Published On: 4 Prill, 2016

Trashet korrupsioni në Shqipëri, ja cila kompani skandal me pastrim parash

  • ​Zbulohet kompania e parë, që vepron në Shqipëri dhe që ka qenë kliente e Mossack Fonseca, e cila është në qendër të skandalit me pastrimin e parave në zonat offshore.

Në dokumente përmendet një avokat, i quajtur Assaf Halkin, i cili ka regjistruar katër kompani përmes firmës ligjore panameze.

Një biznes që Halkin ka themeluar jashtë vendit është GFI Technologies. Kjo ishte regjistruar në maj të vitit 2013 në ishullin e Anguilla në mënyrë që të investojë në kompanitë shqiptare të teknologjisë së lartë. Sipas të dhënave, Halkin është shtetas shqiptar, i cili në vendin tonë njihet me emrin Ismail Mulati. Ai së bashku me një firmë kanadeze të quajtur Global Fluids International S.A. janë pronarët e kompanisë. Lajmi u publikua nga “Haaretz”, një media izraelite.

Halkin nuk iu përgjigj pyetjeve të medias që ka publikuar lajmin, në lidhje me llojet e investimeve që kompania bën, nëse ka të tilla, por komentoi se “të gjitha të ardhurat e aksionerëve izraelit raportohen në organet tatimore izraelite”, raporton Lapsi.al.

Por për Haaretz ata shpjeguan se kompania ishte regjistruar me qëllim marrjen e huasë nga banka për të investuar në pasuri të paluajtshme në Evropë.

Banka do t’i akordonte huanë vetëm një korporate. Ata shtuan se aktiviteti i kompanise është i regjistruar pranë zyres së taksave në Izrael. Taksa e detyruar për aktivitetin në fjalë paguhet në Izrael.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...