Published On: 17 Tetor, 2016

Trondit opinionin Selimi: Vendi është i rrezikuar nga Serbia!

Deputeti i Kuvendit të Kosovës nga radhët e Lëvizjes Vetëvendosje, Rexhep Selimi, tha se faktori kryesor që rrezikon sigurinë e vendit është Serbia, pastaj krimi i organizuar, korrupsioni dhe terrorizmi.

“Megjithatë, Serbia është në vendin e parë. Duhet rritur urgjent kapacitetet e sigurisë edhe më shumë sepse Serbia është në avantazh. E shohim veriun dhe enklavat serbe… Ne as Çagllavicën as Graçanicën nuk e kontrollojmë”, tha Selimi në emisonin “Puls” të KTV-së

Ministria e Punëve të Brendshme, sipas tij, nuk e kontrollon as Policinë e Kosovës në veri.

Selimi tha se Komisioni Parlamentar për Siguri ka shkuar për të vizituar stacionin policor në veri, por thotë se “në jug erdhën na morën policët e veriut sepse nuk lejohen policët e jugut të kalojnë në veri”.

Sipas tij, situata e sigurisë “është e qetë rastësisht” e jo për shkak se “ju si polici e MPB e kontrolloni. Krejt rastësisht është e qetë se sa për juve po shihet sa po punohet”.

“Policia e Kosovës nuk ka qenë në gjendje të arrestojë një zyrtar serb, Gjuriqin, në Graçanicë, ju ka pamundësuar arrestimi. Më pas del i njëjti zyrtar e thotë se ‘e ashtuquajtura polici tentoi të më arrestojë por pa sukses’. Në anën tjetër, drejtorin e Policisë së Mitrovicës së veriut, Nehat Thaçin, e arreston Serbia. Nuk ju vjen turp, si Qeveri”, u shpreh deputeti Selimi.

Ai kujtoi edhe kohën kur Serbia pati arrestuar edhe dy policët e Kosovës të cilët i kishte shtrirë për toke dhe i kishte çarmatosur dhe tha se “të njëjtit policë kur vijnë në Kosovë priten si heronj”.

“Merre me mend, ata nëse janë arrestuar në Serbi, në kufi, në momentin e ardhjes në vendin tonë është dashur të arrestohen sepse kanë pranuar të përdhosin shtetin e vet”, shtoi Selimi.

Deputeti opozitar, Selimi, tha se nuk mund të akuzohet opozita për rrezikim të sigurisë, por fakti se “ne jemi vendi më i korruptuar”.

“Ju po na akuzoni se po e rrezikojmë sigurinë e vendit nga gazi lotsjellës, kurse ne jemi vendi më i korruptuar, vendi ku lulëzon prostitucioni dhe krimi i organizuar dhe ju na akuzoni neve opozitës për shkak të gazit lotsjellës”, tha ai.

Siç thotë ai, shkaktari kryesor i pasigurisë është korrupsioni dhe krimi i organizuar e jo hedhja e gazit lotsjellës.

Ai foli edhe për arrestimin e fundit të anëtarëve të VV-së për sulme ndaj institucioneve të Kosovës “është rast i montuar, kjo botërisht po shihet”.

“Si u bë që policia ishte aq aktive kundër VV-së kurse kjo polici nuk po funksionon për zbulimin e skandaleve të veta brenda policisë, siç janë vjedhja e drogës, arit e shumë skandale tjera nuk i keni kapur deri më sot”, u shpreh ndër të tjera.

 
Displaying 1 Comments
Have Your Say
  1. Mergimtari thotë:

    O Rexhep zeza, vendi ka qene dhe eshte i rrezikuar nga ti dhe “gjeneralet” e “komandantet” e Drenices, Dukagjinit, Llapit e … Llapushes qe jane si si ti Rexhe, si “remi”, “rambo” …

    Përgjigjiuni
    Pelqej(4) Nuk Pelqej(3)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...