Published On: 18 Gusht, 2016

Tre të arrestuar për drogë e armë

Policia e Kosovës, konkretisht Drejtoria për Hetimin e Trafikimit me Narkotikë në Pejë, pas një pune operative-hetimore, në bashkëpunim me stacionin policor të Deçanit, Njësisë për Reagim të Shpejtë, me 17 gusht 2016, me urdhër të Prokurorisë dhe Gjykatës ka zhvilluar një operacion kontrolli/bastisje i koduar me emrin “LUMBARDHI” në katër lokacione të ndryshme në Deçan, Isniq dhe Baran i epërm.

Sipas njoftimit për media, gjatë këtij operacioni policor janë arrestuar tre persona të dyshuar, të cilët dyshohet se kanë kryer veprat penale ‘kultivimi i bimës së hashashit, shkurres së kokainës ose bimëve të kanabisit’, ‘mbajtja në pronësi, kontroll ose posedim të paautorizuar të armëve’, ‘blerja, posedimi, shpërndarja dhe shitja e paautorizuar e narkotikëve, substancave psikotrope dhe analoge’.

Personat e dyshuar të arrestuar në këtë rast janë: S. O.(1975), A. T. (1983) A. T. (1988)

Gjatë këtij operacioni policor në cilësi të provave materiale janë konfiskuar:

234 bimë substancë, e dyshuar narkotike të llojit kanabis sativa,30 gramë substancë, e dyshuar narkotike e llojit marihuanë, një peshore digjitale, 152 bimë substancë e dyshuar narkotike e llojit kanabis sativa , një AK/47 me një karikator , 71 fishekë cal.7.62×39 mm, një granatë dore e llojit F-1 si dhe 3 gramë substancë e dyshuar narkotike e llojit marihuanë.

Bimët narkotike janë shkatërruar në vend pas marrjes së mostrave, ku në vendngjarje ka dalë edhe njësiti i deminimit i Policisë së Kosovës, të cilët kanë bërë tërheqjen e granatës.

Personave të arrestuar u është shqiptuar masa e ndalimit policor prej 48 orësh për procedurë të mëtejme.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...