Published On: 18 Korrik, 2016

Tre shqiptarë u vranë në kryengritjen ushtarake në Turqi

Në trazirat që përfshinë Turqinë mbrëmjen e së premtes, ku numri i viktimave gjatë grusht-shtetit të dështuar ushtarak ka arritur në 290 të vrarë dhe mbi 1.400 të plagosur, bëhet e ditur se ka vdekur edhe një 42 vjeçar nga fshati Vrapçisht i Gostivarit.

Me këtë, numri i përgjithshëm i shqiptarëve nga Maqedonia për të cilët thuhet se u vranë gjatë puçit, e në përkrahje të presidentit Rexhep Taip Erdogan, u rrit në tre, pasi që më herët u njoftua për vrasjen e dy vetave, babë e bir, nga fshati Çerkez i Kumanovës. Edhe këta të dy kanë humbur jetën gjatë trazirave në Stamboll.

Banori nga Vrapçishti prej vitesh ishte larguar në Stamboll dhe vdekja e gjeti në anën e protestuesve kundër forcave ushtarake që përgatitën grusht-shtet ndaj Erdoganit dhe pushtetit aktual në Turqi, transmeton Fakte.

Familja e tij në fshatin Vrapçisht ka hapur të pame dhe pret të afërmit dhe miqtë për ngushëllime.
 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...