Published On: 25 Janar, 2016

Topalli: “Qeveria tregon dhëmbët dhe instrumentalizon policinë”

Deputeti i Kuvendit të Kosovës nga radhët e VV-së, Faton Topalli ka reaguar ndaj Policisë së Kosovës, të cilët sot i kanë shkuar në shtëpi për ta verifikuar se a po e zbaton masen e arrestit shtëpiak, transmeton gazetablic.com

Topalli thotë se, policia nuk ka shkuar në shtëpi të ti si zakonisht, por sot ishin 4 policë me një minibus.

Ai ka vlerësuar se shtimi i numërit të policëve është bërë pasi që dje kishte shkruar në Facebook, një tekst të titulluar “Mos ka ra qeveria”, pasi që nuk ishte vizituar nga PK, njofton gazetablic.com

Shkrimi i plotë i Faton Topallit në Facebook:

QEVERIA TREGON DHËMBËT DHE INSTRUMENTALIZON POLICINË

Sot në orën 8:45, jo forcat e Njësisë Speciale të Kosovës, por një minibus me 4 polic erdhën në shtëpinë time për tu siguruar se masa e arrestit shtëpiak po zbatohet. Zakonisht vinin 2 polic. Ky ishte një reagim i menjëhershëm i ndaj postimit tim të djeshëm me titullin „Mos ka ra qeveria“. Regimi i pushtetit përmes policisë, për shkak të një postimi politik të një deputeti të opozitës në arrest shtëpiak, vërteton edhe një herë se sa i kapur është shteti nga politika dhe në çfarë mase instrumentalizohet policia prej sajë. Nuk janë policia problemi i këtij vendi, por është politika ajo që ka bërë që ky vend të mos funksionoj sipas parimeve të drejtësisë. Gjatë dy muajve të fundit, kam pas rastin të takoj, më shumë se asnjëherë në jetën time, shumë polic. Në mesin e tyre ka djem dhe vajza, burra dhe gra të shkëlqyeshme, që e duan vendin, që i duan ndryshimet dhe që mua më kanë bërë të ndjehem krenar me ta. Mjerisht ka edhe një numër policësh të instrumentalizuar nga politika, kryesisht në hierarkinë e lartë, të cilët janë shumë më shumë politik e aspak profesionist. Unë i ftoj të gjithë ata polic që e duan vendin ashtu siç e duan shumica absolute e qytetarëve të Kosovës, që e duan rregullin dhe qetësinë, që e duan drejtësinë dhe barazinë, që janë kundër kthimit të Serbisë në Kosovë, që janë kundër përdhosjes së vlerave të luftës, që e duan këtë vende të zhvilluar ekonomikisht, të mos lejojnë instrumentalizimin e tyre përmes politikës. Ju jeni sot polic, do të jeni të tillë edhe nesër kur opozita do ta marr pushtetin. Prandaj dhe ne ju duam të fortë, të respektuar, profesionistë, por jo politik në rrolin tuaj si polic.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...