Published On: 4 Maj, 2016

Triumfon Trump. Amerika para dilemës: Hillary Clinton apo Donald Trump?

Donald Trump do të jetë kandidati republikan për President, pas njoftimit dramatik të Ted Cruzit për t’u tërhequr nga gara.

Cruz humbi thellë në zgjedhjet primare në Indiana, që çoi në vendimin për t’u tërhequr.

“Lëvizja jonë do të vazhdojë dhe ju premtoju se do të vazhdoj të luftojë me gjithë forcën dhe aftësitë e mia”, u tha Cruz mbështetësve të tij në një tubim në Indiana.

Largimi i të vetmit kandidat që mund të sfidonte Trumpin ia ka lënë të hapur këtij të fundit për ta pasur të garantuar nominimim e Republikanëve. Trump e fitoi Indianan 53 % me 37 %.

Në të njejtën kohë është bërë e ditur që Hillari Clinton ka humbur në Iowa para Sandersit por ky fakt nuk ia largon asaj shanset që të jetë e nominuara për Presidente e Demokratëve amerikanë.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...