Published On: 1 Mars, 2016
Bota |

Tri fjalët që urren Blair dhe milionat e fshehura nga punët e pista me dikatorë

Një nga keqardhjet më të mëdha të Tony Blair-it ishte se qeveria e tij miratoi Aktin e Lirisë së Informacionit.

“Tre fjalë të parrezikshme”, mendoi me vete ai.

Por kishte zët të lejonte ndonjë mundësi që perdja e fshehtësisë me të cilën ai rrethonte punët e tij, ndonjëherë mund të binte dhe ai të dilte zbuluar.

Dhe, në fund të fundit, ishte i vendosur të ndalonte mediat të kishin akses dhe të ndërhynin në financat e tij.

Për këtë, mori dy kontabilistë të zotë dhe avokatë që i kërkoi të ngrinin barriera të pazakonta për të parandaluar një vlerësim të saktë të pasurisë së tij, shkruan “Daliy Mail”.

Kështu, të ardhurat e Blair kur ka qenë kryeministër kanalizohen tani me një strukturë të komplikuar ligjore.

Kjo është arsyeja pse asnjë autoritet nuk mund të sfidonte Blairin, kur ai tha vitin e kaluar se kishte pasuri me vlerë “vetëm 10 milion paund”.

Por disa kritikë kanë spekuluar se ish-kryeministri i ka kanalizuar të ardhurat përmes disa kompanive të reja, të panjohura.

Ai përpiqet të rrethojë veten me staf besnikësh të cilët absolutisht nuk e tradhëtojnë asnjëherë, dhe deri tani mesa duket ia ka dalë.

Pasi të gjithë janë të detyruar të nënshkruajnë kur nisin të punojnë me të një marrëveshje konfidencialiteti që parashikon dënime të rënda për çdo dhënie informacioni të paautorizuar.

Thuhet se Blair i ka bërë milionat nga marrëveshje të pista që ka nënshkruar prej vitesh me diktatorë të botës.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...