Published On: 25 Maj, 2016

Tronditëse: A ishte Isa Mustafa agjent i UDB-së për operacione speciale jashtë Jugosllavisë?!

Isamustafalibreza

isamustafa5667

Kush dhe si u kontrollua 3 %, a ishte Beogradi vendimarrës në mënyrën e menaxhimit dhe bllokimin e Presidentit Rugova, dhe a u financua SHIK-u për luftën speciale ndaj Rugovës, LDK-së dhe Kosovës, deri në degradimin aktual të shtetit dhe shqiptarit?
Kryeministri Isa Mustafa, pavarësisht pozititave në të cilat ndodhet sot e ka për borxh t’ia shpjegojë shqiptarëve se pse Qeveria në ekzil pat vendos për bllokimin e mjeteve Presidencës së Kosovës, dhe të gjitha institucioneve në Kosovë.
Isa Mustafa duhet të tregojë a ishte vendim i Bujar Bukoshit, apo ishte i përbashkët? Ai duhet të sqarojë se a u mor vendimi nga Beogradi dhe nëse këta vetëm ishin ezkekutues të atij vendimi. Kjo duket të ketë qenë kështu, dhe jo ndryshe, sepse një barrierë të tillë nuk kishte shqiptarë që e vendoste, që në mënyrë antikushtetuese, pra në kundërshtim me Kushtetutën e Kaçanikut, pasi Qeveria i përgjigjet Kuvendit dhe Presidentit. Kushtetuta e Kaçanikut ishte kryesisht presidenciale, pasi autoriteti i Presidentit ishte mbi institucionet tjera, meqë mandati i tij buronte nga populli.
Ky fakt ka kaluar pa u studiuar mirë dhe pa vëmendje të publicistikës shqiptare. Një situatë e tillë e shkeljes së Kushtetutës së Kaçanikut, nuk dëshmon papërgjegjësi personale, por kryerje të shërbimeve për llogari të tutorëve. Gjendja filloi të korrigjohet kur presioni popullor shkoi drejt maksimumit.
Nga që Beogradi e kontrollonte 3 % përmes Mustafës dhe Bukoshit, ata sigurisht me urdhëra të Beogradit e kanë urdhëruar bllokimin e institucioneve shtetërore të Republikës në Kosovës, dhe Presidencës, misionit të Rugovës, që të ngulfatet dhe kolapsojë.
Asnjëherë gjatë qëndrimit në Gjermani si ministër nuk ka komunikuar me presidentin Rugova, në fakt komunikimi i tij ishte përjashtues dhe bojkotues.
Fakti kyç që Mustafa nuk hoqi dorë nga detyrat ndaj Serbisë është se ai asnjëherë nuk hoqi dorë nga shtetësia jugosllave. Ishte ministër i Repulikës së Kosovës, dhe që nuk kishte kërkuar azil në Gjermani gjatë gjithë atyre viteve, dhe madje as gjermanishten nuk e kishte mësuar.
Mustafa pra duhet të shpjegojë qëndrimin e gjatë në Gjermani pa pasur një status të definuar, qoftë të azilantit, dhe pse mbet një jugosllav i devotshëm me dokumentacion. Pra, ai nuk besonte do të shkatërrohej Jugosllavia, ndryshe nuk ka kuptim tjetër.
Kjo shpjegon pse ka jetuar me pasaportë jugosllave. Fakti që ka jetuar me pasaportë Jugosllave dhe ka shfrytëzuar fondet e 3 %, mbështet dyshimet se ai mund të ishte i dërguar special i Beogradit që të jetë vendimmarrës, në qeveri.
