Kombin të zbashkohet dhe të jet NJË!!!

  Përgjigjiuni
  Pelqej(13) Nuk Pelqej(3)
 5. Mergimtari_CH thotë:

  E Shof qe shum Komentuesve nuk po ju Konvenon Akuza ndaj Azem Syles po nji Gje Duhet ta Kuptojm qe Kjo Band e PDK kinse Komandanta e kan Perqa Luften i kan Perqa Fondet per Kosoven e Perqajten Popullin pas Luftes , Vodhen Gjithqka ne Kosov ne Emer te Luftes , edhe qe 17 vite nuk lan gje te zez pa ja sjell Kosoves E lthyn Serbien prap ne Kosov e Ndan Kosoven Prap , nuk po Bazohem ne Shkrime te Gazetav po nga Realiteti i gjendjes ne Kosov nuk kemi nevoj ti lexojm Gazetat Hiq

  Përgjigjiuni
  Pelqej(50) Nuk Pelqej(4)
 6. Tung thotë:

  Ju ka ardh funi Ktyne pismiletav se e marrin paren e qytetarit e vuj poplli

  Përgjigjiuni
  Pelqej(23) Nuk Pelqej(3)
 7. tahir gollaku thotë:

  TURP I MADHË KËTA TRADHËTARË DHE KRIMINELA BASHKPUNTORË TE UDB I KANË PRIR UCK.KJO ME TE VERTET PASKA QENË LIDHJE E TREKANDËSHIT UCK-NANOSI-MISHOAHI,RAHMETLIJA PRSIDENTI SE KA PASUR KEQ QE THOSHTE KETA NUK JAN UCK POR JAN DORË E ZGJATUR E ARMIKUT SE UCK E VERTET E KISHTE TAHIR ZEMAJN KOLONEL, AHMET KRASNIQIN MINISTER TE MBROJTJES,SALIH QEKU AGIM RAMADANI ILIR KUNUSHEVCI ZAHIR PAJAZITI E ADEM JASHARI E SHUMË E SHUMË TE TJER ,POR ME KANË QUDITUR FATMIR SAJDIU DHE MA VONË ISA MUSTAFA QYSH BËNË KOALICIN QEVERISËS ME NJERZIT E UDB KUR DIHET SA VRASJET PAS SHPINE KETA IA SHKAKTUAN LDK PARA DHE PAS LUFTËS TURP EDHE NJË HERË!

  Përgjigjiuni
  Pelqej(34) Nuk Pelqej(10)
 8. Meti thotë:

  OOOO Keta i vraft ZOTI deri ne femijn e djepit e mos ju gjet FARA se te flliqt koken kon.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(19) Nuk Pelqej(5)
 9. Fadil thotë:

  MENDOJ,KJO AKUZË ËHTË SHPIFJE!

  Përgjigjiuni
  Pelqej(11) Nuk Pelqej(20)
 10. bejtush ibrahimi thotë:

  Shkrimiqfare eshte shkruar nukme len te besoj se katemos zot ma keq per ne

  Përgjigjiuni
  Pelqej(8) Nuk Pelqej(2)
 11. galani thotë:

  me ket shkrim tregoni se ju vet jeni ne sherbim te palve anti shqiptare dhe pa e dit se kujt po i kontriboni po ne ksi lloj situata e ha pazari dhe mundoheni ta shitni

  Përgjigjiuni
  Pelqej(14) Nuk Pelqej(28)
 12. Hajrije thotë:

  Ju kisha lut Azem syles qe te bashkpunoj me EULEXSIN edhe ti merr me vete edhe Hashim Thaqin !edhe Xhavit Halitin !edhe Kadri Veselin ! Edhe Adem Grabovcin ! Po edhe disa tjer !! Kta u pasunun ne fatkeqsin e popullit ! Kta pa kurrfar turpi e shiten e sterdhiten kosoven me shkaun ! Unmikun ! Dreqin e te birin ! Pra neti vret ndergjegjeja si Azem Sylen e si te tjert se qka jan tuj ba kti populli !!nuk ekem meritu ket gjendje .!!

  Përgjigjiuni
  Pelqej(77) Nuk Pelqej(11)
 13. Xhafer Leci thotë:

  Azem syla si ish i përndjekur politik, në vitet 1980-ta, kaloj kufirin, vizitoj Shqipërinë dhe, u kthye në Kosovë pa asnjë therrë në këmbë ! Azem Syla në Shqipëri,kishte familjar dhe, kinse ata e ndihmuan për kalimin e kufinit… Dihet pse u vranë Udbashët, Selim Brosha, Ibush Kllokoqi e tjerë. Janë mashtrue Azem Syla me shokë, sepse individët mund të vriten, për mos me kallxue,por dokumentet nuk vriten, ato janë në Beograd dhe vende tjera, bile edhe në Tiranë, sepse Tirana edhe atëherë ka bashkëpunuar me Beogradin…

  Përgjigjiuni
  Pelqej(78) Nuk Pelqej(21)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...