Published On: 5 Korrik, 2016

Triumvirati i “perandorëve” Hashim -Isë- Kadri

Kur historia përsëritet për të keq ose viktima e parë e luftës është e vërteta

Shumica e shqetësimeve në botë shkaktohet nga njerëzit që duan të jenë të rëndësishëm. (T.S.Eliot).
E këta janë Hashimi, Isa e Kadri Veseli
Triumvirat-i *( i “perandorëve”) Hashim -Isë- Kadri
Rruga Via Egnatia ose Shqiptarët dhe aerporti i Shkupit (“Aleksandar Veliki”)!
5 korrik 1990 – 5 korrik 2016
Qeni i keq ta bjen ukin n`tarisht`!

 

Shkruan: Sinan Kastrati

Para 26 vjetëve, më 5 korrik 1990, Serbia e mori edhe atë trohë pushteti që e kishim në Kosovë duke e heq “autonominë” e duke i mbullur të gjitha institucionet “shtetërore”, edhe RTK-në më vonë Rilindjen, të vetmen gazetë të përditshme në gjuhën shqipe në Kosovë.
Ajo që mbetet e paharrueshme në kujtesën e shqiptarëve, më 5 korrik të vitit të largët”, 1990, të shekullit të kaluar ishte kacafytja e gazetarëve të RTK-së me policët serbë, në ndërtesën e televizionit në Prishtinë.
Ata qëndruan dhe nuk u dorëzuan sepse e deshën fjalën e lirë në gjuhën shqipe dhe gjuhën shqipe.
Kosova mbet në terr informativ dhe kjo i shërbeu “elitës” vrastare të Hashimit, Xhavitit, Kadrisë që ta marrin “pushtetin”, në Tiranë dhe prej atje të na bombardojnë me RRENA, për “luftën çlirimtare” në Kosovë, nëpërmes besnikëve e “besës” së tyre e parave tona, të 3%-isht dhe kundër Institucioneve tona e Ibrahim Rugovës, Ministrisë së Mbrojtjes (FARK-ut).
Këtu fillon zanafiila për të keq sepse Bujar Bukoshi si kryeqeveritar dhe Isa Mustafa si ministër i financonin këto grupe kriminale, pra bashkëpunonin me kriminelët në vendin e krimit, në Shqipërinë e djegur të Fatos Nanos, kreatorit të Marrëveshjes së Kretës me Millosheviqin.
Pikërisht, Isa, tash kryetar i qeverisë, nuk ishte as antar i LDK-së dhe u bë ministër i Bukoshit e tash “kryeministër” për meritat që kishte për mbështetjen e bërë farës së keqe të Rusit.
Ai ishte edhe kryetar i qeverisë në kryeqytet, në Prishtinë, në ish Judosllavi.
Ndërsa, për Hashimin dhe Xhavitin lpk-istët e shikistët, UÇK-në, as atëherë e as tash nuk e dinë askush, kush i zgjedhi, ku u formua, nga kush, kur, ku?
Po sot, pas 26 vjetëve kur në pushtet kemi një TRESHE, ose siç e quajta unë me një humor të lehtë, “Triumvirat-i”, me Hashim Thaçin, Isa Mustafën dhe Kadri Veselin, të tretë kryetarë, Kosova po shkon drejt humnerës, me papunësi të lartë, me rritje të fukarallëkut, shpërngulje e në anën tjetër, pushtetarët mbajnë deri në 5 vende të punës, natyrisht (krye)ministrat, deputetët dhe familjarët e tyre e pasuria e tyre shtohet e rritet sikurse edhe primitivizmi, analfabetizmi e izmat e tjerë.
Ndërsa, koha ecte e ne shqiptarët që jetojmë jashtë Kosove më shumë se gjithkush iu gëzuam hapjes së aeroprtit të Prishtinës, me shpresë se do të vijmë më shpejtë e më lirë në Kosovën e “lirë”.
Por JO, edhe këtë rrugë na e ndaluan “TRESHJA” duke na i shtrenguar biletat më shumë se në çdo vend dhe në çdo kryeqytet evropian.
Na mbetën dy rrugë të tjera, që të vijmë në Kosovë: me automobila nëpër Serbi e në “kufirin administrativ” apo “shtetëror” të Kosovës të na “qethin e përqethin”, me taksa e me “sigurmin” e automjetit ose të shkojmë në aeroportin e Shkupit, “Aleksandar Veliki”.
Po çka po ndodh me ne shqiptarët?
-Ne kishim rrugë edhe më herët, Rruga Via Egnatia që ishte shumë e njohur dhe e frekuentuar, që lidhte shtetet perëndimore me ato të lindjes. Rruga “Egnatia”, e cila njihet dhe si “Via Egnatia”, është një nga rrugët më të mëdha e më të rëndësishme të botës antike.
“Historia është mësuesja e jetës”, por ne shqiptarët nuk jemi nxënës të mirë, do të thoshte M. Krasniqi po të ishte gjallë.
Kjo është “dhuratë” e liderëve Hashim-Isa-Kadri për kontributin që kemi dhënë për Kosovën me decenie.

Suedi

Malmö, 5 korrik 2016

*fjala triumvirat është fjalë që vjen nga latinishtja, tres, tria që do të thot ”tre” dhe fjala vir që e ka kuptimin ”njeri”, tre vetë, tre njerëz që kanë udhëhequr në Romë.

Në perandarinë romake ka pas: triumvitrati i parë që kanë qenë: Julius Ceesar, Marcus Licinius Crassus dhe Pompejus-i parë (në përkth. Sued. është ”den store) 60 vjet para Krishtit dhe triumvirati i dytë, para 43 vjetëve para Krishtit, në mes të Marcus Antonius, Octavianus dhe Lepidus …

 
Displaying 1 Comments
Have Your Say
 1. Pershendetje Sinan,
  Ne vend të ndonje komenti, e kopjova nje fragment te shkrimit tend, sepse besoj qe eshte thelbi i temes qe ke trajtuar, me pak rreshta, por me domethenje të thelle:

  – Kosova mbet në terr informativ dhe kjo i shërbeu “elitës” vrastare të Hashimit, Xhavitit, Kadrisë që ta marrin “pushtetin”, në Tiranë dhe prej atje të na bombardojnë me RRENA, për “luftën çlirimtare” në Kosovë, nëpërmes besnikëve e “besës” së tyre e parave tona, të 3%-isht dhe kundër Institucioneve tona e Ibrahim Rugovës, Ministrisë së Mbrojtjes (FARK-ut). (Sinan Kastrati)

  Sa me shpejte të kuptohet RRENA e çlirimit, aq me lehte do të kuptojne zgjedhesit në KS kë duhet ta votojne.
  SK

  Përgjigjiuni
  Pelqej(7) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...