Published On: 14 Shkurt, 2016

Tottenhami e kërkon titullin, fitore në Manchester (video)

  • Tottenham Hotspur e ka mposhtur njërin prej konkurrentëve të drejtpërdrejtë për titullin – Manchester Cityn, edhe atë para tifozëve në Etihad Stadium (1-2).

Rezultati i pjesës së parë ishte ai i fillimit, pasi shumë pak raste u panë nga të dyja skuadrat. Ndoshta shansin më të mirë e pati Eriksen me një goditje nga largësia, por Hart intervenoi si duhej.

Gjatë 45-minutave të para, ekipet ishin më të përqendruara të mos gabonin sesa të krijonin shanse në fazën ofensive dhe kjo ishte arsyeja që munguan golat.

Aguero pati një mundësi shumë të mirë në fillim të pjesës së dytë, por goditja e tij shkoi mbi portë. Nuk kaluan shumë minuta dhe arbitri akordoi penalti për dyshimin e prekjes së topit me dorë brenda zonës nga Sterling.

Përgjegjësinë e mori Harry Kane dhe u tregua i saktë nga pika e bardhë (54’).

Pas goditjes së shtyllës nga Toure, Pellegrini intervenoi duke e futur në lojë Kelechi Promise Iheanacho. Nigerianit iu deshën më pak se dhjetë minuta lojë për ta barazuar rezultatin me një gol fantastik (74’).

Mirëpo, Spursat nuk ishin të kënaqur me barazimin, ashtu që e rikthyen epërsinë. Një aksioni nisur nga Lamela, u konkretizua me gol nga Christian Eriksen (83’) që ishte dhurata më e mirë për ditëlindjen e tij.

Pas javës së 26-të, Tottenham Hotspur është vetëm dy pikë prapa liderit Leicester City. Manchester City është i katërti në tabelë me 47 pikë, gjashtë më pak se pozita e parë. /Telegrafi/

 
 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...