Published On: 23 Prill, 2016

Tradhtimi i marrëveshjes së OSLLOS!

  • FEJTON EKSKLUZIV, dy dekada i mbajtur në sirtar, nga vrasja e kolonelit Krasniqi, krimet dhe dështimet! (9)

Televizioni shqiptar dha disa imazhe të demonstruesve mbi tankset e policisë. Personat mbi tankse kishin emblemën e UÇK-së.
– Çfarë skene e montuar, reagoi Toni duke sharë me zë të lartë!
– Nuk është e mundur që të ketë kosovarë aq të krisur, të cilët të kenë prioritet luftën për pushtet në Shqipëri ndërkohë kur Kosova po ballafaqohet me sulmet më të ashpra të okupatorit serb, tha njëri nga ushtarakët që ishte ulur afër tij.
Tërheqja e çuditshme e Demaçit
Biseda u ndërpre nga një lajm i çuditëshëm. Adem Demaçi publikisht tërhiqej nga posti i përfaqsuesit politik të UÇK-së. Si shkak për këtë tërheqje, sipas lajmit që u transmetua në televizionin satelitor, thuhej se ai ndihej i lodhur.
– Po cili kosovar e ndiente veten të çlodhur, bërtiti njëri nga ushtarakët që ishte mbështetur për dere!
Nga komentet e ndryshme dhe nga zhurma që u krijua nuk ndëgjohej fare spikeri që vazhdonte të lexonte lajmet në televizion.
– Diçka e tmerrshme po na përgatitet, vazhdoi Toni, duke iu drejtuar Lulzimit dhe Rambos që ishin ulur afër tij!
– Hajt bre se nuk ështe ba nami, se kemi politiçar sa të duash, ia ktheu Rambo!
– Ju nuk e dini se ai na la në llucë në maj, dhe nuk është çudi që tani ka ardhë koha që gjërat të dalin në shesh, dhe ai po largohet. Ndoshta po e bren ndërgjegja, përfundoi një ushtarak nga fundi i sallës, fytyra e të cilit nuk dukej mirë pasi dritat ishin fikur për të mundësuar pamjen sa më të mirë të ekranit televiziv.
Nga fjalët që tha, kuptohej se ai që foli ishte i informuar mirë, dikush nga shtabi, sepse shumica e ushtarakëve nuk dinin detaje për mbledhjen e Osllos, në të cilën Adem Demaçi ishte zotuar se do të bashkonte faktorin ushtarak kosovar.
Me siguri se diskutimet do të vazhonin edhe më tutje po të mos shfaqej Xhaviti në telvizion. Për shumicën e ushtarakëve ishte hera e parë që e shihnin atë. Kishin ndëgjuar për të dhe e dinin se ai ishte njëri ndër më të rëndësishimt në UÇK-në jo insitucionale, siç e quanin ushtarakët kosovar krahun tjetër të UÇK-së. Xhaviti fillimisht shfaqi brengosjen e thellë për ngjarjet në Shqipëri, sidomos pas vrasjes së Azem Hajdarit. Ai theksoi se UÇK-ja nuk e njeh e as nuk e përkrah luftën për pushtet në Shqipëri. Por, ai gjithashtu tha se Drejtoria Politike e UÇK-së e njeh pushtetin aktual në Shqipëri dhe e përkrah Partinë Socialiste në pushtet.
Ushtakakët të irrituar nga këto dy lajme nuk pritën përfundimin e lajmeve. Shumica e tyre braktisi objektin para se ato të përfundonin.
Diku gjysmë ore pas emisionit të lajmeve në drejtori arriti ministri Krasniqi. Ai kishte kaluar një ditë të vështirë dhe plot takime. Dikush nga ushtarakët që kishte mbetur aty, deshi t’i tregonte për lajmet në televizion, por ministri i dha atij një shenjë me dorë duke dashur të tregojë mosinteresimin e tij. Pasi tha që ishte i uritur, Serembi u ngrit për të përgatitur darkën për të dhe disa kolegë të tjerë.
Gjysmë ore më vonë ai u serviri shpageta shumë të shijshme, por edhe “pallaçinka” për të cilat ministri Krasniqi tha se kishte disa vjet që nuk kishte ngrënë më të mira. Mbetën gjatë rreth tavoline duke diskutuar për gjëra të ndryshme rreth riorganizimit dhe të ardhmes së Minsitrisë së Mbrojtjes. Ministri u tregoi atyre për rindërtimet që po bëhen në objektin e Laprakës në Tiranë, ku në një shtëpi të një kosovari ishte e vendosur depoja e Ministrisë së Mbrojtjes. Sipas tij, kah fundi i muajit shtator, kur shumica e ushatrakëve do të nisen në drejtim të veriut, të gjithë ata që mbesin do të vendosen në objektin e ri, në Laprakë. Dy objektet e tjera duhej të hiqeshin nga përdorimi, për të evituar pagesën e panevojshme të qirasë.

