Published On: 30 Janar, 2016

Trafik veprash arti nga Greqia në Shqipëri, në kërkim 44 vjeçari

Rreth 40 objekte të dyshuara vepra arti janë trafikuar nga Greqia për në Shqipëri nga një 44­vjeçar korçar i cili është shpallur në kërkim. Sipas një njoftimi zyrtar të Policisë, Lluka Binjaku me banim në fshatin Ravonik, akuzohet se në periudha të ndryshme nga trafikuar objektet nga shteti grek për në vendin tonë përmes pikës kufitare të pashoqëruara me dokument deklarues.

Sipas Policisë, 44­vjeçari ka pasur qëllim shitjen e tyre kundrejt vlerave të konsiderueshme të parave. Ndërkohë, blutë e Korçës po hetojnë për zbulimin e personave të tjerë të përfshirë në trafikun e veprave të artit dhe të kulturës, siç mund të jenë punonjës të kufirit. Lluka Binjaku akuzohet edhe për armëmbajtje pa leje, pasi në banesë ju gjetën armë të ftohta.

Objektet e sekuestruara në banesën e Binjakut

13 ikona kishtare.
3 panaorama.
1 tabaka material me ngjyrë si ajo e argjendit.
1 pasqyrë, ku pjesa e pasme është material metalik, me ngjyrë si ajo e argjendit.
5 pjata të lugëta, material metalik me ngjyre si ajo e argjendit dhe ajo e bakrit.
3 disqe, material metalik dhe prej druri.
2 vepra, punime druri.
1 medalion metalik, me ngjyrë si ajo e bronxit.
1 ibrik , material metalik me ngjyrë si ajo e bakrit.
5 ora tavoline, material metalik, me ngjyrë si ajo e bronxit.
2 kama me tehe, me përmasa nga 30 cm secila .

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...