Published On: 16 Korrik, 2016

Trendafili i vetmuar i shqiptarisë orthodokse?

Branko Manojllovski:
(Nga shënimet me Xha Brankon, korrik, 1013)

“Isha keto dite Beliçicë te Rekes,ne varrim te nje njohuri tim me te moshuar,i gjakut tone.Gjindja e mbledhur aty,kur me pane nga larg, nisen te pershperisin se “po vjen ai qe ka dale prej nesh”,eshte kthyer ne gjuhe te vet.
Vjen e me afrohet nje goce e re, e me thote:
-Ju jeni ai xha Brankoja qe ka dale ne ballkon te shtepise se vet me flamurin shqiptar?
-Po ,-i them,-une jam ai,po ç’të keqe paskam bërë?
-Keni dale me flamur shqiptar dhe keni thene edhe do fjale,si thone gazetat, se gjithe jemi shqiptarë orthodokse ne keto dy Rekat.
-Po ashtu eshte,i them,i shoh gjithe keta qe jemi mbledhur ketu, dikur ishim gjithe shqiptarë dhe flisnim gjuhen tone.
-Po,me thote ajo, si duke u zbrapsur,edhe gjyshja ime me thoshte keshtu kur ishja e vogel.
-E sheh,pra,moj goce,qe nuk kam gabuar-i them unë ?
Nderkohe qe flisja me te,pershperimat mbi “ikjen time” nga ata ende vazhdonin.
M,u qas Prifti X,nje i njohur i imi,me shtrengoi fort doren si shenje mbeshtetjeje se jam ne rruge te mbare kah jam nisur dhe “pershperitesit” e mbyllen gojen vetiu.
E dini si ndihem ne kete udhe?Si nje trendafil i vetmuar, i mbire në të çarën e trasesë se betonuar neper dhjetevjeçarë,nga e cila ka marrë te çelë shqiptaria orthodokse e Rekes.Do çahet ende dhe e tera kjo trase e betonuar mbi çeshtjen shqiptare orthodokse,patjeter,koha ia ka sjelle çarjen dhe do dalin dhe trendafila te tjere…!

 
Displaying 3 Comments
Have Your Say
 1. Prel kola thotë:

  Problemi këtu,si mëndojë un,se ortodoksët si myslimanët duan të quhën rracë,dmth i apin prioritet besimit pastaj kombësisë.Ka shpëtuar tani për tani katoliçizmi që privilegjon kombësinë. Kulmi jemi në Shqiptarët që quhëmi Shqiptarë pastaj trëgojmë besimin. Shembullorë në Europë.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(1) Nuk Pelqej(0)
 2. shaban thotë:

  Nuk arrj me e kuptu qe greku thot se ortodoksit jan grek se maqedonasit thojn se ortodoksit jan maqedonas se serbet thojn se ortodoksit jan serb se bullgart thoj se ortodoksit jan bullgarPo pse te mos thojm edhe ne shiptare se ortodosit jan shqiptar.Ky asht nje turp per te gjith vendet fqinje qe edhe Krishtin duan ta bajn grek maqedonas serb apo bullgar Na shqiptaret nuk thojm se krishti asht shqiptar por thojm se asht profet qe ne tok ka ardh per gjith njerzimin.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(3) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...