Published On: 1 Prill, 2016

TRONDITËSE: 17 bomba videoincizime me afera të BDI-së pritet të shpërthejnë!

 

ermiramehmeti

LEXONI edhe:

http://www.shqiptari.eu/lufta-e-fundit-e-hashim-thacit-me-rugovizmin/

http://www.shqiptari.eu/skandal-trishtues-erotik-ermira-mehmeti-me-musa-xhaferi-ia-ha-krejt-ngulja-incizim-18/

http://www.shqiptari.eu/megaskandal-turpi-hashim-thaci-e-heq-vulen-presidenciale-flamurin-dardan-nga-stema-e-presidentit-zhduk-flamurin-presidencial/

 

Ustai i intrigave dhe i tinëzarive politike antishqiptare, Ali Ahmeti, i cili ende kujton se çdo intrigë të radhës që e bën, e di dhe e kupton vetëm ai vetë dhe nuk e kuptojnë të tjerët, edhe me tërheqjen gjoja nga qeveria ka kujtuar se bën një “tërheqje taktike”, të cilën të tjerët do të kujtojnë gabimisht se e ka bërë për mbrojtje të “shqiptarisë”, kurse ai e di se e ka bërë për mbrojtje të vetes e të ministrit të tij të nxirë nga aferat hotlinë që në shumicën e rasteve, prej 17 përgjimeve që duhet t’i ketë  në tavolinë Prokuroria speciale në procedurë parahetimore, fshehin aferat më të mëdha korruptive të ministrit të tij dhe përmes tij edhe të partisë së tij, BDI, sesa paprekshmëri privatësie.

“Tërheqja taktike” nga qeveria, si ato “tërheqjet taktike” që i bënte në konfliktin e 2001, pas së cilave dilte e shitur dhe e rrëzuar ndonjë kala luftimesh shqiptare, tash ka shumë gjasa t’i dalë e mbrapshtë për veten e tij dhe ministrin e dallavereve korruptive të përbashkëta, Musa Xhaferin dhe për partinë e tij. Në fakt, tërheqja gjoja e parevokueshme nga qeverie, e marrë gjoja nga shkaku për të penguar shkeljen e mëtejme të “privatësisë” nga shpërthimet jolegale të një “bombe” që lidhet me ministrin dhe me një deputete të tij, është një përpjekje e pamenduar mirë ose në rast hutie të madhe për të goditur Prokurorinë Speciale më ashpër se VMRO-ja dhe për hesap të intrigave të saja dhe të BDI-së, sepse pikërisht në këtë numër bombash që përmendëm sipër, të dy këta partnerë qeveritarë dalin të zënë keqazi me këto përgjime, dhe me këtë dalin po ashtu, herë ndaras, herë bashkë, të ngatërruar në afera të ndarjes korruptive dhe manipuluese të tenderëve të qeverisë dhe me këtë shumica e përgjimeve që zbulojnë skandale hotlinë do të dalin se nuk gëzojnë imunitetin e moscenimit të privatësisë, por lidhen me “interesin publik”, ndaj edhe Komisioni i Venecias, në rekomandimet që ia ka bërë qeverisë, ua ka hequr “embargon” e mospublikimit eventual të tyre nga ana e opozitës maqedonase.

Goditja ndaj Prokurorisë Speciale përmes “tërheqjes nga qeveria”, e koordinuar apo jo me VMRO-në, e kjo fare nuk ka rëndësi me këtë rast, në atë huti të madhe që e ka kapur, është menduar nga ai që të jetë ultimative dhe prejudukuese, me qëllim që rasti të mbyllet me ndëshkimin e shkelësve të privatësisë, sikur e parasheh edhe Ligji mbi Prokuroren speciale dhe për “shpërthimet” e bombave nga ana e opozitës për rastet kur këto shkelje eventualisht mund të bëhen pas sjelljes së ligjit në fjalë. Në këtë pikë, shkelësit e saj mund të pritet se do marrin ndëshkimin, pa marrë parasysh përmbajtjen që mund të kenë “shpërthimet” ilegale të tyre. Por, sajuesi i intrigave “të pakuptueshme”, Ali Ahmeti, me një furtunë kërcënimi dhe ultimatumi  të rreptë ndaj Prokurores Speciale, me këtë “tërheqje taktike” nga qeveria dhe me këto “ultimatum ndaj Prokurorisë speciale, ka hamendësuar të shuajë furtunën që mund të ngritet nga “shpërthimi eventual” i bombave të mësipërme, për të cilat Komisioni i Venecias ia ka lënë duart e lira opozitës, dhe atëherë, një pjesë e  pisllëqeve korruptive të tija në ortakëri me ministrin e vet dhe me VMRO-në do të dalin më të qelbura se këto që u zbuluan në këtë “shpërthim” ilegal që ndodhi këto ditë. Por, në shpërthimin eventual të “bombave” të radhës që i lejon Komisioni i Venecias, ka shumë gjasa që të dalë edhe më e nxirë edhe fytyra e deputetes që është zënë keqas dhe në rol shumë të shëmtuar në intrigat korruptive dhe manipuluese rreth tenderëve për dobi më tepër të ministrit të komprometuar dhe partisë së saj se sa për veten.

Së këndejmi, kjo “furtunë” kërcënimi e Ali Ahmetit ashiqare i ngjan një veprimi prej struci, dhe del po ashtu ashiqare se e ka ndërmarrë për të mbrojtur veten, ministrin e vet dhe VMRO-në, kurse e bën kurban edhe njëherë në mënyrën e tij më të pandershme deputeten e vet të përgojuar në këto shpërthime, e nuk ka mbrojtur ndonjë parim, ose nuk e ka ndërmarrë këtë veprim për të pajtuar ndonjë “grindje” brendapartiake të shkaktuar me rastin e “shpërthimeve ilegale” të një bombe të këtyre ditëve.

Kjo intrigë në huti do të jetë hera e parë që Ali Ahmetit nuk do t’i kalojë nga ana e Prokurorisë Speciale, sado që të përpiqet ai që presionin e vet ndaj saj ta rrethojë me kërcënime politike të pafuqishme se mund të turbullojë stabilitetin politik, apo të mbajë anën e degradimit të Marrëveshjes së Përzhinës apo t’i qesë pengime për dështim të Prokurores Speciale. Sepse, mbështetjen që ka ky institucion nga SHBA-të dhe UE në misionin për të cilin është themeluar dhe për t’i shkuar punës gjer në fund, me drejtësi të madhe dhe transparencë dhe njësoj kundrejt të gjithë dhunuesve të demokracisë, të moralit dhe të së mirës publike, e bëjnë atë të pathyeshme. SHQIPTARI.EU

LEXONI edhe:

http://www.shqiptari.eu/komandant-ramushi-e-deboi-doniken/

http://www.shqiptari.eu/gani-geci-sabit-geci-e-ka-nxjerr-nga-burgu-ilija-trajkoviqin-dhe-i-ka-dhene-100-mije-marka-ta-vrase-adem-jasharin/

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...