Ata, Mustafa dhe Thaçi me marrjen nën kontroll të qeverisë dhe Presidencës janë në misionin e fundit të Beogradit, i cili me njerëzit e tij në krye të shtetit, po menaxhon me fatin e Kosovës dhe të shqiptarëve.
Dhe të gjitha marrëveshjet që duhet të nënshkruhen me Serbinë, Thaçi e Mustafa, punojnë jo më si marioneta por, si shërbyes të Beogradit.
Në fakt Isa Mustafa pretendonte publikisht se ishte një i përndjekur nga Serbia, bile si ministër i Qeverisë së Jusuf Zejnullahut, dhe për ti shpëtuar ‘ndjekjes’ ishte arratisur në Gjermani.
Por, sipas të gjitha procedurave standarde thuaja në perëndim, një i përndjekur politik kërkon strehim politik, që është edhe strehim për refugjatë, për t’iu garantuar siguria personale në shtetin ku emigron.
Por, Isa Mustafa nuk kishte kërkuar azil. Pra, me çfarë leje qëndrimi paska vepruar në Gjermani, ka shëtitur Europën?
Nëse do të ishte një i përndjekur nga Serbia, dhe duke pasur pozitë të rëndësishme, nuk mund të lëshonte shansin Serbia, pa një përndjekje nëpërmjet interpolit.
Ai ka luajtur rolin, se kinse Serbia po e ndjek. Ndërsa, shqiptarët gjithnjë janë mashtruar duke menduar se ai ishte një njeri i duhur për kombin, pasi po e rrezikonte familjen e tij.
A ishte Isa Mustafa i dërguar i UDB-së në LDK, për mbledhjen e fondit të 3 % dhe nëse ishte i autorizuar për operacionet speciale në botë për Jugosllavinë? Kjo më nuk është pyetje. Të gjitha gjërat dhe lufta speciale ndaj Rugovës dhe rugovistëve që po e bën në tërë këto vite, heqin çdo dilemë.
Ky pra shfaqet gjithnjë si t’ishte një udbash nga më të mëdhenjtë në ngjarje, kur zbulohet prania e tij e padukshme për opinionin, të dhëna që konfirmohen nga burime interne ndërkombëtare dhe të dhanat publike.
Po ashtu dalja e Mustafës në perëndim dekonspiroi organizimet ushtarake. Ju kujtohet që një grup nuk ra në ‘grackë’ të dekonspirimit. Ai grup ishte krijuar me qëllim të zbulimit të organizimit të mirëfilltë të rezitencës.
Kështu në diskrecion, ai ka vepruar me Dr.Fatmir Sejdiun, duke u treguar besnik deri në fund, që në fakt ishte pozicion mashtrues, dhe e kishte vetëm një qëllim, rrëzimin e Sejdiut, dhe duke e rimarrë përfundimisht Serbia në dorë fatin e Kosovës, pasi tashmë me PDK-në zotëronte plotësisht, duhej të merrej edhe kalaja kryesore, LDK-ja, e cila ende nuk po thyhej për shkak të fuqisë së rezistencës ndaj Serbisë, që e zotëronte pashpjegueshëm pas vdekjes së Rugovës.
Isa Mustafa e bllokoi Presidentin Rugova, erdhi me skenare në krye të LDK-së, dhe po e çon drejt humnerës këtë parti, së bashku me disa shpirtprishur, që partinë e Rugovës e shohin si pre të pasurimit dhe përfitimit.
/ Vijon
Anton Shala

