Published On: 7 Janar, 2016

Top 10 klubet më të pasura jashtë Evropës

Klubet evropian vazhdojnë të jenë shumë të pasuara, por disa skuadra jashtë Evropës po ashtu nuk qëndrojnë larg.

Brazili është vendi ku ka shumë skuadra të pasura dhe në këtë Top-10 janë pesë prej tyre.

Argjentina vjen me një klub, por nuk mungojnë as klubet nga Azia që janë shumë të pasuara.

Telegrafi ua sjellë 10 klubet më të pasura jashtë Evropës.

10. River Plate (29 milionë dollar)

Vendi i fundit mbahet nga klubi i famshëm argjentinas River Plate. Klubi është fitues i shumë trofeve si në Argjentinë, po ashtu edhe jashtë saj.

9. Yokohama F Marinos (37 milionë dollar)

Yokohama është klubi më i suksesesh japonez. Vlera e klubit është 37 milionë dollar, dhe kjo pasur ka ardhur shkaku i kontratave me Nissan Motor’s.

8. Palmerias (68.3 milionë dollar)

Palemerias është njëri ndër klubet më të njohura në botë. Ata kanë 11 tituj kombëtarë, duke përfshirë tetë tituj dhe 3 Kupa. Vlera e klubit edhe pse në Serie B është afër 70 milionë dollar.

7. Cruzerio (88 milionë dollar)

Një tjetër klub brazilian shumë i njohur. Cruzeiro e ka fituar titullin shtetëror katër herë dhe Kupën Liberatdores dy herë. Kushton afër 90 milionë euro.

 

6. Urawa Red Diamonds (150 milionë dollar)

Urawa nuk është klubi më i trofeshëm në Japoni, por më i pasuri po. Klubi ka fituar vetëm një herë titullin e kampionit. Vlera e tij është 150 milionë dollar.

5. Al-Hilal Riyadh (320 milionë dollar)

Është njëri prej klubeve të suksesshme në Azi. Ata kanë fituar hiq më pak se 42 trofe. Klubi kur e ka fituar herën e fundit Kupën, lojtarët kanë marrë shpërblime marramendëse që në Evropë as nuk diskutohen.

4. Sao Paulo (353.4 milionë dollar) 

Skuadër tjetër braziliane. Sao Paulo ka hiq më pak se 28 milionë tifozë. Tri herë e kanë fituar Kupën Libertadores. 11 herë e kanë fituar kampionatin shtetëror.

3. Flamengo (367.9 milionë dollar)
Klub me 39.1 milionë tifozë. E kanë fituar gjashtë herë titullin e Kampionit. Është klubi i themeluar shumë herët që në vitin 1895

2. Corinthians (500 milionë dollar)

Klubi që kushton 500 milionë dollar. Corinthians, njihet si prodhuesi më i madh i lojtarëve të futbollit. Ndeshjet luhen në një prej stadiumeve më të shtrenjtë në botë. Klubi është i 16 më i pasuri në botë

 

1.Guadalajara (800 milionë dollar)
Klubi meksikan, Guadalajara, është në krye të listës së top-10 klubeve më të pasura jashtë Evropës, pasi kushton hiq më pak se 800 milionë dollar. Jorge Vergera, është president i klubit. Ata kanë 11 tituj kampioni dhe janë klubi më i dashur në Meksikë.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...