Published On: 12 Janar, 2016

Treshja e euro-deputetëve: “Do të kapim për fyti” Gruevskin

Treshja e euro-deputetëve kërkoi sot në Shkup angazhim maksimal nga partitë politike për zbatimin e marrëveshjes së Përzhinos. Europarlamentarët Hovit, Kukan dheVajgël paralajmëruan rritje të presionit diplomatik nga Brukseli dhe Uashingtoni, njofton agjencia e lajmeve INA.

“Marrëveshja nuk është zbatuar plotësisht, përndryshe nuk do të ishim këtu, por doemos të zbatohet, përfshi këtu edhe dorëheqjen e kryeministrit Nikolla Gruevski dhe reformat e tjera strukutorore. Zbatimi dhe respektimi i plotë i marrëveshjes së Përzhinos është në interesin demokratik dhe euro atlantik të vendit dhe mund të ndihmojë në përparim drejt zgjidhjes së çështjes së emrit”, deklaroi Riçard Houit, Europarlamentar.

Ai theksoi se gjatë kësaj javë pritet të shohim një diplomaci dhe presion të kombinuar nga Bashkimi Evropian dhe Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

Ndërkaq, Ivo Vajgel tha se, edhe pse i pakët, është evident përparimi në atë se si elita e politikës vendase i është qasur zgjidhjes së krizës dhe është shënuar sado pak progres në këtë drejtim edhe pse vazhdon të sheh ngecje në disa çështje si ajo e mediave dhe e listës zgjedhore.

“Ekziston bazë solide për kapërcimin e situatës në këtë vend e ajo është përmes marrëveshjes së Përzhinës. Zbatimi duhet bërë tani dhe i njëjti mund ti hap rrugët para të vendit”, tha Eduard Kukan, Europarlamentar.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...