 
Displaying 7 Comments
Have Your Say
 1. Xhafer Leci thotë:

  I nderuar Sefedin Krasniqi, unë saherë kam pasur rastin të lexoj shkrimet dhe komentet e juaja, kam formue bindjen se ju jeni një ndër njohësit më të mirë, të ngjarjeve para, gjetë dhe pas luftës së fundit në Kosovë. Ju jeni shumë i kujdesshëm, por edhe orgjinal, pa anime… Edhe tek këto komente tuaja këtu, keni shkëlqyer. Bukoshi ëshë njeriu i inateve dhe, ai u provokue nga njerëz të caktuar të LDK-së këtu në Perëndim dhe, ata dihen kush janë. Pas këtyre provokimeve ai u tregue shumë naiv, duke fillue të bashkëpunoj me Rexhep Qosjen dhe Adem Demaçin për ta luftuar presidentin Rugova, fare i pafajshëm në këto punë që i banin disa gjysmë analfatë e injorantë….

  Përgjigjiuni
  Pelqej(5) Nuk Pelqej(2)
 2. Gjenerali thotë:

  Urime autorit! Tani e kuptuam pse Kosova lëngon nga varfëria! Zoti ia theftë kokën kopilit titist dhe hajnit të diasporës! Amin!

  Përgjigjiuni
  Pelqej(4) Nuk Pelqej(2)
 3. Xhafer Leci thotë:

  I nderuar mik Sefedin Krasniqi, këtu tek komenti i juaj ka shumçka të mundshme e të besueshme… Një është e sigurtë se Bujar Bukoshi nuk është krejtë vetëm ai fajtorë, por edhe disa veprimtarë-organizatorë të kryesive të degëve të LDK-së në Perëndim, sidomos në Gjermani, por edhe në Kosovë. Bukoshi ka kërkue raporte finaciare dhe dëshmi se ku po hargjohen parat… Dikush duhët ti ketë thënë Bukoshit kush je ti me kërkue llogari…?! Atëherë ky ua ka ndërpre financimin.Presidenti dr. I. Rugova, sa ja ka pa sherrin Bukoshit, po aq edhe disa patriotëve të vetshpallun të LDK-së. Ndërsa, gjatë luftës Bukoshi u tregue i paaftë dhe shumë kontravez. Ibrahim Kelmendi përmes Bukoshit u mundue me ba një ushtri për ti mund Azem Sylen dhe Xhavit Halitin… Pse nuk po flasin e shkruajnë oficerët e FARKut cilët e kanë nxjerrun me dhunë nga një mbedhje në Tiranë I.Kelmendin?! B. Bukoshi u mundue kinse si kryeministër që jam, duhët të bashkëpunoj me të gjithë, e në realitet ai nuk ishte më as kënd…! Bukoshi është njeriu cilin me një fjalë e qet në mal dhe, po me një fjalë e ulë në tavolinë…

  Përgjigjiuni
  Pelqej(3) Nuk Pelqej(4)
  • Mik i nderuar Xhafer Leci,

   Plotësisht pajtohem me ty se nuk ishte fajtor vetëm Bukoshi. Çdo herë është keqinterpretuar se 3% ishte i LDK-së. Kjo nuk është fare e vërtetë. Ka shumë e shumë njerëz nga mërgata që kanë paguar 3% dhe kurrë s’kanë qenë në LDK. Veç fondit të 3% kishte edhe fonde tjera. Pse nuk folitet tash asgjë për fondin e Aachenit të cilin e ka drejtuar (thonë) z. Gagica. Unë nuk di sa ka pasur të hyra dhe ku janë shfrytëzuar ato DM, por në atë kohë është folur shumë për këtë fond. LDK, në Perëndim, një kohë të gajtë ka menduar që është shtet brënda shtetit edhe pse kurrë s’ka qenë e regjistruar si parti por si SHOQATË në vendet përkatëse. Por kjo nuk është thelbësore sa është fakti se përplasjet e LDK-së Diasporës me LDK brenda në KS nuk janë të reja. Diaspora vazhdimisht ka menduar që pasi ajo po financon duhet edhe ta udhëheq KS nga Diaspora. Tash ka ndryshuar gjithçka. LDK e Kosovës nuk aspak nevojë për eurot e Degëve të veta që edhe ashtu kanë shumë pak anëtarë që mos të them se ka ra gadi në nivelin e LPK-së së dikurshme. Njerëzit janë lodhur me intrigat dhe Kosova është çliruar, prandaj më shumë tubohen në një të pame kur vdes dikush sesa neper mbledhje të partisë.