(…) Ra zilja e telefonit

Pas darke deri sa ishin duke pirë kafe telefoni i ministrit cingërroi. Në anën tjetër ishte Diana (Rexhepi), gazetare shqiptare që punonte për televizionin kroat.
– Të kam kërkuar edhe para disa ditësh por nuk të gjeta, i tha ajo ministrit! Kam dëshirë që të takohem menjëherë.
– Isha jashtë Tirane, në një vizitë disa ditore dhe jam shumë i lodhur, iu përgjegj ministri duke dashur ta largojë atë nga kërkesa për takim.
– Të lutem, takimi ynë do të jetë shumë i shkurtër dhe dua që të bisedojmë rreth një interviste, të cilën dëshiroj ta publikoj në televizionin kroat.
– Jo, jo! Kundërshtoi ministri Krasniqi. Intervistën e parë e kam bërë për Revistën tonë, por edhe të parën për televizion, do ta bëj për televizionin e Kosovës. Para, disa ditësh edhe RAI 2 nga Italia këroi të bëja një intervistë për ta, por nuk pranova.
– Mirë pra, vetëm të bisedojmë atëherë, iu lut ajo, duke insistuar që ai personalisht të shkonte ta merrte atë në hotelin Minir, afër Sheshit Skënderbeg, ku ishte e vendosur.
Ministri Krasniqi njihej me të që nga lufta në Koaci. Ai u ngrit duke dashur që së bashku me shoferin e tij, të shkonin për ta marrë. Me këtë gjë nuk u pajtuan ushtarakët dhe punëtorët e drejtorisë që ndodheshin aty duke i shpjeguar se tani ështe natë dhe është rrezik i madh që ai të udhëtonte nëpër Tiranë.
Gjysmë ore më vonë në objekt u kthyen shoferi i ministrit Krasniqi i shoqëruar nga një ushtarak. Me ta ishte edhe Diana. Ishte rreth 50 vjeçare dhe nuk e mbante mirë veten. Në gjoks mbante një kryq të madh druri për të cilin thoshte se i sillte fat. Që në fillim të bisedës ajo u imponua me një arrogancë të tepruar, duke e nënçmuar punën që kishte bërë Ministria e Mbrojtjes dhe duke fajësuar ushtarakët kosovarë. Ajo haptazi mbronte fraksionin tjetër të UÇK-së dhe këshillonte ministrin Krasniqi që së bashku me të gjithë ushtarakët duhej të kalonte në anën tjetër, qoftë edhe në rolin e ushtarit. Kur dikush nga ushtarakët që ishin ulur në tryezë mundohej të merrte fjalën dhe të fliste për ndonjë argument, ajo e ndërprsite duke i quajtuar qyrraveca dhe të papjekur. Diana tërë kohën fliste në gjuhën kroate, kurse ministri dhe ushtarakët, si duket për inat të saj, flisnin shqip.

Si u thye vetura e Ministrisë së Mbrojtjes dhe u plaçkitën armët

Ministri Krasniqi i tregoi asaj për disa raste kur ishte shkelur marëveshja ndërmjet dy fraksioneve të UÇK-së me gjithë tërë punën disa mujore që ai kishte bërë. Thoshte se do ta bënte të pamundurën për t’i bashkuar të gjithë drejt çlirimit të Kosovës. Ai përmendi edhe rastin e 300 revoleve që kishin ardhur nga një shoqatë shqiptare në Kroaci për Ministrinë e Mbrojtjes. Armët dhe vetura ishin bllokuar në pikën doganore të Durrësit. Pasi kaluan 4-5 ditë dhe ato nuk u liruan ministri Krasniqi tregoi se kishte kërkuar ndihmë nga një përfaqësues politik i UÇK-së.
Të nesërmen vetura ishte thyer dhe plaçkitur, kurse Ministria e Mbrojtjes u detyrua të paguajë dëmshpërblim pronarit, për veturën e tij edhe pse nuk mori asnjë revole. Policia e Durrësit nuk kishte dhënë kurrëfarë shpjegimi se kush e kishte plaçkitur veturën. Ai i tregoi asaj deri në detaje, për milionat që u kishte dhënë përfaqësuesve politikë të UÇK-së në tre muajt e fundit, me urdhër të kryeministrit kosovar. Diana tallej sa herë që ministri Krasniqi tentonte të tregonte ndershmërinë dhe punën e tij.
Biseda u zgjat deri në orët e vona. Kishte kaluar ora tre e mesnatës kur Diana kërkoi që të kthehej në hotel. Ajo nuk pranoi që të shoqërohej nga askush pos nga vetë minsitri Krasniqi. Ushtarakët e kundërshtuan atë ide të saj, duke i propozuar që dikush nga ata ta shoqëronte deri në hotel. Vendosmëria e tyre e hidhëroi Dianën.
– Nëse nuk më përcjell ti Ahmet, do të qendroj këtu tërë natën, u kërcënua Diana!
– Po, mirë, mund të qëndrosh këtu në kuzhinë deri nesër, ia ktheu ai!
Ashtu edhe u bë, Diana kaloi natën në një divan të vjetruar, plot gunga dhe u largua të nesërmen në mëngjes. Deri në hotelin Minir atë e shoqëroi shoferi i ministrit Krasniqi.
(…) VIJON – SHQIPTARI.EU
Ndalohet botimi i këtij fejtoni pa lejen e gazetës SHQIPTARI.EU

LEXONI edhe:

http://www.shqiptari.eu/ja-si-u-implikua-drejtperdrejte-shteti-shqiptar-ne-vrasjen-e-shekullit-paralajmerimi-i-vrasjes-se-kolonelit/

http://www.shqiptari.eu/ne-shqiperine-e-edi-rames-i-moshuari-i-ve-flaken-vetes-video/

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...