Published On: 9 Nëntor, 2016

Hillari Klinton, tani e ka përmbysur epërsinë e Donald Trampit, 190 me 171

 

Fitorja e Hillari Klintonit në Kaliforni i ka dhuruar jo veëm epërsi të ndjeshme, por edhe ta përmbys rezultatin shumë të disfavorshëm, deri tani. Tani ajo ka 190 vota elektorale kundrejt Trampit me 171, dhe i nevojiten edhe 80 vota elektorale, për të hyrë në Shtëpinë e Bardhë, duke e ndryshuar tërësisht historinë.

Do të ishte hera e parë që një grua zgjedhet presidente në historinë e Shteteve të Bashkuara të Amerikës. Shqiptarët, shumica prej tyre janë pro fitores së Hillari Klintonit, me të cilën janë të lidhur shpirtërisht pasi burri i saj, Bill Klinton, ishte presidenti i SHBA-ve që urdhëroi sulmet ajrore ndaj Serbisë, të cilat quan në fitoren e lirisë dhe pavarësisë së Kosovës. SHQIPTARI.eu

 

Tramp po trondit demokratët, po udhëheq me 60 vota elektore, 167 me 109

Tramp tashmë ka siguruar gjysmën e votave të nevojshme elektore për të fituar, ka fituar në Ohajo, po udhëheq në shtete ky[e, si në Nju Hempshire, Virgjina dhe Filadelfia, shtete në të cilat kush ka fituar në këto vende, zakonisht ka hyrë në shtëpinë e bardhë. Tani i nevojiten edhe 103 vota elektore, për të arritur minimumin e nevojshëm prej 270 votave elektore, fitoreve në shtete të ndryshme të Amerikës.

Tramp thellon epërsinë momentale, 149 me 109- votë elektore në shtete

Sipas rezultateve momentale të CNN, Donald Tramp ka filluar ta përmbysë rezultatin ndjeshëm, pas një epërsie të lehtë të Hillari Klinton, 136 me 104- votë shtetërore. Tramp po udhëheq edhe në shtete të cilat shihen si kyçe për rezultatin e zgjedhjeve si në Virgjinia, Florida dhe në ndonjë shtet tjetër.

Këto rezultate po përcillen me shqetësim në bursat ndërkombëtare, veçanërisht pas një ngritje të lehtë, çmimi I naftës ka pësuar rënie në dy dollar, nga 45.3 në 43.3 dollarë, pas daljes së rezultateve për udhëheqje të ndjeshme të Trampit.

Edhe CNN duket se po raporton me shqetësim këtë epërsi të Trampit. SHQIPTARI.EU

Loading...
 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Loading...