   Nostalgjikët e LDK-së apo të ciles do parti qofshin nëse donë të bëjnë politikë, të MADHE, le të shkojnë në KS, të jetojnë atje, me hallet dhe problemet e Kosovës. Isa mund t’i ketë huqet e veta, por kam përshtypjen që pasi Bukoshit nuk është në asnjë pozitë, shumë njerëz e kanë zgjedhur për Target Isen. Bukoshi edhe ashtu s’i pergjegjet askujt, por as nuk iu ka përgjegjur kurrë. Të flasim kah del shpirti, sikur Isa mos të ishte kryetar i LDK-së a do ta përmendëte dikush? Askush! Fundi fundit, Bukoshi ishte i zoti i shtepisë në atë kohë e jo Isa. Dihet shumë mirë se Bukoshi ka urdhëruar në qeveri.
   Pra, pajtohem me ty Xhafer, se fajtorë veç Bukoshit janë edhe shumë “patriotë partiakë” që gazetën e kanë kthye mbarë në bazë të fotografife. Gabimet e pafalshme të Bukoshit nuk janë aq të mëdha që ka koketuar më Ibrahimin apo ndonjë tjetër të LPK-së, por janë gabime që nuk falen kur disa herë ka rënë nën ndikimin e tyre.
   Shkurt, unë kam folur sesi është thënë e shkruar atëherë për bllokaden që ia pati bere Bukoshi Presidences.
   Ndersa oficerët e FARK-ut, nuk flasin ose kane folur pak deri tash, sepse kush ka folur, si psh, Tahir Zemaj, Krahu i vrasjeve, i drejtuar nga sektori për vrasje (Nazim Bllaca) edhe i ka vra. Me themelimin e SHoqatës së oficerëve dhe ushtarëve vitin e kaluar, ndoshta flasin më shumë.

   http://www.fark-kosova.com/

   Përgjigjiuni
   Pelqej(3) Nuk Pelqej(1)
 4. jupitern thotë:

  ndersa sa i perket isa mustafes ai ishte zgjedhe ne ate pozite vetem per te treguar kontinuitetin e qeverise se kosoves te cilen serbia mundohej te gjente bashkpunetore ,sepse ndryshe dihet qe muhamet bicaj ishte i rrezikshem per shqiptare kur dihen qendrimet e tij ne favor te serbise.Sa per fillim ishte mire por mbas dy tri viteve kur edhe serbia e humbi kontrollin krejtesisht mbi kosoven ka mundur qe keta ministra te zavendesohen sikur bukoshi te ishte ne krye te detyre por vazhdimisht informonte per çdo gje qe ndodhte lprk.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(2) Nuk Pelqej(2)
 5. jupitern thotë:

  Bukoshi me 1993 kishte shprehur haptas kunder Rugoves.Dhe qe nga kjo kohe Bukoshi lajmeronte per çdo gje lprk permes Mustafe Xhemajlit nje leperkist qe kishte dhane doreheqje ne vitin 1990 pas ndryshimeve ne europen lindore ku lprk apo omlk nuk po pranonte te ndryshonte ideologjine dhe gjithe veprimtaria e saj deri ne luften e kosoves ishet ideologjia komuniste ku botonte broshura te negjmies dhe enverit si dhe te anetareve te saj.Shefi i qendres marksiste leniniste ishte Sabri kiqmari tash ambasador i kosoves.Lidhjet e thaqit me serbe fillojne pikerisht ne Cyrih permes xhavit halitit ku kishte lidhje me shoqata serbe ku edhe do te mbahen takime publike dhe te fhsheta

  Përgjigjiuni
  Pelqej(4) Nuk Pelqej(3)
 6. Kush gjenden sot « thesarët e kombit » ?

