Published On: 23 Janar, 2016

Tregu çam, Idrizi: Rama më ka premtuar drejtimin e një ministrie

Partia për Drejtësi, Integrim dhe Unitet duhet të përfaqësohet me një ministër në kabinetin Rama. Kështu është për Vizion Plus, kryetari i PDIU, Shpëtim Idrizi, gjatë një interviste dhënë për emisionin “Oktapod” të Turjan Hyskajt. Idrizi ka theksuar se posti i ministrit i takon kësaj partie, e cila është forcë e katërt parlamentare. Sipas tij, ky propozim ka qenë pjesë e marrëveshjes me Edi Ramën, marrëveshje që Idrizi e cilëson “të dizenjuar”, por jo të nënshkruar.

Kryetari i PDIU u shpreh se gjithsesi, partia e tij nuk do të presë cfarë do të japë Rama, por do të vijojë rolin e saj në Kuvend. Idrizi vuri në dukje se në performancën e qeverisë ka një diferencë të madhe, mes asaj që është premtuar dhe asaj që është sot realitet. Kreu i partisë së camëve, konfirmoi se tentoi para zgjedhjeve të 2013-ës, të krijojë një pol të tretë me Metën, për tu “ruajtur” nga ndonjë marrëveshje PS-PD. Lidhur me reformën në drejtësu, Idrizi tha se edhe partia që ai drejton ka paraqitur disa propozime, të cilat u janë bashkangjitur sugjerimeve të maxhorancës.

Duke shpjeguar këto sugjerime, Idrizi tha se njëri prej tyre ka të bëjë me zgjedhjen e presidentit. Nëse zgjedhja e kreut të shtetit dështon të arrihet në 2 raundet e para me konsensus, atëherë ai të zgjidhet nga populli. Një tjetër sugjerim i PDIU, lidhet me emigrantët, të cilët sipas Idrizit, duhet të kenë zonat e veta zgjedhore, pra edhe deputetë të vetët në parlamentin shqiptar.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...