  Në vazhdën e këtyre shkrimeve, Anton Shalën, që për herë të parë e lexoj, nuk e them me nënçmim as ironi, do të deshiroja ta pyes a ka infomacione për UDB-shët që i qëndruan besnik regjimit të Beogradit deri në shperthimin e luftës në Kosovë. Ata ikën vetëm kur u siguruan se lufta më në fund përfshiu edhe Kosovën. Duke lexuar kopjen e gazetës, të dhënë si deshmi në këtë shkrim, vërejta emrin e Jusuf Karakushit. Ku gjindet sot ky njeri apo edhe Ismet Krasniqi, të themi. A janë vizituar ndonjëherë nga agjentet e SHIK-ut të Kadri Veselit? Kur Veseli pati thënë se ish punëtorët e SPB (UDB) janë “thesari i kombit” a do të thotë se ka menduar edhe në këta dy persona dhe të tjerë si këta?
  Zëvendësministri Ferati, ditë më parë kërkoi të hapen dosjet e SHIK, por nu di kush duhet t’i bëj publike këto dosje përveçse një derejtori i këtij Sherbimi, siç ishte vetë z. Ferati. Jo pak njerëz e dinë se pas luftës, nga ndërtesa e SPB në Prishtinë, të gjitha dosjet e UDB-së që kanë shpetuar nga bombardimet e NATO-s iu kanë dorëzuar SHIK-ut. Pse nuk zbardhen të gjitha? Pse nuk pastrohet njëherë e mirë Kosova-brënda e jashtë? Kushdo që ka gabuar në një moment të caktuar të jetës së vet duhet të përballet me historinë personale.

  Bukoshi dhe 3%

  Secili nga ne që jemi në diasporë kemi pervojat dhe informacionet tona lidhur me shumë gjëra që kanë ndodhur në atë kohë. Unë, edhe pse s’kam qenë në qendër të marrjes së vendimeve të mëdha, kam infrmacionin se bllokimin e mjeteve ndaj Presidentit Rugoava dhe Presidencës e ka kërkuar disa herë pikërisht Demaçi dhe nën ndikimin e tij, Bukoshi ka ndërmarrë një vendim të këtillë. Pas Demaçit qëndronte LPK dhe pas LPK çëndronte Demaçi. Thuhej se duke i bllokuar njerëzit që përfitonin nga Rugova (rrethi i tij) do të shpërthente lufta nga paknaqësia. Për jetën e tyre lusoze disa herë janë dhënë, në shtypin e kohës, si shembull i kea shpenzimet e tyre për telefona me kritika të forta për shpenzime të panevojshme. Nga abshkëpunëtorët e Rugovës mund të mësojmë pse Rugova nuk e shkarkonte Bukoshin kur të gjithë paguesit e 3% e kërkonin një gjë të tillë apo së paku e prisnin.
  Por, Presidenti Rugova, duhet thënë se nuk kishte probleme vetëm me Bukoshin dhe qeverinë e tij, por edhe me disa bashkëpunëtorë që ishin pranë tij. Këto ditë duke biseduar me një bashkëpunëtor shumë të afër të Rugovës mësova se Presidenti paska pasur rezerva na gy persona që i qëndronin shumë afër dhe për të cilët, sipas këtij burimi, thoshte, ” as nuk duhet t’i lëmë shumë larg se na shkatojnë dëme as nuk duhet t’i afrojmë tepër t’i dinë të gjitha”. I pari (F.S.) ishte zëvëndës i Nexhat Dacit për shumë vite e tjetri (A.G.) ishte zëvëndës i Sabri Hamitit që atëherë mbante postin e kryetarit të Grupit Parlamenta të LDK-së. Ndërsa, personit që ia kishte frikën në atë kohë, Rugova, që do të mund t’i shkaktonte dëme çeshtjes së Kosovës dhe s’mund ta kontrollonte, sipas të njëjtit burim, paska qenë Surroi, për të cilin paska thënë, « është i mençur, por e kemi jasht partisë dhe s’mund ta kontrollojmë».

  Përgjigjiuni
  Pelqej(11) Nuk Pelqej(6)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...